moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Ile wiemy o cudzie nad Wisłą

Kto był twórcą planu kontrofensywy znad Wieprza? Jak nazywał się jeden z pilotów ochotników z USA? Jakich czołgów używała polska armia? To tylko kilka pytań, na które odpowiadali uczestnicy konkursu z wiedzy o Bitwie Warszawskiej z 1920 roku. Kwiz online zorganizowała Wojskowa Akademia Techniczna i Wojskowe Ogólnokształcące Liceum Informatyczne.

Bitwa warszawska - piechota polska w tyralierze. Fot Wikipedia

Kacper Olchowy, podchorąży Akademii Wojsk Lądowych, Grzegorz Bieniarz, kustosz sali tradycji 10 Opolskiej Brygady Logistycznej, i Artur Wdowiak, uczeń Wojskowego Ogólnokształcącego Liceum Informatycznego im. Polskich Kryptologów w Warszawie, zwyciężyli w konkursie „#18 najważniejsza bitwa w dziejach świata”. To oni wykazali się największą wiedzą o stoczonej w sierpniu 1920 roku Bitwie Warszawskiej.

Kwiz zorganizowano z okazji 102. rocznicy starcia oraz dla uczczenia obchodów Święta Wojska Polskiego. – Zwycięstwo w sierpniu 1920 roku uratowało przed zniszczeniem nie tylko odradzające się polskie państwo, lecz także powstrzymało ekspansję rewolucji komunistycznej na zachód – mówił, otwierając konkurs, płk prof. Przemysław Wachulak, komendant-rektor Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, jednego z organizatorów zmagań.

Film: WAT

Konkurs online odbył się 17 sierpnia. – To szczególny dzień. Właśnie wtedy w 1920 roku miały miejsce jedne z najkrwawszych bitew pod Zadwórzem, jednocześnie w tym samym czasie odbyła się kontrofensywa znad Wieprza – poinformował Krzysztof Szewczyk, zastępca dyrektora Departamentu Szkolnictwa Wojskowego MON, autor pytań do kwizu.

Swoją wiedzę na temat bitwy uczestnicy sprawdzali, łącząc się przez internet ze specjalnie stworzoną stroną. Dzięki temu na pytania musieli odpowiadać od razu, czasu na szukanie podpowiedzi w źródłach nie było. – Zainteresowanie wydarzeniem było duże, zalogowało się ponad 100 osób – mówi por. Marcin Bełdyga z Wydziału Prasowego WAT. Na uczestników czekało 30 pytań. Niektóre były łatwe, jak np.: gdzie podpisano traktat pokojowy kończący wojnę polsko-bolszewicką (chodzi o Rygę), kiedy urodził się Józef Piłsudski (5 grudnia 1867), kto był autorem planu kontrofensywy znad Wieprza (Piłsudski), jak nazywał się słynny amerykański pilot ochotnik walczący w bitwie warszawskiej (Merian Cooper, reżyser filmu „King Kong”) czy jakich czołgów używała podczas bitwy polska armia (Renault FT 17).

Były jednak również pytania, które sprawiły uczestnikom więcej kłopotu, m.in.: jak nazywał się ówczesny gubernator stolicy (gen. Franciszek Latinik), kto był adiutantem Piłsudskiego i zginął podczas operacji kijowskiej 28 kwietnia 1920 roku (mjr Stanisław Wilhelm ks. Radziwiłł), jakich samolotów nie używało polskie wojsko podczas tego starcia (Curtiss 02-C1 Falcon).

Przy każdym pytaniu kwizowicze mieli podane cztery odpowiedzi i 30 sekund, by wybrać właściwą. O zwycięstwie decydowała liczba punktów, które zależały nie tylko od poprawności odpowiedzi, lecz również szybkości jej udzielenia. – Poziom wiedzy był bardzo wysoki, walka toczyła się do samego końca, a zwycięzcy konkursu odpowiedzieli prawidłowo niemalże na wszystkie pytania – mówi por. Bełdyga.

Zwycięzcy swoje nagrody odbiorą niedługo, podczas uroczystości w WAT. Kacper Olchowy otrzyma ufundowaną przez Mariusza Błaszczaka, wicepremiera i ministra obrony, replikę szabli „Radziwiłłówki”, zwanej tak od imienia księżnej Izabelli Radziwiłł, która po odzyskaniu niepodległości ofiarowała taką broń polskim żołnierzom. Główny laureat dostanie także czytnik e-booków. Drugą nagrodą był smartwatch, a trzecią – słuchawki bezprzewodowe.

Przebieg konkursu, zorganizowanego przez Departament Szkolnictwa Wojskowego MON, Departament Edukacji, Kultury i Dziedzictwa MON, WAT i WOLI, można obejrzeć na YouTubie. Konkurs swoim patronatem objął wicepremier Mariusz Błaszczak.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Wikipedia, WAT

dodaj komentarz

komentarze


Premier odwiedził WZZ Podlasie
 
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W obronie wschodniej flanki NATO
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Cień atomowej zagłady
„Pierwsza Drużyna” na start
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Wioślarze i triatlonistka na podium
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Flota Bayraktarów w komplecie
„Grand Quadriga ‘24”
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Wszystkie misje AWACS-a
They Will Check The Training Results in Combat
Serwis K9 w Polsce
Broń Hitlera w rękach AK
Wojna w świętym mieście, epilog
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Pytania o europejską tarczę
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Ameryka daje wsparcie
Więcej hełmów dla żołnierzy
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Nowe zadania szefa SKW
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Krwawa noc pośród puszczy
Abramsy w pętli
By Polska była bezpieczna
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Bohater odtrącony
NATO on Northern Track
Polska wiktoria na Monte Cassino
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Śladami ojca
Zawsze gotowi do pomocy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polki pobiegły po srebro!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Na straży nieba
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pływacy i maratończycy na medal
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Mobilne dowodzenie
Układ nerwowy Mieczników

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO