moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Przyszłość Grota

W jakim kierunku powinien być rozwijany karabinek Grot i czy postulowane przez wojsko zmiany można wprowadzać szybciej? To najważniejsze tematy zorganizowanej przez Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej dwudniowej konferencji „GROTowisko-22”. O przyszłości modułowego systemu broni strzeleckiej Grot rozmawiali użytkownicy tej broni, inżynierowie i przedstawiciele producenta.

– Ta konferencja jest po to, abyśmy się zastanowili, co możemy zmienić w tej broni, by jeszcze lepiej nam służyła, by była najlepszym karabinkiem na świecie – mówił gen. broni Wiesław Kukuła, dowódca WOT-u w wystąpieniu otwierającym „GROTowisko-22”. Dwudniowa konferencja odbyła się w siedzibie Dowództwa WOT w Zegrzu. Jednym z najważniejszych celów spotkania jest integracja środowiska użytkowników karabinków Grot, dlatego wzięli w nim udział żołnierze z brygad wojsk obrony terytorialnej i jednostek operacyjnych wojsk lądowych, przedstawiciele Fabryki Broni „Łucznik” – Radom, naukowcy zaangażowani w opracowanie Grota oraz branżowi eksperci specjalizujący się w tematyce broni strzeleckiej.

Polska armia używa modułowego systemu broni strzeleckiej 5,56 mm MSBS Grot od 2016 roku, kiedy to partia 150 egzemplarzy broni w wersji MSBS-R została przekazana do wyposażenia Kompanii Reprezentacyjnej WP. Rok później polscy żołnierze otrzymali wersję bojową karabinka. Był to efekt umowy podpisanej w 2017 roku na dostawę 53 tys. sztuk tej broni dla wojsk obrony terytorialnej i jednostek operacyjnych.

Jak wyjaśniał podczas konferencji gen. Kukuła, obecnie Siły Zbrojne RP posiadają ponad 51 tys. karabinków Grot, z czego 26 663 egzemplarzy w wersji A1+ oraz 24 426 sztuk w wersji A2. Wojska obrony terytorialnej mają 33 tys. Grotów (w tym prawie 18 tys. w wersji A2). Wojska lądowe dysponują 11 407 egzemplarzami karabinków, a wojskowe szkolnictwo – 3416.

Fabryka Broni „Łucznik”, producent Grotów, realizuje obecnie zamówienia na dostawę 15 tys. karabinków w wersji A2 (z 18 tys. zamówionych w 2020 roku). Ale to nie wszystko. W planach MON-u są kolejne zakupy. – Chcemy, aby Groty stały się podstawowym karabinkiem w polskiej armii. Naszym celem jest przejście całych Sił Zbrojnych RP na tę broń do 2028 roku – zadeklarował gen. Kukuła, wskazując jednocześnie na potrzebę kupna nie tylko dodatkowych karabinków, ale także niezbędnego oprzyrządowania do tych, które już są w służbie. – Nasycenie elementami wyposażenia dodatkowego karabinka, w szczególności celownikami optycznymi x4 i celownikami holograficznymi, jest niedostateczne. Na stanie WOT-u jest tylko 13 tys. celowników holograficznych – zauważył.

Zakupowe plany

Dowódca WOT-u podkreślał, że od 1 stycznia tego roku, gdy zmienił się system pozyskiwania sprzętu i uzbrojenia wojskowego, Dowództwo Wojsk Terytorialnych nie jest już gestorem Grotów (czyli instytucją formalnie odpowiedzialną za ich wdrażanie i eksploatację). Mimo to nadal jest zaangażowane w rozwój tej broni i wykorzystywanie jej do szkolenia. – Jako instytucja ekspercka dalej realizujemy dużo zadań gestorskich. W dalszym ciągu możemy proponować zmiany konstrukcyjne karabinka na podstawie gromadzonych przez nas doświadczeń żołnierzy – wyjaśniał.

Gen. Kukuła zastrzegł, że nie zmieniły się potrzeby armii względem Grotów i ich kolejnych wariantów. – Jeżeli nie w tym, to w następnym roku zamówimy odmianę Grota o podwyższonej celności w kalibrze 5,56 mm, a nie 7,62 mm. Chcemy też zamówić Grot z poprawioną lufą, z innym magazynkiem, ze stałą kolbą, który będzie namiastką ręcznego karabinu maszynowego – wymieniał dowódca WOT-u.

Ulepszanie Grota

Wiodącym tematem „GROTowiska-22” była szeroko rozumiana kwestia ulepszenia podstawowego karabinka kalibru 5,56 i prace nad jego kolejnym wersjami. – Broń jest cały czas udoskonalana i rozwijana. Idziemy do przodu, żeby spełniać oczekiwania, zwiększać funkcjonalność tej broni i jej zdolności bojowe – zapewniał Seweryn Figurski, członek zarządu Fabryki Broni „Łucznik” – Radom.

Polskie wojsko chce, aby w wersji Grota A3, która ma niedługo wejść do produkcji, zmiany miały charakter przede wszystkim ergonomiczny oraz poprawiały wytrzymałość broni. Jedną z takich korekt jest planowana wymiana kolby na mocniejszą. Seweryn Figurski podkreślał, że Fabryka Broni robi wszystko, aby oczekiwane przez wojsko modyfikacje Grotów jak najszybciej trafiały do produkcji. Zwracał jednak uwagę, że na przeszkodzie stoi nadmierna biurokracja. – Każda najmniejsza zmiana wymaga tony papieru, formalności, zatwierdzeń, weryfikacji. To nas hamuje. My naprawdę potrafimy szybko opracować i szybko wprowadzić zmiany. Ich natychmiastowe przekazanie do wyposażenia hamuje machina proceduralna – tłumaczył.

Wady Grota

Tematem, od którego nie można było uciec podczas dyskusji o Grocie, były mankamenty tej konstrukcji. Przedstawiciele DWOT podkreślali, że trzeba oddzielić problemy konstrukcyjne od tych wynikających z normalnego użytkowania broni. – Nie ma karabinków, w których da się wyeliminować wszystkie niedociągnięcia. W warunkach bojowych zawsze istnieje ryzyko, że pewne części będą wymagać wymiany, mogą się uszkodzić. To jest zupełnie naturalne – zaznaczał gen. Kukuła.

Pewne aspekty konstrukcyjne wymagają jednak poprawy i ulepszeń. Podczas dyskusji użytkownicy karabinków z brygad OT wskazywali m.in. że najbardziej uciążliwe są problemy z fabrycznymi magazynkami z wersji A1, które są podatne na pęknięcia podczas upadku czy uderzenia. Gen. Wiesław Kukuła podkreślał, że dyskusja o problemach z eksploatacją karabinków jest bardzo wskazana, gdyż pomoże ulepszyć broń w kolejnych jej wersjach. Ważne jest jednak, aby prowadzono ją w sposób uczciwy i rzetelny.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze

~Adam
1654587600
A co się stało z wersjami kalibru 7.62x51 oraz bullpup?
B8-86-E5-5E

Bohater odtrącony
 
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Pytania o europejską tarczę
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Pływacy i maratończycy na medal
Śladami ojca
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ameryka daje wsparcie
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Polki pobiegły po srebro!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nowe zadania szefa SKW
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
NATO on Northern Track
Abramsy w pętli
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Mobilne dowodzenie
Polska wiktoria na Monte Cassino
„Grand Quadriga ‘24”
Flota Bayraktarów w komplecie
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Po śladach polskich bohaterów
„Pierwsza Drużyna” na start
Zawsze gotowi do pomocy
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
They Will Check The Training Results in Combat
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Cień atomowej zagłady
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Wioślarze i triatlonistka na podium
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Układ nerwowy Mieczników
Krwawa noc pośród puszczy
„Ryś” z laserem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Wojna w świętym mieście, epilog
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Serwis K9 w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Na straży nieba
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
By Polska była bezpieczna
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Wszystkie misje AWACS-a
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Więcej hełmów dla żołnierzy
Broń Hitlera w rękach AK

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO