moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Żołnierze świętowali

– Dziękujemy za dzielność. Dziękujemy za odpowiedzialność. Dziękujemy za wzorowe codzienne wykonywanie obowiązków, czasem z narażeniem życia – zwrócił się dziś do żołnierzy prezydent Andrzej Duda w czasie oficjalnych obchodów Święta Wojska Polskiego. Nie tylko stolica jednak świętowała 15 sierpnia. Spotkania z wojskowymi odbywały się w całej Polsce.

Obchody Święta Wojska Polskiego rozpoczęły się dziś mszą świętą w Katedrze Polowej WP. Uczestniczyli w niej m.in. prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką oraz Mariusz Błaszczak, wicepremier i minister obrony narodowej. Oficjalne uroczystości państwowe rozpoczęły się w południe na pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Wzięli w nich udział żołnierze wszystkich rodzajów sił zbrojnych: wojsk lądowych, sił powietrznych, marynarki wojennej, wojsk obrony terytorialnej, żandarmerii wojskowej oraz wojsk specjalnych. – Tegoroczne obchody 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej przypadają na czas dramatycznie trudny. Za naszą wschodnią granicą toczy się krwawa batalia o wolność i niezawisłość Ukrainy oraz o przyszłość wszystkich europejskich narodów. Mijają lata, a jedno się nie zmienia – imperialna Rosja zawsze stała po stronie zła. Naszym zadaniem jest zatrzymanie tego zła – powiedział wicepremier Mariusz Błaszczak, który otwierał uroczystości.

 

Serca lwów

Wicepremier mówił o konieczności inwestowania w sprzęt dla armii. – Razem z prezydentem będziemy konsekwentni w działaniach na rzecz modernizacji polskiego wojska, zwiększania jego liczebności i wzmacniania sojuszy – zapowiedział szef MON-u.

Do zebranych na pl. Piłsudskiego warszawiaków i ich gości przemawiał również prezydent Andrzej Duda. – Dziś stoimy na pl. Piłsudskiego, wielkiego marszałka Rzeczypospolitej i ojca polskiej niepodległości. Patrzymy z dumą na wielkie zwycięstwo. Przez 74 lata istnienia Związku Sowieckiego Rosja przegrała tylko jedną oficjalną wojnę. To była wojna z Polską 102 lata temu. W tamtych sierpniowych dniach okazało się, że Polacy mają serca lwów, że potrafią zmobilizować się do walki i swoim męstwem odwrócić los – mówił Andrzej Duda. Prezydent odniósł się również do teraźniejszości. – Nasz kraj znalazł się w zagrożeniu nie tylko migracyjnym, lecz także części szerszego planu realizowanego przez wrogo nastawionych wobec Polski i wspólnoty. Pokazaliśmy całemu światu determinację, broniąc granicy – mówił zwierzchnik sił zbrojnych. Zwrócił się również bezpośrednio do żołnierzy. – Wspominamy nie tylko tych, którzy polegli w obronie ojczyzny na przestrzeni stuleci i dziesięcioleci, ale przede wszystkim gorąco ściskamy polskich żołnierzy i ich rodziny. Dziękujemy za wytrwałą służbę dla ojczyzny. Dziękujemy za dzielność. Dziękujemy za odpowiedzialność. Dziękujemy za wzorowe codzienne wykonywanie obowiązków, czasem z narażeniem życia. Niech żyje polski żołnierz! Niech żyje wolna i suwerenna Polska! – powiedział Andrzej Duda. Prezydent wręczył również nominacje generalskie jedenastu oficerom, wśród nich był m.in. gen. dyw. Piotr Błazeusz, zastępca szefa Sztabu Generalnego WP, oraz gen. bryg. Artur Kuptel, szef Agencji Uzbrojenia.

W czasie uroczystości na pl. Piłsudskiego prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki oraz wicepremier Mariusz Błaszczak złożyli na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza wieniec od narodu, symbolizujący pamięć Polaków o poległych za wolną ojczyznę, bezimiennych żołnierzach. Kwiaty złożyli również pod pomnikiem Ofiar Tragedii Smoleńskiej. Uroczystości zakończyła defilada pododdziałów oraz „Pieśń reprezentacyjna Wojska Polskiego”.

Gesty przyjaźni z całego świata

Życzenia żołnierzom w dniu ich święta złożył m.in. gen. Rajmund T. Andrzejczak, szef Sztabu Generalnego WP. „Każdego dnia czuję dumę z waszej służby, którą pełnicie dla Rzeczypospolitej i naszych obywateli. Z okazji święta życzę sukcesów i wytrwałości w realizacji nowych wyzwań” – napisał w mediach społecznościowych gen. Andrzejczak. Żołnierze otrzymali również życzenia od przyjaciół z Ukrainy. Prezydent Wołodymyr Zełenski w nagraniu przygotowanym dla Polaków mówił o więzi, która narodziła się między Ukrainą a Polską w ostatnim czasie. – Drodzy przyjaciele, sojusznicy, bracia. To zaszczyt dla przywódcy każdego państwa móc w ten sposób zwracać się do Polaków. Jestem dumny z tego, że taki apel brzmi najbardziej zasadnie właśnie od państwa ukraińskiego – mówił prezydent Ukrainy. – Nasze narody przeszły drugą drogę i w końcu osiągnęły największe porozumienie w historii w sprawie wolności. Tylko razem możemy bronić niepodległości naszych państw dla przyszłych pokoleń. I naprawdę jesteśmy razem jako przyjaciele, sojusznicy i bracia – powiedział Zełenski.

Życzenia złożył również generał Walerij Załużnyj, dowódca sił zbrojnych Ukrainy. – 102 lata temu Polska stanęła do walki ze Związkiem Sowieckim. Ukraińska Republika Ludowa była jej sojusznikiem. Dziś znów stajemy razem przeciwko wspólnemu wrogowi. Jestem szczerze wdzięczny za pomoc, jaką nam okazujecie – powiedział w krótkim nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych generał Załużnyj. Życzenia polskim żołnierzom złożył też Ołeksij Reznikow, minister obrony narodowej Ukrainy.

Także nasi sojusznicy i przyjaciele z całego świata nie zapomnieli o święcie 15 sierpnia. Wojskowi z armii amerykańskiej, brytyjskiej, niemieckiej, jordańskiej, lankijskiej, litewskiej, hiszpańskiej, francuskiej, tanzańskiej i słowackiej przesłali nagranie, w którym żołnierze służący w Polsce oraz w kontyngentach wojskowych na całym świecie składają życzenia Polakom. Niektórzy z nich współpracowali już z polską armią. – Dziękujemy za współpracę i za możliwość bycia częścią zespołu. Życzymy wszystkiego najlepszego z okazji Święta Wojska Polskiego – mówią na nagraniu brytyjscy saperzy.

Koncerty, pikniki

15 sierpnia to najlepsza okazja, by spotkać żołnierzy i osobiście podziękować im za służbę. Od samego rana w 17 miastach w całej Polsce odbywały się pikniki wojskowe. W Warszawie sprzęt wojskowy oraz specjalistów, którzy go obsługują, można było spotkać na dziedzińcu Muzeum Wojska Polskiego. Warszawiacy tłumnie odwiedzali stanowiska m.in. 18 Batalionu Powietrznodesantowego, gdzie można było zobaczyć wielozadaniowy pojazd terenowy typu Humvee, Jednostki Wojskowej AGAT, która zaprezentowała samochód opancerzony Oshkosh M- ATV, oraz 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, której żołnierze do Warszawy przyjechali z KTO Rosomak.

Zwiedzający mogli też zobaczyć wystawę Muzeum Wojska Polskiego pt. „Zwycięstwo pod Zieleńcami 18 czerwca 1792 r. zwieńczone ustanowieniem Orderu Virtuti Militari”. Na ekspozycji prezentowane były m.in. pamiątki z okresu walk w obronie Konstytucji 3 maja, umundurowanie, dokumenty oraz broń palna i biała. Unikatowym eksponatem jest oryginalny, srebrny order Virtuti Militari z monogramem króla Stanisława Augusta. Na świecie znane jest jedynie 10 egzemplarzy tego odznaczenia. Warszawiacy tłumnie odwiedzali pikniki, a jednym ze zwiedzających był trzyletni Krzyś, który 15 sierpnia świętował wraz z mamą i tatą. – Najbardziej podobała mi się gra ze światełkami – mówił chłopiec, wskazując na stoisko Żandarmerii Wojskowej. – I balony! – dodał. Osoby, które skończyły już 18 lat, odwiedzały stoisko Wojskowego Centrum Rekrutacji, gdzie specjaliści odpowiadali na wszystkie pytania związane m.in. z dobrowolną zasadniczą służbą wojskową. Podobne stoiska znajdowały się na piknikach w całej Polsce.

O 14.00 na pl. Piłsudskiego rozpoczął się koncert orkiestr wojskowych państw NATO. Jako pierwsza wystąpiła Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych z Poznania, następnie zagrały Orkiestra Gwardii Narodowej z Łotwy, Orkiestra Wojskowa z Rzeszowa, Orkiestra Reprezentacyjna Sił Zbrojnych Rumunii, Orkiestra Reprezentacyjna Marynarki Wojennej z Gdyni, Orkiestra Wojskowa z Bańskiej Bystrzycy ze Słowacji oraz Orkiestra i Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego. Na koniec muzycy zagrali wspólnie.

Na pl. Piłsudskiego można było spotkać nie tylko muzyków, lecz także żołnierzy operacyjnych naszych sojuszników z armii USA, Rumunii, Wielkiej Brytanii i Chorwacji, którzy pokazali m.in. czołg Abrams, brytyjski transporter piechoty Stryker, pojazd taktyczny Jackal, a także niemieckie działo przeciwlotnicze Gepard. – Nie sądziłam, że żołnierze mogą być tak otwarci na takich zwykłych ludzi jak my. Witali się, rozmawiali, odpowiadali na nasze pytania. Zrobiliśmy dużo zdjęć, aby mieć pamiątkę z tego dnia – powiedziała Ania, która do Warszawy przyjechała z Węgrowa, by wziąć udział w świętowaniu.


Film: Paweł Sobkowicz/ ZbrojnaTV

Ostatnim punktem obchodów Święta Wojska Polskiego będzie koncert piosenki wojskowej państw NATO organizowany przez TVP. Wystąpią m.in.: Halina Frąckowiak, Trubadurzy, Jan Pietrzak, Kasia Moś, Marien, Dagmara Bryzek, Filip Lato, Odessa Band i Captain Jack. Usłyszymy również Julię Belei z Ukrainy, Tomasza Rożniatowskiego, weterana ciężko rannego w Afganistanie, i rapującego Vito WS, który w tym roku został nagrodzony Buzdyganem. Artystom towarzyszyć będzie grupa Sienna Gospel Choir oraz Chór Reprezentacyjny Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

 

 

Z okazji Święta Wojska Polskiego przygotowaliśmy wydanie specjalne „WOJSKO POLSKIE tradycja – siła – duma”.

 

 

Możecie je otrzymać podczas obchodów żołnierskiego święta lub pobrać wersję elektroniczną: polską lub angielską.

 


Zapraszamy do lektury!

 

 

 

 

 

Ewa Korsak

autor zdjęć: Jakub Szymczuk / KPRP, MON, Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Więcej hełmów dla żołnierzy
 
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Pierwsi na oceanie
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Gry wojenne w szkoleniu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wioślarze i triatlonistka na podium
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Flota Bayraktarów w komplecie
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Polki pobiegły po srebro!
W obronie wschodniej flanki NATO
Serwis K9 w Polsce
Wojskowe Oscary przyznane!
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Uwaga, transformacja!
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Armia Andersa w operacji „Honker”
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Pływacy i maratończycy na medal
Rajd ku czci saperów
Zapraszamy na Festiwal
Na straży nieba
NATO on Northern Track
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Układ nerwowy Mieczników
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Pytania o europejską tarczę
„Ta ziemia do Polski należy…”
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Zmiany w dodatkach stażowych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Po przeprawie ruszyli do walki
I zdobyliśmy!
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Wojna w świętym mieście, epilog
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Mobilne dowodzenie
Bohater odtrącony
Polska wiktoria na Monte Cassino
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Krwawa noc pośród puszczy
Abramsy w pętli
Ameryka daje wsparcie
„Pierwsza Drużyna” na start

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO