moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Czy będzie więcej pieniędzy na wynajem?

Ministerstwo Obrony Narodowej rozważa zmianę wysokości świadczeń mieszkaniowych wypłacanych żołnierzom zawodowym. Mimo wzrostu cen wynajmu lokali mieszkalnych na cywilnym rynku, kwota tego świadczenia nie zmieniła się od ponad czterech lat i obecnie, w zależności od garnizonu, wynosi od 360 do 900 zł miesięcznie.

Żołnierze zawodowi, jeśli nie korzystają z mieszkania służbowego ani wojskowego internatu, otrzymują od armii (od 2010 roku) świadczenie mieszkaniowe. Pieniądze przeznaczają najczęściej na wynajem lokalu na rynku cywilnym lub spłatę kredytu mieszkaniowego. Obecnie stawka podstawowa świadczenia wynosi 300 złotych. Tę kwotę mnoży się przez określony dla danego garnizonu współczynnik, który wynosi od 1,2 do 3. Oznacza to, że żołnierze otrzymują miesięcznie od 360 zł do 900 zł. Kwoty w takiej wysokości obowiązują od czterech i pół roku, czyli od czasu, gdy po raz ostatni podnoszono stawki.

Żołnierze nie raz apelowali, że wypłacane w niektórych garnizonach świadczenia mieszkaniowe są zbyt niskie w porównaniu z cenami najmu mieszkań. W ubiegłym roku z interpelacją w tej sprawie wystąpili do ministra obrony narodowej posłowie opozycji. W tym czasie Agencja Mienia Wojskowego przeprowadziła analizę kosztów najmu lokali w wojskowych garnizonach. To stała praktyka, w ten sposób AMW sprawdza, czy świadczenie nie odbiega rażąco od średniej ceny najmu, czyli np. nie jest niższe od niego o 30-40%. Z analizy wynikało, że kwota przyznawanego świadczenia mieszkaniowego pokrywa koszty najmu lokalu mieszkalnego co najmniej w 30%. I jak poinformował w odpowiedzi na interpelację wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz, „współczynniki świadczenia dla poszczególnych garnizonów zostały oszacowane w taki sposób, aby obliczona na ich podstawie kwota świadczenia pokrywała część kwoty najmu lokalu mieszkalnego, przyjętej do obliczeń w oparciu o średnio rynkowe ceny najmu lokali w danym garnizonie”. Wiceszef MON-u poinformował także wówczas, że ministerstwo nie planuje żadnych prac dotyczących zmiany wysokości kwoty świadczenia mieszkaniowego.

Tak było rok temu. Teraz MON zleciło Agencji Mienia Wojskowego ponowne przeprowadzenie analizy. Przyczyną były m.in. rosnące w całej Polsce koszty najmu lokali mieszkalnych. – W wyniku analizy przygotowaliśmy dwa warianty zmian dotyczących kwot wypłacanego świadczenia. Decyzja o wyborze jednego z nich należy do ministra obrony narodowej, a szczegóły przyjętego rozwiązania znajdą się w odpowiednim rozporządzeniu – zapowiada Małgorzata Weber, rzeczniczka prasowa AMW. Jest więc bardzo prawdopodobne, że stawki świadczenia wzrosną.

W I półroczu 2022 roku świadczenie mieszkaniowe otrzymywało 75 333 żołnierzy, a AMW przeznaczyła na ten cel prawie 305 mln zł. Średnia kwota świadczenia wyniosła 677,18 zł. W analogicznym okresie w 2021 roku świadczenie otrzymywało nieco mniej, bo 72 307 żołnierzy. Na wzrost liczby świadczeniobiorców w tym roku mają wpływ m.in. zmiany wprowadzone Ustawą o obronie ojczyzny. W związku z likwidacją służby kontraktowej, od 23 kwietnia uprawnienia mieszkaniowe wszystkich żołnierzy zawodowych są takie same i mogą oni wybierać między: służbowym mieszkaniem, internatem lub wypłacanym co miesiąc świadczeniem mieszkaniowym. Wcześniej żołnierze kontraktowi w pierwszej kolejności otrzymywali lokal mieszkalny, a dopiero w przypadku jego braku mogli zdecydować się na którąś z dwóch pozostałych form.

Ostatnie zmiany dotyczące wysokości świadczenia zostały wprowadzone w 2017 roku. Wzrosła wówczas kwota najniższego świadczenia, z 300 do 360 zł. Przepisy podwyższyły też współczynnik w 57 ze wszystkich 104 garnizonów.

Paulina Glińska

autor zdjęć: sierż. Bartosz Grądkowski

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1659002460
Wszyscy chcą kasy od rządzących. Tylko daj, daj, daj, nie odmawiaj daj! Jesienią następnego roku po zmianie władz skończy się dotowanie, gospodarka spowolni, Spółki Skarbu Państwa przejdą w ręce prywatne, Niemieckie, zyski wypłyną za granicę i dług państwa nie będzie miał być czym spłacany. Skończy się dobre działanie na rzecz Polski i Polaków.
7D-32-E6-6C

25 lat w NATO – serwis specjalny
 
Przygotowania czas zacząć
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Na straży wschodniej flanki NATO
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
SOR w Legionowie
Wojna w świętym mieście, część druga
NATO na północnym szlaku
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Ukraińscy żołnierze w ferworze nauki
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Kadisz za bohaterów
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Front przy biurku
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Święto stołecznego garnizonu
Sprawa katyńska à la española
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zmiany w dodatkach stażowych
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Gunner, nie runner
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Wypadek na szkoleniu wojsk specjalnych
NATO on Northern Track
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Zachować właściwą kolejność działań
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Szpej na miarę potrzeb
Kolejne FlyEye dla wojska
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sandhurst: końcowe odliczanie
Pod skrzydłami Kormoranów
Ramię w ramię z aliantami
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Strażacy ruszają do akcji
Charge of Dragon
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Rekordziści z WAT
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
W Italii, za wolność waszą i naszą
Wojna na detale
Wojna w świętym mieście, epilog
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Wytropić zagrożenie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO