moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Silni w sojuszach

Wizytę w Warszawie złożył gen. Robert Brieger, przewodniczący Komitetu Wojskowego Unii Europejskiej, gdzie spotkał się gen. Rajmundem T. Andrzejczakiem, szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Ważne wydarzenia miały też miejsce w NATO. Polscy oficerowie, generałowie broni Adamczak i Wojciechowski, zajęli wysokie stanowiska w strukturach Sojuszu Północnoatlantyckiego.


Gen. Robert Brieger od maja 2022 roku jest przewodniczącym Komitetu Wojskowego Unii Europejskiej. To najważniejszy organ UE zajmujący się obronnością. Dziś oficer przyjechał do Polski, aby spotkać się z gen. Rajmundem T. Andrzejczakiem, szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. – Jak wszyscy wiemy, mamy pełnoskalowy konflikt we wschodniej części Europy, więc to bardzo ważne, aby wymieniać nasze poglądy związane z tą sytuacją – powiedział podczas wizyty w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego. Dodał, że gen. Andrzejczak przedstawił mu szczegółowo jak z perspektywy Polski wygląda sytuacja w Ukrainie. Oficerowie rozmawiali także o inwestycjach w modernizację techniczną Wojska Polskiego, planach zwiększenia jego liczebności oraz o współpracy z sojusznikami z NATO i Unii Europejskiej.

Na spotkaniu z dziennikarzami gen. Brieger mówił m.in. o Kompasie Strategicznym, który w marcu został zatwierdzony przez państwa UE. To dokument, który określa stanowisko państw Zjednoczonej Europy wobec polityki bezpieczeństwa i obrony. – Określa on środki, jakie musimy podjąć, aby ugruntować europejskie bezpieczeństwo, stać się bardziej niezależnym i móc samodzielnie reagować w przypadku kryzysu małej i średniej skali, aby nie opierać się na zasobach NATO czy USA – powiedział. Zapewnił jednak, że Unia cały czas współpracuje z członkami Paktu Północnoatlantyckiego i dąży do tego, aby obie instytucje były kompatybilne. Dodał, że sytuacja panująca w Ukrainie wpłynęła na przyspieszenie działań w zakresie określania potrzeb mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa. – Musimy mieć w ręku środki do podjęcia działań podczas kryzysów, których nikt się nie spodziewał – zaznaczył.

Zapytany o możliwość utworzenia wojsk Unii Europejskiej, o których od jakiegoś czasu mówią niektórzy z jej członków, przyznał, że jest sceptycznie nastawiony do tego pomysłu. – Staramy się rozwinąć istniejący system grup bojowych, tak aby tworzące go pięć tysięcy żołnierzy posiadało odpowiednie zdolności i miało możliwość szybkiego przemieszczania się – zapewnił. – Ale to nie jest armia, to siły szybkiego reagowania – podkreślił. Dodał, że w przyszłym roku odbędzie się pierwsze ćwiczenie jej uczestników, natomiast pełną gotowość muszą uzyskać do 2025 roku. Zaznaczył także, że w razie konfliktu, to wojska NATO powinny przejąć kontrolę, „bo to najlepszy sposób, aby zapewnić bezpieczeństwo”.

Dziś ważne wydarzenie miało miejsce także w Kwaterze Głównej Sojuszu Północnoatlantyckiego. Gen. broni Janusz Adamczak, dotychczasowy polski przedstawiciel wojskowy przy Komitetach Wojskowych NATO i Unii Europejskiej rozpoczął służbę na stanowisku dyrektora generalnego Międzynarodowego Sztabu Wojskowego Paktu Północnoatlantyckiego. O tym, że oficer Wojska Polskiego przez trzy kolejne lata, bo tyle trwa kadencja na tym stanowisku, będzie pełnił tę funkcję jeszcze w ubiegłym roku zdecydowali szefowie obrony państw Sojuszu. Jednym z zadań, jakie gen. broni Adamczak będzie nadzorował, to wprowadzenie w życie decyzji, które zapadły podczas szczytu NATO, który w czerwcu odbył się w Madrycie. – Szefowie państw i rządów ustalili swoje oczekiwania. Rolą strony wojskowej będzie teraz przygotowanie planów, by te zadania wdrożyć – powiedział generał w rozmowie z dziennikarką Polskiego Radia.

Natomiast nowym polskim przedstawicielem wojskowym przy Komitetach Wojskowych NATO i Unii Europejskiej został gen. broni Sławomir Wojciechowski, który dotychczas służył w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego. Pierwsze posiedzenie, w którym będzie uczestniczył gen. Wojciechowski odbędzie się już w poniedziałek.

MM

autor zdjęć: SGWP

dodaj komentarz

komentarze


Wojna w świętym mieście, część trzecia
 
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
NATO on Northern Track
Zachować właściwą kolejność działań
Na straży wschodniej flanki NATO
SOR w Legionowie
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
NATO na północnym szlaku
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Święto stołecznego garnizonu
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Ramię w ramię z aliantami
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Zbrodnia made in ZSRS
Sprawa katyńska à la española
Sandhurst: końcowe odliczanie
Wojna w świętym mieście, epilog
Zmiany w dodatkach stażowych
Ocalały z transportu do Katynia
Kolejne FlyEle dla wojska
Barwy walki
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Front przy biurku
Rakiety dla Jastrzębi
V Korpus z nowym dowódcą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kadisz za bohaterów
Szarża „Dragona”
Szpej na miarę potrzeb
Przygotowania czas zacząć
Głos z katyńskich mogił
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Strażacy ruszają do akcji
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Optyka dla żołnierzy
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
25 lat w NATO – serwis specjalny
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Odstraszanie i obrona
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Charge of Dragon
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Wojna w świętym mieście, część druga
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Prawda o zbrodni katyńskiej
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Mundury w linii... produkcyjnej
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Potężny atak rakietowy na Ukrainę

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO