moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Przyszli medycy będą się uczyć w WIM-ie

Dzięki współpracy Wojskowego Instytutu Medycznego i Uniwersytetu Warszawskiego na uczelni powstaje nowy kierunek lekarski. Studenci będą odbywać większość zajęć praktycznych i klinicznych w szpitalu przy ul. Szaserów i jego oddziale w Legionowie. Kształcenie przyszłych lekarzy na UW rozpocznie się 1 października 2023 roku.

– Naszym celem jest zorganizowanie innowacyjnego, ukierunkowanego na rozwój naukowo-badawczy oraz humanizację medycyny kierunku lekarskiego w Polsce – mówi gen. broni prof. Grzegorz Gielerak, dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego. Instytucja będzie współpracować przy kształceniu lekarzy na nowo formowanym Wydziale Medycznym Uniwersytetu Warszawskiego.

Studia będą prowadzone przez UW, a WIM ma odpowiadać za przygotowanie i realizację programu nauki w części praktycznej. W szpitalu przy ul. Szaserów w Warszawie oraz w nowej placówce, czyli w szpitalu w Legionowie, będzie się odbywała większość zajęć klinicznych, a także ćwiczenia oraz praktyki.

Porozumienie w tej sprawie podpisane przez prof. Alojzego Z. Nowaka, rektora UW, oraz gen. Gieleraka dotyczy współpracy w zakresie utworzenia nowego kierunku, prowadzenia zajęć dydaktycznych, dalszego rozwoju oferty dydaktycznej oraz współpracy badawczej w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu. – Wojskowy Instytut Medyczny należy do największych wieloprofilowych placówek ochrony zdrowia w Polsce o najwyższym stopniu referencyjności, mamy więc możliwość realizacji większości zajęć ze studentami na bazie naszych klinik i oddziałów – podkreśla dyrektor WIM-u. Jak dodaje, partnerstwo w kształceniu przyszłych lekarzy umożliwi instytutowi dalszy rozwój interdyscyplinarności w badaniach naukowych oraz umocni jego pozycję jako krajowego lidera rozwoju kadry medycznej.

Dr Anna Modzelewska, rzecznik prasowy UW, tłumaczy, że rozwój Wydziału Medycznego od początku był planowany na podstawie współpracy z najlepszymi instytucjami medycznymi w Polsce. W pierwszej kolejności z tymi, z którymi uczelnia współpracuje od lat przy innych inicjatywach dydaktyczno-badawczych. – Głównym partnerem jest WIM, który będzie współuczestniczył zarówno w prowadzeniu zajęć, jak i badań w dyscyplinie nauk medycznych –dodaje rzeczniczka.

W połowie listopada senat UW przyjął opracowany przez pracowników obu instytucji program studiów na kierunku lekarskim. Twórcy programu podkreślają, że wyróżnia go kształcenie tworzone zgodnie z ideą humanizacji medycyny, której podstawowym celem jest postawienie pacjenta i jego potrzeb w centrum zainteresowania. Zagadnienia obejmują m.in. aspekty bioetyki, psychologiczne i socjologiczne uwarunkowania praktyki lekarskiej oraz sprawy organizacyjne związane z funkcjonowaniem systemu ochrony zdrowia.

Duży nacisk będzie położony także na wykorzystanie symulacji medycznej w trakcie zajęć oraz przygotowanie przyszłych lekarzy do pracy naukowo-badawczej. Każdy ze słuchaczy weźmie udział w co najmniej jednym projekcie badawczym prowadzonym na UW lub w WIM-ie w trakcie studiów. – Dzięki temu zostanie otwarta szybka ścieżka kariery naukowej i możliwość uzyskania doktoratu poprzez kontynuację badań rozpoczętych w ramach projektów realizowanych na studiach – zaznacza gen. Gielerak.

Do programu kształcenia wprowadzone zostały także zagadnienia związane z pomocą w razie użycia broni konwencjonalnej i masowego rażenia. – Planujemy, aby wszyscy słuchacze odbywali zajęcia poświęcone podstawom wiedzy z zakresu medycyny pola walki oraz cywilnomedycznej opieki nad poszkodowanym – wyjaśnia dyrektor WIM-u. Studenci będą też ćwiczyć umiejętności potrzebne do zabezpieczenia medycznego odpowiadającego wojskowym poziomom ewakuacji medycznej. – Kończymy na drugim poziomie zabezpieczenia medycznego pozwalającego pracować w szpitalnym oddziale ratunkowym lub wojskowym Trauma Room – dodaje.

Na pierwszy rok sześcioletnich stacjonarnych studiów magisterskich uczelnia zamierza przyjąć 60 osób. – Chcemy, aby kształcenie przyszłych lekarzy rozpoczęło się 1 października 2023 roku, po wcześniejszym uzyskaniu zgody ministra edukacji i nauki na prowadzenie tego kierunku – informuje dr Modzelewska. Formalny wniosek w tej sprawie zostanie złożony na początku przyszłego roku.

Wydział Lekarski istniał na UW w latach 1816–1949 i był jednym z pięciu pierwszych wydziałów uczelni. Jego tradycja sięga 1809 roku, kiedy utworzono w Warszawie Szkołę Lekarską. Wydział Lekarski i Wydział Farmaceutyczny odłączono od uniwersytetu w 1950 roku. Zarządzenie rektora UW w sprawie utworzenia Wydziału Medycznego weszło w życie 1 września tego roku.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: WIM

dodaj komentarz

komentarze


Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
 
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Wojskowe Oscary przyznane!
Bohater odtrącony
Pierwsi na oceanie
Armia Andersa w operacji „Honker”
Orzeł dla bohaterów
„Pierwsza Drużyna” na start
„Ta ziemia do Polski należy…”
Flota Bayraktarów w komplecie
NATO on Northern Track
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ameryka daje wsparcie
Na straży nieba
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Serwis K9 w Polsce
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Więcej hełmów dla żołnierzy
Układ nerwowy Mieczników
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Polska wiktoria na Monte Cassino
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Polki pobiegły po srebro!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Abramsy w pętli
Po przeprawie ruszyli do walki
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Krwawa noc pośród puszczy
I zdobyliśmy!
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Rajd ku czci saperów
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Pływacy i maratończycy na medal
Mobilne dowodzenie
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Gry wojenne w szkoleniu
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Śladami ojca
Pytania o europejską tarczę
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Zmiany w dodatkach stażowych
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Wojna w świętym mieście, epilog
W obronie wschodniej flanki NATO
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Wioślarze i triatlonistka na podium
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO