moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Świat polskiej armii sprzed stu lat

Defilady, ćwiczenia i codzienne obowiązki polskiej armii z okresu międzywojennego ukazują zdjęcia wybitnych fotografów: Witolda Pikiela i Narcyza Witczaka-Witaczyńskiego. Ich prace można oglądać do końca sierpnia na wystawie zorganizowanej przez Centralną Bibliotekę Wojskową w galerii plenerowej Łazienek Królewskich w Warszawie.

– Dzięki tej wystawie spojrzymy na polskie wojsko przez obiektyw jego najsłynniejszych fotografów – mówił Jan Tarczyński, dyrektor Centralnej Biblioteki Wojskowej, otwierając w Warszawie ekspozycję „Fotografowie Wojska Polskiego II Rzeczypospolitej Witold Pikiel i Narcyz Witczak-Witaczyński”.

Dyrektor podkreślił, że pokazane na ekspozycji zdjęcia mają znaczenie artystyczne, dokumentacyjne i poznawcze. Dzięki nim można lepiej poznać historię naszej armii. – Przede wszystkim jednak pokazują polskich żołnierzy, od szeregowców do najważniejszego z nich, marszałka Józefa Piłsudskiego – dodał Tarczyński.

Beata Czekaj-Wiśniewska, zastępca dyrektora CBW i autorka wystawy, opowiadała, że pomysł narodził się podczas codziennej pracy. – Zauważyliśmy, że autorami tych najlepszych zdjęć w naszych zbiorach są dwaj żołnierze: Pikiel i Witczak-Witaczyński, i postanowiliśmy udostępnić ich twórczość szerszemu gronu – tłumaczyła. Czekaj-Wiśniewska dodała, że na pokazanych na wystawie pracach zobaczymy parady, defilady, uroczystości, ćwiczenia i kursy, ale także codzienne obowiązki, życie rodzinne żołnierzy, a ponadto sprzęt wojskowy.

Wystawę zorganizowała CBW we współpracy z Muzeum Łazienki Królewskie. – Ekspozycja pokazuje nieistniejący już świat dwudziestolecia międzywojennego oczami dwóch wybitnych fotografów związanych z wojskiem – stwierdziła Marianna Otmianowska, zastępca dyrektora Łazienek.

W galerii plenerowej Łazienek Królewskich wzdłuż Alei Ujazdowskich na kilkudziesięciu planszach obejrzymy około 60 zdjęć obu fotografów. Uzupełniają je skany dokumentów i opisy, w tym informacje o twórcach. Wystawę można oglądać do końca sierpnia.

Podczas uroczystości rodzina Michałków z Warszawy przekazała do zbiorów CBW album o polskim lotnictwie. Publikacja nieznanego autora dotycząca początków awiacji po odzyskaniu niepodległości przechowywana była w tej rodzinie od 83 lat. – Po opracowaniu album będzie dostępny dla wszystkich zainteresowanych – zapewniła Czekaj-Wiśniewska.

St. wachm. Witold Pikiel podczas I wojny światowej służył w armii rosyjskiej, potem w polskich oddziałach formowanych na terenie Rosji. W czasie wojny polsko-bolszewickiej walczył ochotniczo w 201 Pułku Szwoleżerów, później służył w 3 Pułku Szwoleżerów. Jako żołnierz i fotograf był szczególnie ceniony przez marszałka Piłsudskiego i jako jeden z niewielu miał wstęp do Belwederu.

Interesowała go fotografia reportażowa pokazująca najważniejsze wydarzenia i osoby w państwie. Na jego zdjęciach zobaczymy Piłsudskiego, prezydenta Ignacego Mościckiego, fotoreportaże z uroczystości na Zamku Królewskim, w Sejmie i w Belwederze. Po klęsce wrześniowej Pikiel dokumentował jako korespondent wojenny tworzenie polskich oddziałów na terenie Francji i Anglii. Zmarł w grudniu 1943 roku.

Chor. Narcyz Witczak-Witaczyński od początku wojskowej kariery związał się z kawalerią. Podczas I wojny światowej walczył w szeregach 2 szwadronu ułanów Legionu Puławskiego i I Korpusu Polskiego. Za udział w szarży pod Krechowcami 24 lipca 1917 roku został odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari. Po odzyskaniu niepodległości został żołnierzem Szwadronu Przybocznego Naczelnika Państwa (potem Prezydenta RP), następnie 1 Pułku Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego i 1 Pułku Strzelców Konnych w Garwolinie.

Podczas służby fotografował życie polskiej armii, szczególnie kawalerii. Był jednym z najbardziej popularnych fotoreporterów wojskowych, a jego zdjęcia publikowały m.in. „Polska Zbrojna” i „Wiarus”. Podoficer walczył w wojnie polsko-bolszewickiej i kampanii wrześniowej, działał też w konspiracji. W 1942 roku został aresztowany przez Niemców i zginął 27 marca 1943 roku w obozie na Majdanku.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Anna Dąbrowska

dodaj komentarz

komentarze


Pytania o europejską tarczę
 
They Will Check The Training Results in Combat
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Po przeprawie ruszyli do walki
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Armia Andersa w operacji „Honker”
Flota Bayraktarów w komplecie
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Polska wiktoria na Monte Cassino
Więcej hełmów dla żołnierzy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Abramsy w pętli
Pływacy i maratończycy na medal
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wioślarze i triatlonistka na podium
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Układ nerwowy Mieczników
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Bohater odtrącony
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
„Pierwsza Drużyna” na start
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Mobilne dowodzenie
Ameryka daje wsparcie
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
W obronie wschodniej flanki NATO
Krwawa noc pośród puszczy
Serwis K9 w Polsce
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Zmiany w dodatkach stażowych
Pierwsi na oceanie
Gry wojenne w szkoleniu
Wojna w świętym mieście, epilog
Polki pobiegły po srebro!
Na straży nieba
Śladami ojca
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
„Ta ziemia do Polski należy…”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Broń Hitlera w rękach AK
I zdobyliśmy!
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
NATO on Northern Track
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Orzeł dla bohaterów
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO