moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

„Weekend z wojskiem” już wkrótce!

Pokazy sprzętu wojskowego i musztry paradnej, wspólne śpiewanie pieśni żołnierskich, koncerty orkiestr wojskowych, punkty rekrutacyjne, plenerowe kino z filmami o wojsku, specjalna poczta polowa – to tylko część planu tegorocznego Święta Wojska Polskiego. W długi weekend 13–15 sierpnia armia zaprasza na pikniki organizowane w całej Polsce.

Święto Wojska Polskiego oraz obchody 102. rocznica Bitwy Warszawskiej upłyną pod hasłem „Weekend z wojskiem”. Ministerstwo Obrony wspólnie z armią zaplanowało na 13–15 sierpnia wiele wydarzeń. „Zapraszamy wszystkich na place miast i miasteczek, do lokalnych jednostek wojskowych oraz na skwery, do parków i na ulice. Razem świętujmy święto naszych żołnierzy i wiktorię Polski w walce z rosyjskim najeźdźcą w 1920 roku” – zachęca na swojej stronie internetowej Ministerstwo Obrony Narodowej.

Uroczystości rozpoczną się w sobotę 13 sierpnia o 15.00 na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Na uczestników czeka wspólne śpiewanie żołnierskich pieśni, koncert orkiestry wojskowej oraz występy artystów z klubów wojskowych, a także pokaz musztry paradnej klas mundurowych. Tego dnia wojsko planuje zorganizować w Polsce tzw. Flash MOB. „Nie powiemy, gdzie i jak, ale chwilę przed Świętem Wojska Polskiego zaskoczymy Was gdzieś przy kawie, na spacerze, w mieście…” – zapowiada MON.

Następnego dnia, w niedzielę o godzinie 10.00, w siedzibie ministra obrony przy ul. Klonowej w Warszawie zostaną wręczone medale i wyróżnienia żołnierzom oraz pracownikom resortu. Potem warszawiacy, także osoby odwiedzające stolicę, będą mogli bawić się na dwóch piknikach wojskowych. Jeden odbędzie się na Stadionie PGE Narodowy, gdzie zaplanowano m.in.: pokazy sprzętu wojskowego, koncert orkiestry wojskowej, widowisko w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego WP oraz bieg „Piątka z żołnierzem”. Będzie też można obejrzeć odtworzoną bazę wojskową z misji. Z kolei Centralna Biblioteka Wojskowa zaprasza na dzień otwarty oraz do plenerowego kina, gdzie będą wyświetlane filmy wojenne. Wieczorem na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie odbędzie się capstrzyk oraz apel pamięci pod pomnikiem Poległych w 1920 roku. Natomiast w Ossowie, miejscu Bitwy Warszawskiej, apel poległych zaplanowano pod krzyżem upamiętniającym ks. mjr. Ignacego Skorupkę.

Główne obchody święta rozpoczną się 15 sierpnia o 8.00 rano uroczystościami patriotycznymi w Ossowie. Natomiast w Warszawie w Katedrze Polowej Wojska Polskiego o godzinie 10.00 zostanie odprawiona msza za ojczyznę. Potem w południe na placu Piłsudskiego odbędzie się honorowa odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza oraz zostaną wręczone generalskie nominacje. Po uroczystości warto zostać na placu i posłuchać orkiestr wojskowych z armii państw NATO, czyli z: Polski, Rumunii, Łotwy i Słowacji. Miłośników muzyki Telewizja Polska zaprasza tego dnia do Elbląga na wieczorny koncert żołnierskich piosenek popularnych w państwach NATO.


Film: MON

Przez cały poniedziałek w stolicy będą trwały wojskowe pikniki: na placu Piłsudskiego oraz na terenie Muzeum Wojska Polskiego. Wojsko pokaże sprzęt, z którego korzysta. Można będzie także odwiedzić stoiska promocyjne jednostek i instytucji wojskowych. Ponadto na placu Piłsudskiego zostanie zorganizowana wystawa pamiątek szefa MON-u z jego zagranicznych wizyt i delegacji.

By spotkać się z żołnierzami, wcale nie trzeba jechać do stolicy. Pikniki pod hasłem „Zostań Żołnierzem RP” z okazji święta odbędą się w całej Polsce, w ponad 50 miejscowościach. MON zapewnia, że będzie można obejrzeć nowoczesny sprzęt, posłuchać wojskowej muzyki, spróbować grochówki. W punktach rekrutacyjnych żołnierze będą zachęcać do wstąpienia do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Każdy będzie mógł się dowiedzieć, jakie są możliwości wstąpienia do armii oraz poznać zasady rekrutacji. „Służbę można podjąć w każdym zakątku Polski i w dowolnie przez siebie wybranej specjalności. Zostań więc pancerniakiem, pilotem, marynarzem, żołnierzem cyberwojsk” – zachęca resort obrony.

Podczas pikników nie zabraknie wystaw poświęconych polskiej armii i jej historii, a w kinie „frontowym” będzie można obejrzeć najlepsze polskie filmy wojenne z ostatnich lat. Wojsko pamięta również o najmłodszych, którzy będą mogli sprawdzić się na torach przeszkód pod okiem wojskowych sportowców i olimpijczyków. Ponadto zostanie uruchomiona specjalna poczta polowa. Za jej pośrednictwem będzie można napisać kilka słów do żołnierzy, którzy ćwiczą tego dnia na poligonach lub służą na granicy czy też uczestniczą w misjach.

Więcej informacji na temat obchodów wraz z listą miejscowości, w których odbędą się pikniki, znajdziemy na stronie MON-u.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Arek Uriasz/ MWP; grafika: MON

dodaj komentarz

komentarze

~713
1658410080
W których konkretnie miejscowościach poza Warszawą mają się odbyć pikniki militarne pod nazwą Zostań Żołnierzem RP?
A5-07-E6-42

Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
 
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Zmiany w dodatkach stażowych
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
I zdobyliśmy!
Po przeprawie ruszyli do walki
Śladami ojca
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pierwsi na oceanie
Rajd ku czci saperów
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Wojna w świętym mieście, epilog
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Polki pobiegły po srebro!
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Ameryka daje wsparcie
Flota Bayraktarów w komplecie
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Abramsy w pętli
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
W obronie wschodniej flanki NATO
„Ta ziemia do Polski należy…”
Uwaga, transformacja!
Gry wojenne w szkoleniu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Test współpracy dla bezpieczeństwa
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Armia Andersa w operacji „Honker”
Na straży nieba
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Pytania o europejską tarczę
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
NATO on Northern Track
Mobilne dowodzenie
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Polska wiktoria na Monte Cassino
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Serwis K9 w Polsce
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Układ nerwowy Mieczników
Pływacy i maratończycy na medal
Orzeł dla bohaterów
Więcej hełmów dla żołnierzy
Bohater odtrącony
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Wojskowe Oscary przyznane!
Krwawa noc pośród puszczy
Premier odwiedził WZZ Podlasie
„Pierwsza Drużyna” na start
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Wioślarze i triatlonistka na podium

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO