moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Magazyny środków bojowych dla sojuszniczych wojsk

Dzięki tym obiektom siły amerykańskie i sojusznicze będą mogły zostać szybko wyposażone w niezbędny sprzęt, a w sytuacji zagrożenia będą mogły wspierać Wojsko Polskie – podkreślał minister Mariusz Błaszczak. Szef MON-u wziął udział w uroczystości wmurowania aktu erekcyjnego pod budowę w Powidzu pierwszego z 56 magazynów środków bojowych, jakie powstaną w Polsce.

W uroczystości, która odbyła się na terenie 33 Bazy Lotnictwa Transportowego, poza ministrem obrony narodowej wzięli udział Mark Brzezinski, ambasador USA w Polsce oraz Emmanuel Mali, przewodniczący Komitetu Inwestycyjnego NATO. – Dziś symbolicznie rozpoczęliśmy inwestycję, która zakończy się w kwietniu 2024 roku – mówił minister Mariusz Błaszczak. Wyjaśnił, że nowe magazyny środków bojowych będą przeznaczone dla Brygadowej Grupy Bojowej ze Stanów Zjednoczonych.

56 obiektów typu ECM (Earth Covered Magazines) powstanie na terenie Polski w ramach programu inwestycji MSA (Munition Storage Area). 51 magazynów ma być przeznaczonych dla wojsk amerykańskich stacjonujących na wschodniej flance NATO, a pięcioma będzie zarządzać Wojsko Polskie, przechowując w nich amunicję, pociski, bomby i rakiety.

 

Inwestycje w odstraszanie

Minister Błaszczak podkreślał, że rozpoczęcie budowy składu w Powidzu oraz magazyn długoterminowego przechowywania sprzętu i uzbrojenia wojskowego (Long Term Equipment Storage and Maintenance Complex – LTESM-C), który już powstaje, to inwestycje bardzo ważne dla bezpieczeństwa naszego kraju. – Dzięki tym obiektom wojska amerykańskie i sojusznicze będą mogły zostać szybko wyposażone w niezbędny sprzęt, by w sytuacji kryzysowej mogły realnie wspierać Wojsko Polskie – mówił szef MON-u. Dodał, że sojusznicze magazyny amunicji i broni mają nie tylko stricte militarne znaczenie. – Chodzi nam o odstraszanie. Chodzi nam o to (…) aby wyciągnąć odpowiednie wnioski z tej sytuacji za naszą wschodnią granicą, zatrzymać zbrodniczą inwazję na Ukrainę, odstraszając władców Kremla od tego, żeby nie poszli dalej. Pokazujemy jedność i solidarność państw Sojuszu Północnoatlantyckiego – wyjaśniał Mariusz Błaszczak.

Film: MON

W podobnym tonie wypowiadali się zagraniczni goście. – Wysyłamy jasny przekaz, że jeżeli będzie taka potrzeba, zarówno Polska, jak i Stany Zjednoczone są gotowe odpowiedzieć na jakiekolwiek zagrożenie wspólnie. Jesteśmy zjednoczeni, jesteśmy razem i na pewno ten przekaz jest bardzo dobrze słyszany i rozumiany w Rosji – mówił Mark Brzezinski, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce.

Emmanuel Mali, przewodniczący Komitetu Inwestycyjnego NATO, podkreślał, że program inwestycji infrastrukturalnych na wschodniej flance Sojuszu, został uruchomiony po rosyjskiej aneksji Krymu w 2014 roku i ma strategiczne znaczenie dla Paktu. – Program inwestycji w sektor bezpieczeństwa NATO jest bardzo ważny z punktu widzenia bezpieczeństwa, ponieważ pokazuje, że mamy właściwe zdolności, aby bronić naszych krajów, Sojuszu, naszych wartości i wolności – powiedział.

Minister Błaszczak w swoim wystąpieniu zaznaczył, że warte setki milionów złotych inwestycje infrastrukturalne są finansowane „sojuszniczo”. – Ta inwestycja jest współfinansowania przez Polskę, Stany Zjednoczone oraz NATO – podkreślał.

Plan z Walii

W 2014 roku na szczycie w Walii państwa tworzące Sojusz Północnoatlantycki uznały, że NATO musi być lepiej przygotowane do reagowania na zagrożenia na wschodniej flance Paktu. Dlatego zdecydowano, że w ramach „Readiness Action Plan” (pakiet reform Sojuszu) rozbudują niezbędną do tego infrastrukturę.

Dwa lata temu Polska i Stany Zjednoczone podpisały dwustronną umowę o wzmocnionej współpracy obronnej – EDCA – Enhanced Defense Cooperation Agreement. Na jej mocy USA skierowały do Polski nie tylko dodatkowych żołnierzy oraz sprzęt i uzbrojenie wojskowe, lecz także zobowiązały się do współfinansowania szeregu niezbędnych dla ich stacjonowania w Polsce inwestycji infrastrukturalnych. W naszym kraju stacjonuje 12 tys. żołnierzy amerykańskich.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Maciej Nędzyński/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Zimowy sprawdzian podchorążych
 
Lekcje z frontu
Lista trupich główek
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Offset dla „Wisły”
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Wojna o porządek świata
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Rakietowy szach
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Liban uznany za strefę działań wojennych
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Roszady personalne w PGZ-ecie
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Szef MON-u w Brukseli
Invictus w zimowym stylu
Zielone światło dla Barbary
Podwójny Półmaraton Komandosa
Eurofightery znowu w Polsce
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Pierwszy skok
Dobrowolsi – czas start!
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Nowoczesna łączność dla armii
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Bruksela przed szczytem
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Zamiana po włosku
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Polska przystań brytyjskich jeńców
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Abramsy pod dobrą opieką
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Zachód przeciwko „korsarzom”
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Nowy szef CWCR
Śnieg może być groźną bronią
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Rusza kwalifikacja wojskowa
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Którą drogą do armii?
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Air Show ’25 – do zobaczenia
„Avenger” na Monte Cassino
Cud w Trewirze
Mocny sygnał od NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO