moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Cyberprzestrzeń bez tajemnic

Nagrody im. Mariana Rejewskiego wręczone po raz czwarty! Kapituła konkursu na najlepsze prace licencjackie, inżynierskie, magisterskie i doktorskie związane z tematyką cyberbezpieczeństwa postanowiła nagrodzić siedem osób. Łączna pula nagród, które zdobyli, to 50 tys. zł. Wydarzenie zorganizowało Ministerstwo Obrony Narodowej.

Marian Rejewski to jeden z trzech kryptologów, którzy w grudniu 1932 roku rozpracowali sposób działania Enigmy, niemieckiej maszyny szyfrującej. Ich odkrycie znacząco wpłynęło na przebieg II wojny światowej. 90 lat od tych wydarzeń absolwenci uczelni wyższych i doktoranci, którzy swoje prace naukowe poświęcili tematyce kryptologii, cyberobrony, cyberbezpieczeństwa czy zwalczania cyberprzestępczości, mogli się zmierzyć w konkursie imienia słynnego matematyka. Właśnie zakończyła się czwarta edycja przedsięwzięcia.

 

Jak wyjaśnił Dominik Rozdziałowski, dyrektor Departamentu Cyberbezpieczeństwa w Ministerstwie Oborny Narodowej, organizator wydarzenia, w tym roku wpłynęły od młodych naukowców 43 prace. – Ich oceną merytoryczną zajęli się specjaliści w swoich dziedzinach, a wyboru laureatów dokonała kapituła składająca się z przedstawicieli instytucji związanych z siłami zbrojnymi: Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni, Eksperckiego Centrum Szkolenia Cyberbezpieczeństwa, Wojskowego Instytutu Łączności, Służby Kontrwywiadu Wojskowego czy Sztabu Generalnego Wojska Polskiego – wymieniał dyrektor departamentu. Selekcja była dość ostra. – Ze wszystkich nadesłanym prac wybrano tylko siedem – dodał Rozdziałowski.

W kategorii najlepszych prac licencjackich, inżynierskich i magisterskich zwyciężył Dominik Tybura za pracę magisterską pt. „Identyfikacja rodziny złośliwego oprogramowania na podstawie wygenerowanego ruchu sieciowego”. Powstała ona pod kierunkiem dr. hab. inż. Wojciecha Mazurczyka, profesora Politechniki Warszawskiej. – Dziękuję szczególnie mojemu promotorowi. Gdyby nie on, ta praca nie powstałaby. To osoba, która mnie motywowała i wspierała na każdym etapie pisania – powiedział laureat. Drugie miejsce zajął Tomasz Główka, również z Politechniki Warszawskiej, autor pracy magisterskiej pt. „Użycie techniki Moving Target Defence do walki z aktywnym rekonesansem”. Kapituła postanowiła przyznać też dwie nagrody trzecie. Zdobyli je Olgierd Żołnierczyk za pracę magisterską pt. „Analiza kwantowych algorytmów faktoryzacji i wyznaczania logarytmu dyskretnego, ze szczególnym uwzględnieniem wyżarzania kwantowego” i Janusz Barszcz, autor pracy magisterskiej: „Zastosowanie konteneryzacji w systemach typu honeypot”.

W tej kategorii kapituła konkursu przyznała również jedno wyróżnienie. Otrzymał je urodzony w Kijowie Artem Koblyk za „Analizę funkcjonowania systemu bezpieczeństwa informacyjnego jako podstawy bezpieczeństwa narodowego państwa i społeczeństwa”. – Dziękuję za to, że moja praca została doceniona – powiedział. – Korzystając z okazji, chciałbym też podziękować całemu polskiemu narodowi za to, jak pomaga moim rodakom – dodał.

W kategorii najlepszych prac doktoranckich triumfował Hubert Ostap za rozprawę pt. „Clustering-based method for botnet detection”, napisaną pod kierunkiem dr. hab. inż. Ryszarda Antkiewicza, profesora WAT. – To dla mnie wielkie wyróżnienie. Mam też nadzieję, że system ochrony sieci teleinformatycznej, który powstał w ramach mojej rozprawy, będzie miał okazję sprawdzić się w środowisku rzeczywistym – powiedział.

Natomiast drugie miejsce na podium zajęło dwóch laureatów. Grzegorz Siewruk został nagrodzony za rozprawę pt. „Orkiestracja narzędzi bezpieczeństwa w sieci operatora telekomunikacyjnego z wykorzystaniem technik uczenia maszynowego oraz metod przetwarzania języka naturalnego”, napisaną pod kierunkiem dr. hab. inż. Wojciecha Mazurczyka, profesora Politechniki Warszawskiej. A Michał Andrzejczak za rozprawę pt. „Acceleration of lattice based algorithms, napisaną pod kierunkiem dr. hab. inż. Andrzeja Paszkiewicza, profesora WAT.

Łączna pula nagród, o którą walczyli uczestnicy konkursu, wyniosła 50 tys. zł. Laureaci w kategorii najlepszych prac licencjackich, inżynierskich i magisterskich otrzymali symboliczne czeki w wysokości odpowiednio: 9, 6 i 4 tys. zł, a rozpraw doktorskich: 14, 10 i 7 tys. zł. Poza nagrodami rzeczowymi zwycięzcy konkursu im. Mariana Rejewskiego będą mogli także wziąć udział w szkoleniach i prestiżowych konferencjach dotyczących tematyki cyberbezpieczeństwa. To nie wszystko. Żołnierze zapraszają laureatów na przejażdżkę czołgiem Abrams, a specjalsi z Jednostki Wojskowej Formoza na rejs łodzią motorowodną po Bałtyku.

Zaproszeni dzisiaj na uroczystość wręczenia nagród w Centrum Konferencyjnym MON goście mieli także okazję poznać mulitimedialną ekspozycję poznańskiego Centrum Szyfrów Enigma. Mogli też przyjrzeć się samemu urządzeniu, które przywieźli żołnierze z Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu.

Konkurs im. Mariana Rejewskiego jest organizowany od 2019.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Monika Dwulatek, Magdalena Miernicka

dodaj komentarz

komentarze


„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
 
By Polska była bezpieczna
Na straży nieba
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Polska wiktoria na Monte Cassino
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
NATO on Northern Track
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Abramsy w pętli
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Po śladach polskich bohaterów
Układ nerwowy Mieczników
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
„Ryś” z laserem
„Pierwsza Drużyna” na start
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pytania o europejską tarczę
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Więcej hełmów dla żołnierzy
Zawsze gotowi do pomocy
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Cień atomowej zagłady
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Krwawa noc pośród puszczy
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Mobilne dowodzenie
„Grand Quadriga ‘24”
Broń Hitlera w rękach AK
Pływacy i maratończycy na medal
They Will Check The Training Results in Combat
Nowe zadania szefa SKW
Ameryka daje wsparcie
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Serwis K9 w Polsce
Śladami ojca
Polki pobiegły po srebro!
Flota Bayraktarów w komplecie
Wojna w świętym mieście, epilog
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Wioślarze i triatlonistka na podium
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Bohater odtrącony
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Wszystkie misje AWACS-a

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO