moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Żołnierze pamiętają

Pamięć o kolegach i poprzednikach to tradycja i nasz obowiązek – mówią żołnierze. Co roku w okresie poprzedzającym dzień Wszystkich Świętych uczestniczą w akcji „Żołnierska Pamięć”. Porządkują mogiły i miejsca pamięci osób poległych w walce o suwerenność Rzeczypospolitej oraz groby swoich dowódców i kolegów, zapalają też znicze i składają kwiaty.

– Każdego roku w tym okresie odwiedzamy groby żołnierzy 12 Brygady Zmechanizowanej, którzy zginęli podczas misji poza granicami kraju – mówi por. Irena Paczek-Krawczak, oficer prasowy 12 BZ. Żołnierze ze Szczecina zapalili znicze na mogiłach: ppłk. Hieronima Kupczyka, st. chor. Łukasza Sroczyńskiego, chor. Szymona Mnicha, sierż. Pawła Ordyńskiego, kpr. Radosława Dąbrowskiego, plut. Tomasza Krygiela, kpr. Gerarda Wasielewskiego i st. chor. sztab. Andrzeja Rozmiarka. – Staramy się odwiedzać te miejsca pamięci tak często, jak to możliwe – dodaje oficer. Ponadto 1 listopada w południe żołnierze 12 BZ wystawią posterunki honorowe na szczecińskim cmentarzu Centralnym przy grobie ppłk. Kupczyka i pomniku Żołnierzy Armii Krajowej.

Także w Szczecinie żołnierze tamtejszego oddziału Żandarmerii Wojskowej odwiedzili i uporządkowali groby swoich zmarłych kolegów. Z kolei wojskowi z Oddziału Specjalnego ŻW w Warszawie razem z Hanną Rybicką, córką Józefa Rybickiego „Andrzeja”, ostatniego dowódcy Kedywu Okręgu Warszawa Armii Krajowej, zapalili znicze na grobach poległych i zmarłych żołnierzy Oddziału Dyspozycyjnego „A” Kedywu OW AK.

Wojskowe znicze zapalili na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie żołnierze Batalionu Dowodzenia Wojsk Lądowych. Uczcili w ten sposób pamięć ppor. Stefana Szuby, patrona batalionu. Z kolei podchorążowie Wojskowego Centrum Kształcenia Medycznego – studenci I roku Kolegium Wojskowo-Lekarskiego UMed w Łodzi – w ramach akcji „Żołnierska Pamięć” złożyli kwiaty na grobie gen. bryg. dr. med. Stefana Hubickiego, patrona Centrum.

W inicjatywę włączyli się także żołnierze i pracownicy 3 Batalionu Radiotechnicznego. W Sandomierzu uporządkowali tereny wokół mogił wojskowych na cmentarzu Katedralnym oraz zapalili znicze przed Mogiłą Katyńską, symbolicznym grobem ppłk. Antoniego Wiktorowskiego „Kruka”, patrona jednostki, a także zbiorową Mogiłą Pielaszowiaków, gdzie spoczywają żołnierze 1 Batalionu AK „Sandomierz”, którzy zginęli podczas bitwy pod Pielaszowem 30 lipca 1944 roku.

O poległych pamiętają również żołnierze wojsk obrony terytorialnej. – Każdego roku w przededniu Wszystkich Świętych terytorialsi wraz z harcerzami, uczniami szkół oraz przedstawicielami różnych organizacji w ramach akcji „Żołnierska Pamięć” organizują oczyszczanie grobów, zapalają znicze oraz oddają honor naszym bohaterom – mówi kpt. Witold Sura, rzecznik WOT-u. W akcję włączyli się m.in. żołnierze 3 Podkarpackiej Brygady OT, którzy porządkowali groby, składali wiązanki kwiatów, zapalali znicze i wspominali zmarłych kolegów. Szczególną opieką żołnierzy WOT-u zostały objęte pomniki i miejsca pochówku żołnierzy AK oraz powojennego podziemia niepodległościowego.

Akcja „Żołnierska Pamięć” organizowana jest także poza granicami kraju. Delegacja żołnierzy VI zmiany PKW UNIFIL złożyła wiązankę w siedzibie dowództwa UNIFIL w Naqourze przy tablicy upamiętniającej śp. sierż. sztab. Bogusława Gibasa – żołnierza, który zginął 5 października 2002 roku w nieszczęśliwym wypadku podczas wykonywania zadań służbowych na misji. Z kolei w Rumunii, gdzie polski kontyngent uczestniczy w misji NATO, polscy żołnierze wspólnie z rumuńskimi kolegami odwiedzili groby naszych rodaków na miejscowych cmentarzach. Porządkowali groby, ozdobili je biało-czerwonymi kwiatami i postawili znicze.

Upamiętnieniu zmarłych bohaterów służy także projekt „Pamięć Orderu”, zainicjowany przez Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa jesienią zeszłego roku. Jego celem jest umieszczanie na grobach kawalerów Orderu Krzyża Wojskowego, którzy polegli na misjach, insygniów tego odznaczenia. – Chcemy w ten sposób pokazać, że o nich pamiętamy i uświadomić lokalnemu środowisku oraz kolejnym pokoleniom, że na cmentarzach w ich okolicy spoczywają bohaterowie, który oddali życie, walcząc za ojczyznę – tłumaczy chor. rez. Mariusz Sybilski z Centrum Weterana. Order Krzyża Wojskowego to najwyższe odznaczenie wojskowe nadawane w Polsce za wybitne czyny bojowe w czasie pokoju.

Dotychczas oznaczono w ten sposób 14 z 49 mogił kawalerów tego orderu. Pod koniec października w ramach akcji insygnia odznaczenia umieszczono na grobach trzech kolejnych żołnierzy poległych w Afganistanie. Delegacja Centrum Weterana, z dyrektor mjr dr Katarzyną Rzadkowską na czele, odwiedziła na cmentarzu w Czarni koło Myszyńca w powiecie ostrołęckim mogiłę sierż. Mariusza Deptuły z 15 Brygady Zmechanizowanej w Giżycku. Żołnierz zginął podczas patrolu 23 października 2011 roku wskutek wybuchu improwizowanego ładunku wybuchowego.

Na cmentarzu w Gołdapi natomiast w obecności rodzin poległych i żołnierzy z 15. Gołdapskiego Pułku Przeciwlotniczego insygnia orderu umieszczono na grobach chor. Kazimierza Kasprzaka, zmarłego 27 września 2010 roku od ran odniesionych podczas eksplozji miny pułapki, oraz st. kpr. Dariusza Tylendy, który zginął 6 sierpnia 2010 roku. W intencji zmarłych, ich rodzin oraz żołnierzy z garnizonu odprawiono mszę św. w kościele w Gołdapi.

AD

autor zdjęć: DWOT, 12 SDZ, WCKMed, Centrum Weterana

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Wojskowi medycy ratują i leczą
Pamięci ofiar katastrofy pod Smoleńskiem
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Zmiany w dodatkach stażowych
Psiakrew, harmata!
Animus Fortis, czyli mężny duch
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Święto wojskowego sportu
V Korpus z nowym dowódcą
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Ogień w podziemiu
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Przygotowania czas zacząć
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Kurs z dzwonem
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
25 lat w NATO – serwis specjalny
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Szpej na miarę potrzeb
Odstraszanie i obrona
Prawda o zbrodni katyńskiej
Wojna w Ukrainie oczami medyków
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Mundury w linii... produkcyjnej
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Cena wolności
Optyka dla żołnierzy
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Wojsko inwestuje w Limanowej
Zgłoś się na kurs i zostań kapralem!
Jak wyszkolić pilota F-16?
Zwycięstwo pod Racławicami dało Polakom nadzieję
Rakiety dla Jastrzębi
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Jeśli nie Jastrząb, to…
Weterani i bokser „Master”
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wojna w świętym mieście, część druga
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
10 kwietnia 2010 – pamiętamy!
Hiszpański palimpsest
Wojna w świętym mieście, epilog
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Będzie można zostać snajperem lądowym
NATO na północnym szlaku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO