moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Szkarłatne berety świętują

Żandarmeria Wojskowa zapewnia prawidłowe funkcjonowanie sił zbrojnych i jest częścią systemu bezpieczeństwa narodowego – mówili uczestnicy uroczystej zbiórki z okazji święta formacji. Prezydent Andrzej Duda dziękował żołnierzom m.in. za wsparcie na polsko-białoruskiej granicy. Minister Mariusz Błaszczak podkreślał, że żandarmi potrafią szybko i skutecznie reagować na każde wyzwanie.

– Stoicie na straży przestrzegania przepisów i wykonywania rozkazów, co ma ogromne znaczenie dla naszych sił zbrojnych – mówił gen. Rajmund Andrzejczak, szef Sztabu Generalnego WP podczas uroczystej zbiórki w Warszawie z okazji święta Żandarmerii Wojskowej. Generał dodał, że przestrzeganie zasad, porządku i prawa jest niezwykle ważne w każdej armii. – Bez tego staje się ona tym, czym jest obecnie wojsko rosyjskie, które nie trzyma żadnych standardów nowoczesnych sił zbrojnych – stwierdził szef SGWP.

 

Służba dla bezpieczeństwa

Gen. Andrzejczak chwalił Żandarmerię, mówiąc, że to formacja silna duchem i niezwykle sprawna organizacyjnie. Dziękował żołnierzom za wykonywanie zadań. Wspomniał, że wczoraj podczas odprawy kadry kierowniczej resortu obrony i polskich sił zbrojnych mówiono m.in. o zaangażowaniu żandarmów w walkę z pandemią koronawirusa, w zapobieganie kryzysowi na granicy polsko-białoruskiej oraz w konwojowanie dostaw sprzętu na Ukrainę.

„Żandarmeria Wojskowa, dbając o dyscyplinę wśród żołnierzy, zapobiegając przestępstwom i wykrywając je, zapewnia prawidłowe funkcjonowanie sił zbrojnych i jest częścią systemu bezpieczeństwa narodowego” – napisał prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników uroczystości. Prezydent podkreślił, że Polska, m.in. dzięki zaangażowaniu ŻW, zdała egzamin podczas niedawnych sytuacji kryzysowych: pandemii, ataku hybrydowego na polsko-białoruskiej granicy i potrzebie wsparcia walczącej Ukrainy. Dziękując żandarmom za służbę, Andrzej Duda zaznaczył, że odznaczają się oni rzetelnością i skrupulatnością.

Do uczestników uroczystości list skierował także Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. „ŻW to służba na rzecz bezpieczeństwa obywateli i przestrzegania dyscypliny w wojsku” – napisał szef MON-u. Podkreślił, że żandarmi potrafią szybko i skutecznie reagować na każde wyzwania, a szkarłatny beret to symbol rzetelnej służby. „Jesteście wszędzie tam, gdzie jest polskie wojsko i gdzie społeczeństwo potrzebuje waszego wsparcia” – dodał minister. Życzył żołnierzom i pracownikom, aby służba i praca w ŻW dawały im satysfakcję.

– Wszystkim żołnierzom i pracownikom dziękuję za profesjonalną, pełną poświęcenia oraz determinacji służbę i pracę na rzecz polskich sił zbrojnych, bezpieczeństwa Polaków oraz integralności naszych granic – zwrócił się do swoich podkomendnych gen. dyw. Tomasz Połuch, komendant główny Żandarmerii Wojskowej. Podkreślił, że ich aktywna postawa, działania związane z zapewnieniem nienaruszalności granicy polsko-białoruskiej oraz inwazją Rosji na Ukrainę wpływają na wizerunek formacji. – Wzorowo wywiązujecie się z powierzonych wam zadań, dzięki temu ŻW cieszy się zaufaniem społecznym, a służba w niej jest powodem do dumy – podsumował gen. Połuch.

Podczas uroczystości wręczono żołnierzom medale m.in. nadane przez prezydenta „Za długoletnią służbę”, przyznane przez ministra obrony „Za zasługi dla obronności kraju” oraz nadane przez komendanta głównego ŻW odznaki honorowe ŻW. Uroczystość zakończyła defilada pododdziałów formacji.

Na straży prawa

Powołana 1 września 1990 roku Żandarmeria Wojskowa to wyodrębniona i wyspecjalizowana służba wchodząca w skład sił zbrojnych. Jej zadaniem jest zapewnienie przestrzegania dyscypliny wojskowej oraz ochrona porządku publicznego i zapobieganie popełnianiu przestępstw na terenach jednostek wojskowych oraz w miejscach publicznych.

Żołnierze w szkarłatnych beretach zajmują się także m.in. pilotowaniem kolumn wojskowych, konwojowaniem osób, dokumentów i mienia wojskowego, uczestniczą też w misjach pokojowych i stabilizacyjnych pod auspicjami NATO, ONZ i UE. Obecnie pełnią służbę w Bośni i Hercegowinie, Kosowie oraz Libanie.

Formacja liczy około 3 tys. żołnierzy. Komendzie Głównej ŻW podlega siedem oddziałów terenowych: w Bydgoszczy, Elblągu, Krakowie, Lublinie, Szczecinie i Żaganiu oraz oddział mazowiecki, dwa oddziały specjalne w Warszawie i Mińsku Mazowieckim, Oddział Zabezpieczenia ŻW, a także Centrum Szkolenia ŻW w Mińsku Mazowieckim.

Żandarmeria Wojskowa obchodzi święto 13 czerwca (w tym roku uroczystości zostały przesunięte o jeden dzień ze względu na odprawę kadry kierowniczej sił zbrojnych), na pamiątkę powołania tego dnia w 1831 roku Straży Polowej. Formacja ta w okresie powstania listopadowego wykonywała zadania wojskowego organu bezpieczeństwa w Wojsku Polskim. Święto ŻW zostało ustanowione w 1994 roku decyzją ministra obrony.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Sylwia Guzowska

dodaj komentarz

komentarze


Polki pobiegły po srebro!
 
Bohater odtrącony
Na straży nieba
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Wioślarze i triatlonistka na podium
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
They Will Check The Training Results in Combat
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
NATO on Northern Track
Wszystkie misje AWACS-a
W obronie wschodniej flanki NATO
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Pływacy i maratończycy na medal
Flota Bayraktarów w komplecie
Broń Hitlera w rękach AK
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Cień atomowej zagłady
Pytania o europejską tarczę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Zawsze gotowi do pomocy
By Polska była bezpieczna
Więcej hełmów dla żołnierzy
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Nowe zadania szefa SKW
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
„Grand Quadriga ‘24”
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polska wiktoria na Monte Cassino
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Śladami ojca
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
„Pierwsza Drużyna” na start
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Krwawa noc pośród puszczy
Układ nerwowy Mieczników
Ameryka daje wsparcie
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Mobilne dowodzenie
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Abramsy w pętli
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Serwis K9 w Polsce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO