moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Pancerne zabytki na Pomorzu

Można tu zobaczyć jedyne w Polsce jeżdżące niemieckie działo StuG III G, armatę Flak 18 8,8 cm, sowiecki czołg T-34-85 oraz brytyjski transporter opancerzony Universal Carrier, z którego korzystali polscy żołnierze. A to zaledwie parę przykładów z kolekcji Muzeum Pancernego w Kłaninie. Ekspozycję na Pomorzu stworzył Mateusz Deling, pasjonat historii wojskowości.

– Pomysł utworzenia muzeum narodził się z moich zainteresowań militarnych – mówi Mateusz Deling, przedsiębiorca, który od lat kolekcjonuje i odtwarza wojskowe pojazdy oraz elementy wojskowego wyposażenia, szczególnie z okresu II wojny światowej. Razem z filmowcem Przemkiem Budzichem stworzyli ekipę „Tank Hunter”, która realizuje cykl internetowych programów poświęconych eksploracjom historycznym. Pasjonaci poszukują militarnych pamiątek, głównie związanych z bronią pancerną i reliktów z czasów II wojny światowej. Wśród odkrytych przez ekipę historycznych przedmiotów był odnaleziony w kwietniu tego roku na Helu polski pistolet Vis. Znalezisko trafiło do Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

 

Natomiast wiele innych zgromadzonych przez Delinga przedmiotów można obejrzeć w Muzeum Pancernym w Kłaninie. – Naszą perełką jest niemieckie działo pancerne StuG III G (Sturmgeschütz III) – podkreśla właściciel. Podwozie tego niszczyciela czołgów ekipa „Tank Huntera” wydobyła trzy lata temu z rzeki Miłakówki na Warmii. – Działo utonęło wiosną 1945 roku, gdy Niemcy przeprawiali się w tym miejscu – opowiada Budzich. Pojazd został pieczołowicie odbudowany przez Delinga. – Dziś to jedyny jeżdżący egzemplarz tej wersji działa w Polsce i jeden z kilku na świecie – podkreśla kolekcjoner.

Na wystawie w Kłaninie można obejrzeć także kilkanaście innych pojazdów z frontów II wojny. – To, co nas wyróżnia, to fakt, że wszystkie pojazdy są sprawne i gotowe do jazdy – zaznacza Budzich. Znajdziemy tutaj m.in. niemiecką armatę przeciwpancerną 8,8 cm Flak 18, sowiecki czołg T-34-85, amerykański transporter opancerzony M3 Halftrack czy wypożyczony z Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu niemiecki czołg Panzer IV Ausf. J.

Warto też zwrócić uwagę na brytyjski transporter opancerzony Universal Carrier, z którego korzystali m.in. żołnierze 2 Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa i 1 Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka. Egzemplarz z Kłanina pochodzi z Włoch, po wojnie trafił do armii duńskiej. Gdy w latach 80. ubiegłego wieku pojazdy te były wycofywane z wojska, kupił go jeden z duńskich żołnierzy. – Podczas renowacji i piaskowania znalazł na nim podobno emblemat warszawskiej syrenki, co wskazywałoby, że jeździli nim polscy żołnierze – opowiada filmowiec. Wśród przedmiotów odkrytych przez ekipę „Tunk Hunter” znajdziemy też część niemieckiego samolotu Messerschmitt Bf 109 G, kilka lat temu znalezioną na plaży w Stegnie.

Wystawa ma upamiętniać także zwykłych polskich żołnierzy, którzy walczyli z Niemcami. Można więc na niej zobaczyć m.in. hełm, części oporządzenia i uzbrojenia ułana z 18 Pułku Ułanów Pomorskich, który we wrześniu 1939 roku walczył w bitwie pod Krojantami. Są także pamiątki (dokumenty i listy) po Witoldzie Tuszyńskim, żołnierzu Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich, który m.in. bronił Tobruku. W muzeum odtworzono także makietę gdyńskiej kamienicy i domek rybacki z Półwyspu Helskiego z okresu kampanii wrześniowej.

Zwiedzających z pewnością zainteresują również wojskowe radiostacje, mapy, uzbrojenie i wyposażenie żołnierzy. Na początku przyszłego roku muzeum wzbogaci się o kolejny ciekawy pojazd – niemiecki czołg średni Panzerkampfwagen V Panther, jeden z najbardziej rozpoznawalnych pancernych pojazdów II wojny. Na razie trwa jego odbudowa. – Gdy skończymy, będzie to jedyny w Polsce jeżdżący czołg tego typu – podkreśla Deling.

Muzeum Pancerne mieści się na terenie folwarku Pałacu Kłanino w powiecie puckim. Otwarte jest codziennie w godzinach od 10 do 18.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Muzeum Pancerne w Kłaninie

dodaj komentarz

komentarze


Sukcesy reprezentantek CWZS-u
 
NATO on Northern Track
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wojna w świętym mieście, epilog
„Grand Quadriga ‘24”
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Flota Bayraktarów w komplecie
Broń Hitlera w rękach AK
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Nie szpital, a instytut
Ameryka daje wsparcie
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
„Ryś” z laserem
Cień atomowej zagłady
Piedimonte – samobójcza misja
Przysięga w Limanowej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
WAM wraca po latach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Podróż po AWACS-ie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Polki pobiegły po srebro!
Zawsze gotowi do pomocy
„Pierwsza Drużyna” na start
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Ostatnia droga Pileckiego
Pływacy i maratończycy na medal
By Polska była bezpieczna
Wszystkie misje AWACS-a
Nowe zadania szefa SKW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Mobilne dowodzenie
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Pokazali bojowego ducha
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
They Will Check The Training Results in Combat
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Po śladach polskich bohaterów
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Serwis K9 w Polsce
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO