moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Sztab Generalny świętuje

Nadchodzi zagrożenie ze wschodu. Teraz jest czas, aby się na nie przygotować, musimy też wspierać Ukraińców w ich walce – mówił dziś Rajmund T. Andrzejczak, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego podczas uroczystego apelu z okazji 104. rocznicy. utworzenia SGWP. To instytucja odpowiedzialna za przewidywanie zagrożeń i przygotowywanie polskiej armii do odpowiedzi na nie.

Dziś mijają 104 lata od utworzenia najważniejszej wojskowej instytucji, jaką jest Sztab Generalny Wojska Polskiego. To właśnie na nim ciąży odpowiedzialność za przewidywanie i analizę przyszłych i istniejących zagrożeń oraz planowanie i przygotowywanie Wojska Polskiego do odpowiedzi na te zagrożenia. – Dzięki wam siły zbrojne są przygotowane na stojące przed nimi wyzwania, Polska jest bezpieczna, a obywatele ufają siłom zbrojnym – napisał z okazji święta Sztabu wicepremier i minister obrony Mariusz Błaszczak. W liście, odczytanym przez wiceministra obrony Michała Wiśniewskiego, Mariusz Błaszczak zaznaczył, że praca Sztabu jest szczególnie ważna teraz, kiedy za wschodnią granicą trwa konflikt wywołany przez Rosję.

Do wojny w Ukrainie odniósł się także szef Sztabu, gen. Rajmund T. Andrzejczak. – Nadchodzi zagrożenie ze wschodu. Teraz jest czas, aby się na nie przygotować – mówił. Generał przekonywał, że „środek ciężkości, jak chodzi o bezpieczeństwo, przesunął się w Europie na stronę wschodnią i Polska odgrywa w tej kwestii ważną rolę”. Dodał, że Polska „musi wspierać Ukraińców w ich walce”.

Szef Sztabu podziękował swoim podkomendnym za trud i zaangażowanie w budowanie nowoczesnej strategii wojskowej. – Kiedy 4 lata temu stanąłem na czele Sztabu, powiedziałem, że w służbie najważniejsze jest zaufanie, w tym zaufanie do SG, i dziś wszystkim, którzy nam ufają i wspierają, serdecznie dziękuję – stwierdził generał.

List z życzeniami skierował też premier Mateusz Morawiecki. – Jesteśmy świadomi, że pokój ma swoją cenę i jesteśmy gotowi ją zapłacić przez konsekwentne wzmacnianie naszego partnerstwa w NATO i budowanie sił odstraszania polskiej armii – zaznaczał premier Morawiecki, wskazując na szczególną rolę Sztabu Generalnego.

Z kolei Elżbieta Witek, marszałek Sejmu, napisała, że SGWP zawsze odgrywał kluczową rolę w planowaniu, dowodzeniu i programowaniu naszych sił zbrojnych. – Ta instytucja pozostaje skarbnicą wiedzy i doświadczenia wojskowego, tutaj rodzą się koncepcje, które mają wpływ na funkcjonowanie naszej armii – zauważyła pani marszałek.

Podczas uroczystości odczytano decyzję ministra obrony o powołaniu od 24 października gen. dyw. Karola Dymanowskiego na stanowisko zastępcy szefa Sztabu. Wcześniej generał był zastępcą szefa sztabu w Naczelnym Dowództwie Sojuszniczych Sił w Europie SHAPE. Wręczone zostały też odznaczenia: nadane przez prezydenta RP wojskowe krzyże zasługi i medale za długoletnią służbę, nadane przez szefa MON medale „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny” i medale „ Za zasługi dla obronności kraju” oraz wyróżnienia przyznane przez Szefa SG. Obchody zakończyła defilada pododdziałów Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.

Wcześniej z okazji święta w Katedrze Polowej WP odbyła się msza święta w intencji żołnierzy oraz pracowników Sztabu. Potem szef SG złożył wiązankę na grobie śp. gen. Franciszka Gągora, który stał na czele Sztabu w latach 2006–2010 i zginął w katastrofie smoleńskiej.

Sztab Generalny Wojska Polskiego jest głównym organem dowodzenia polskimi siłami zbrojnymi, który planuje ich strategiczne użycie oraz programuje ich rozwój. Do zadań SGWP należy także przygotowanie i wyszkolenie sił zbrojnych na potrzeby obrony państwa oraz udziału w misjach poza granicami kraju, a także doradzanie kierownictwu resortu obrony. Szefowi Sztabu podlegają dowódca generalny RSZ, dowódca operacyjny RSZ oraz szef Inspektoratu Wsparcia.

Sztab Generalny WP powołała Rada Regencyjna Królestwa Polskiego 25 października 1918 roku, a na jego czele stanął gen. Tadeusz Rozwadowski. Sztab odpowiadał za stworzenie jednolitego wojska polskiego oraz systemu dowodzenia i szkolenia. 1 września 1939 roku SGWP został przeformowany w Sztab Naczelnego Wodza. 8 sierpnia 1944 roku w Lublinie powstał Sztab Główny WP, a rok później przemianowano go na Sztab Generalny, główny organ dowodzenia ministra obrony.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Anna Dąbrowska, Sztab Generalny WP

dodaj komentarz

komentarze


Ocalały z transportu do Katynia
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Odstraszanie i obrona
Święto stołecznego garnizonu
Zmiany w dodatkach stażowych
Głos z katyńskich mogił
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Wojna w świętym mieście, część druga
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Rakiety dla Jastrzębi
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Ramię w ramię z aliantami
Zbrodnia made in ZSRS
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Sprawa katyńska à la española
25 lat w NATO – serwis specjalny
Strażacy ruszają do akcji
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
SOR w Legionowie
Na straży wschodniej flanki NATO
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Front przy biurku
Zachować właściwą kolejność działań
Optyka dla żołnierzy
V Korpus z nowym dowódcą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mundury w linii... produkcyjnej
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
NATO on Northern Track
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
NATO na północnym szlaku
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Charge of Dragon
Szarża „Dragona”
Wojna w świętym mieście, epilog
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Prawda o zbrodni katyńskiej
Sandhurst: końcowe odliczanie
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Szpej na miarę potrzeb
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kadisz za bohaterów
Przygotowania czas zacząć
Kolejne FlyEle dla wojska
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Barwy walki
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO