moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

GlobState 2022: W NATO zmiana środka ciężkości

Specjaliści z całego świata debatowali na konferencji GlobState 2022 o wyzwaniach dla wojskowego środowiska operacyjnego. Tematem dominującym była wojna w Ukrainie. – Zwraca ona nam uwagę na istotę przygotowania właściwej strategii wojskowej przede wszystkim na czas: przed rozpoczęciem konfliktu – podkreślał gen. Rajmund Andrzejczak, szef Sztabu Generalnego WP.

Zorganizowana już po raz piąty konferencja GlobState jest częścią projektu Sztabu Generalnego Wojska Polskiego pod nazwą „Nowe Urządzenie Polskie – NUP 2x35”. Mowa o strategicznej analizie krajowego, europejskiego i światowego środowiska bezpieczeństwa, która ma zaowocować wskazaniem takich kierunków rozwoju Sił Zbrojnych RP, które pozwolą sprostać przyszłym wyzwaniom.

Przypomnijmy, że konferencja została poświęcona „Kształtowaniu bezpieczeństwa narodowego w odpowiedzi na wyzwania przyszłego środowiska operacyjnego z perspektywy Europy Środkowo-Wschodniej”. Tematem, który zdominował debatę była wojna za naszą wschodnią granicą oraz jej skutki dla Polski, wschodniej flanki NATO, całego Sojuszu i światowej geopolityki. – Agresja militarna Rosji w Ukrainie spowodowała głębokie zmiany w wielu aspektach środowiska bezpieczeństwa, nie tylko w sferze militarnej, lecz także m.in. w domenie ekonomicznej, energetycznej i społecznej. Jest ona wydarzeniem o skutkach w skali globalnej. – podkreślał w czasie otwarcia konferencji gen. Rajmund Andrzejczak, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Nowy środek ciężkości NATO

GlobState 2022 podzielony został na siedem sesji dyskusyjnych, do udziału w których Sztab Generalny oraz Centrum Doktryn i Szkolenia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy zaprosili specjalistów z dziedziny bezpieczeństwa i obronności z całego świata, a także szefów obrony państw wschodniej flanki NATO. Gościem honorowym pierwszego dnia był gen. Daniel Petrescu, szef obrony Rumunii. Generał podkreślał znacznie Sojuszu Północnoatlantyckiego dla bezpieczeństwa jego kraju i wskazywał, że opiera się ono na kilku filarach. – Pierwszy z nich to NATO, drugi Unia Europejska, trzecim jest strategiczne partnerstwo z USA. Czwarty filar to sposób, w jaki modernizujemy i rozwijamy własne siły zbrojne – stwierdził Petrescu.

Podczas debaty rumuński szef obrony mówił o strategicznym znaczeniu wojny w Ukrainie dla europejskiego i światowego systemu bezpieczeństwa, wskazał, że przesunęła ona środek ciężkości NATO na wschód, do tej części Europy. – Nie możemy myśleć o wygranej strategicznej w przyszłości, jeżeli nie wygramy w chwili obecnej. To wojna z wyboru Rosji o przetrwanie narodu ukraińskiego, ale także wojna o coś więcej, o nasze wartości – przestrzegał gen. Petrescu.

Szef polskiego Sztabu Generalnego przyznał, że wojna w Ukrainie unaocznia potrzebę przygotowania właściwej strategii wojskowej nie tylko podczas konfliktu, lecz przede wszystkim na czas, zanim on się rozpocznie.

Chiny i Indie

Choć wojna w Ukrainie i jej implikacje dla europejskiego i światowego bezpieczeństwa zdominowały tegoroczną odsłonę GlobState, uczestnicy konferencji dużo uwagi poświęcili również roli i znaczeniu Chin oraz Indii. Zaproszenie do dyskusji przyjęli wybitni światowi eksperci w tej dziedzinie, m.in. gen. dyw. (rez.) Mick Ryan z Center for Strategic International Studies, prof. Thomas-Durell Young z Naval Postgraduate School w Monterey oraz prof. Andrew A. Michta z George C. Marshall European Center for Security Studies.

Wszyscy wskazywali, że region Indo-Pacyfiku jest obecnie jednym z dwóch najważniejszych punktów ciężkości na geopolitycznej mapie świata. A definiuje go konflikt na linii USA–Chiny przy stale zwiększającej się roli Indii, które w niedalekiej przyszłości mogą dołączyć do tej dwubiegunowej rywalizacji.

Profesor Michta podkreślał, że Stany Zjednoczone inaczej niż Europa postrzegają zarówno zagrożenie ze strony Rosji (i jej agresję na Ukrainę) oraz ze strony Chin. – USA uważają, że Rosja chce zrewidować swoje miejsce na świecie, znów być liczącą się siłą w Europie. Dla Stanów Zjednoczonych jest to ostatnia bitwa z kampanii zimnowojennej – komentował ekspert z George C. Marshall Center (jednego z regionalnych centrów amerykańskiego Departamentu Obrony). – Chiny są w zupełnie innej kategorii. Są traktowane jako egzystencjalne zagrożenie dla USA, są problemem militarnym, gospodarczym i politycznym – dodał prof. Michta.

O ile w ocenie Chin i ich supermocarstwowych dążeń w regionie Indo-Pacyfiku eksperci byli raczej zgodni, o tyle w przypadku Indii zdania były podzielone. Eksperci dyskutowali, czy już na pewno jest czas, aby stawiać Indie w roli mocarstwa, które może rzucić wyzwanie Chinom czy USA.

Prof. Sebastian Wojciechowski z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza z Poznania wskazywał, że choć obecnie Indie odstają militarnie, gospodarczo i technologicznie od Chin czy tym bardziej od USA, to może się to zmienić. Determinantem będzie demografia. – Obecnie Indie liczą około 1,4 mld mieszkańców i mają dynamiczny przyrost naturalny. Na tysiąc rodzących się na świecie dzieci w Indiach rodzi się 170, w Chinach – 107, a w USA – 20. Oznacza to, że już niedługo Indie będą najliczniejszym krajem globu, ze wszystkimi tego konsekwencjami geopolitycznymi – wskazywał profesor Wojciechowski.

Organizatorami trzydniowej – od 28 do 30 listopada – międzynarodowej konferencji naukowej GlobState 2022 było Centrum Doktryn i Szkolenia w Bydgoszczy (CDiS). Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Mariusza Błaszczaka, wicepremiera i ministra obrony narodowej, oraz Jacka Siewiery, szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Patronem medialnym wydarzenia był Wojskowy Instytut Wydawniczy.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: CDiS SZ, SGWP

dodaj komentarz

komentarze


Kurs z dzwonem
 
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Sprawa katyńska à la española
Głos z katyńskich mogił
Ramię w ramię z aliantami
Psiakrew, harmata!
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Ocalały z transportu do Katynia
Na straży wschodniej flanki NATO
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przygotowania czas zacząć
Weterani i bokser „Master”
Ogień w podziemiu
Wojsko inwestuje w Limanowej
Jeśli nie Jastrząb, to…
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Animus Fortis, czyli mężny duch
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
NATO na północnym szlaku
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Mundury w linii... produkcyjnej
Odstraszanie i obrona
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
25 lat w NATO – serwis specjalny
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Rakiety dla Jastrzębi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Hiszpański palimpsest
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Szpej na miarę potrzeb
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Wojna w świętym mieście, część druga
Optyka dla żołnierzy
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Cena wolności
Zmiany w dodatkach stażowych
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Jak wyszkolić pilota F-16?
Prawda o zbrodni katyńskiej
Święto wojskowego sportu
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
V Korpus z nowym dowódcą
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Zbrodnia made in ZSRS
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO