moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Podchorążowie przejmują władzę na uczelniach i świętują

Na pamiątkę Nocy Listopadowej świętują dziś uczniowie wojskowych szkół oficerskich. – Podchorążowie są trzonem i misją wojskowej uczelni oraz przyszłością profesjonalnej polskiej armii – mówił płk prof. Przemysław Wachulak, rektor-komendant Wojskowej Akademii Technicznej, podczas uroczystości z okazji Dnia Podchorążego oraz święta WAT-u.

Jak co roku władzę na wojskowych uczelniach symbolicznie przejęli dziś podchorążowie. Życzenia wszystkim uczniom akademii, przyszłym oficerom, złożył prezydent Andrzej Duda. „Doskonalcie swój profesjonalizm, pielęgnujcie w sobie ducha patriotyzmu i nie gaście młodzieńczego entuzjazmu. Z okazji Waszego Święta wszelkiej pomyślności i zapału do służby Polsce!” – napisał zwierzchnik sił zbrojnych w mediach społecznościowych.

Dzień Podchorążego szczególnie uroczyście obchodzono w Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, która dziś ma również swoje święto. „WAT jest szkołą, która kształci oficerów specjalizujących się w nowoczesnej technologii dla polskiego wojska, charakteryzuje się wysokim poziomem kształcenia i przywiązaniem do wartości patriotycznych i etosu oficera, dzięki temu mury tej uczelni opuszczają żołnierze oddani swojej służbie” – napisał wicepremier Mariusz Błaszczak w liście skierowanym do podchorążych. Życzenia od ministra odczytał Michał Wiśniewski, podsekretarz stanu w resorcie obrony. Szef MON-u podziękował studentom, że zdecydowali się związać z wojskiem, co jest dowodem na to, że bezpieczeństwo Polski i jej obywateli jest dla nich ważne.

– Podchorążowie WAT-u to niezwykle zdolni młodzi ludzie, o czym świadczą liczne nagrody, jakie zdobywają za swoje badania i prace – mówił płk prof. Przemysław Wachulak, rektor-komendant uczelni. Obecnie w WAT na 12 kierunkach studiuje prawie 3 tys. podchorążych. – Dzięki decyzjom wicepremiera – ministra obrony Mariusza Błaszczaka – o zwiększaniu liczebności polskiej armii wzrastają limity przyjęć na wyższe uczelnie wojskowe. W przyszłym roku przyjmiemy na studia 1020 podchorążych – zapowiedział płk Wachulak.

Rektor WAT-u przypomniał także, że 192 lata temu podchorążowie Szkoły Piechoty w Warszawie pod dowództwem ppor. Piotra Wysockiego wywołali powstanie listopadowe. Już następnego dnia Warszawa była wolna. Właśnie na pamiątkę wydarzeń 29 listopada ustanowiono Dzień Podchorążego.

– Mundur, który nosicie, jest nobilitacją i motorem waszych decyzji zawodowych – mówił komendant do podchorążych WAT-u. Z okazji ich święta życzył studentom sukcesów oraz satysfakcji z nauki i służby ojczyźnie. Płk Wachulak dodał, że podchorążowie budują tożsamość uczelni, która istnieje od 1951 roku. – To nieprzeciętne umysły, niezwykle zdolni młodzi ludzie, o czym świadczą liczne nagrody i wyróżnienia, jakie zdobywają za swoje badania i prace – podkreślił rektor. Jako przykład wymienił między innymi brązowy medal studentów Wydziału Mechatroniki, Uzbrojenia i Lotnictwa zdobyty na międzynarodowej olimpiadzie umiejętności WorldSkills Special Edition w Luksemburgu, a także II nagrodę w konkursie Drive Innovation – Przyszłość Zrównoważonego Transportu dla doktorantów Wydziału Inżynierii Mechanicznej.

Płk Wachulak zaznaczył także, że uczelnia buduje swoją renomę i jest coraz wyżej oceniana w Polsce i na świecie. Potwierdzają to wynalazki i patenty, a także nagroda Lider Bezpieczeństwa Państwa 2022 przyznana podczas targów zbrojeniowych w Kielcach dla czterech produktów, które powstały przy udziale naukowców z WAT-u. Wśród nagrodzonych był między innymi przeciwlotniczy okrętowy system uzbrojenia OSU-35K, karabinek standardowy MSBS Grot B16 kalibru 5,56 mm oraz pojazd kołowy do zadań rozpoznawczych i bojowych Perun.

To jednak niejedyne zasługi przyszłych oficerów. – Nasi podchorążowie, kierując się najwyższymi wartościami, są zawsze gotowi nieść pomoc. Ponad 400 z nich brało udział w ochronie wschodniej granicy, a powyżej 1500 zaangażowało się w różne formy pomocy na rzecz Ukrainy – dodał rektor.

Zasługi podchorążych WAT-u podkreślała także w liście do akademii Elżbieta Witek, marszałek Sejmu RP. Jak zaznaczyła, WAT to uczelnia o wspaniałym dorobku, która jest godnym spadkobiercą najważniejszych tradycji polskiego oręża.

Podczas uroczystości z okazji Dnia Podchorążego symboliczną władzę na uczelni przejęli podchorążowie. Jej honorowym rektorem został pchor. sierż. Dawid Maślanik. Natomiast płk Wachulak oraz wiceminister Wiśniewski wręczyli odznaczenia, wyróżnienia i medale przyznane pracownikom WAT-u przez prezydenta, szefa MON-u oraz władze uczelni.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Alicja Szulc, Katarzyna Puciłowska, Mariusz Maciejewski

dodaj komentarz

komentarze


„Pierwsza Drużyna” na start
 
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Zawsze gotowi do pomocy
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
WAM wraca po latach
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Mobilne dowodzenie
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Po śladach polskich bohaterów
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Podróż po AWACS-ie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Flota Bayraktarów w komplecie
Broń Hitlera w rękach AK
Ostatnia droga Pileckiego
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
„Grand Quadriga ‘24”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nowe zadania szefa SKW
Serwis K9 w Polsce
Przysięga w Limanowej
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
NATO on Northern Track
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
„Ryś” z laserem
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ameryka daje wsparcie
Pokazali bojowego ducha
Wszystkie misje AWACS-a
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
By Polska była bezpieczna
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Nie szpital, a instytut
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Pływacy i maratończycy na medal
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
They Will Check The Training Results in Combat
Polki pobiegły po srebro!
Cień atomowej zagłady
Piedimonte – samobójcza misja
Wojna w świętym mieście, epilog

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO