moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Terytorialsi z Javelinami

Zajęcia z gwardzistami ze Stanów Zjednoczonych oraz żołnierzami Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu trwały od świtu do nocy. Terytorialsi z Podlasia i Lubelszczyzny dokładnie poznali Javeliny i zasady ich użycia. WOT zapowiadają, że do końca roku zostanie wyszkolonych ponad tysiąc operatorów tego sprzętu.

Pierwszy z serii – prowadzonych przez amerykańskich instruktorów – kursów na operatorów przeciwpancernych pocisków kierowanych Javelin odbył się pod koniec maja. Wzięli w nim udział terytorialsi z dwóch brygad obrony terytorialnej: Podlaskiej i Lubelskiej. Zasad obsługi wyrzutni Javelin uczyli instruktorzy z 33 Brygady Gwardii Narodowej w Illinois oraz z Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu. – Szkolenie było podzielone na dwa etapy, czyli zajęcia teoretyczne i praktyczne – mówi Damian, który w 2 Lubelskiej BOT dowodzi plutonem w kompanii lekkiej piechoty, a w maju uczestniczył w kursie. – Mieliśmy bardzo dobrych nauczycieli, którzy nie tylko mają wiedzę, ale też potrafią ją przekazać. Bardzo zależało im, żebyśmy maksymalnie skorzystali na szkoleniu. Na przykład ci, którzy czuli potrzebę uzupełnienia wiedzy, mogli przez całą noc, po skończonych zajęciach, ćwiczyć pod okiem instruktorów na trenażerach Javelinów – mówi Damian.

Podczas zajęć teoretycznych terytorialsi poznawali budowę sprzętu, jego przeznaczenie oraz zasady jego użycia. – Uczyliśmy się też rozpoznawania sylwetek pojazdów państw, przede wszystkim z bloku wschodniego – dodaje Damian.

Zajęcia na trenażerach polegały na wykonywaniu zadań zawartych w scenariuszach. – Symulatory wyglądały właściwie jak prawdziwe wyrzutnie. Instruktorzy mieli możliwość dodania nowych elementów do scenariusza, dzięki czemu zajęcia nie były monotonne, choć musieliśmy się maksymalnie skupić – ocenia żołnierz WOT. Jak to wyglądało? – Widzieliśmy na przykład kolumnę pojazdów, a my musieliśmy zdecydować, który z nich jest najbardziej niebezpieczny i trzeba go zniszczyć w pierwszej kolejności – wyjaśnia Damian. Żołnierze mieli również zadania fizyczne. – Wkładaliśmy kamizelkę, hełm, broń, sprzęt i zajmowaliśmy jedno stanowisko ogniowe, a potem kolejne. Dostaliśmy naprawdę w kość, bo to ciężki sprzęt, ale nie słyszałem, by ktokolwiek narzekał – wspomina Damian.

Kurs kończył się egzaminem. Pierwsze pytania dotyczyły pokazywanych sylwetek pojazdów wojskowych. – Między wyświetleniem jednego a drugiego slajdu mieliśmy na odpowiedź około 8 s – mówi Damian. Następnie przez lornetki oglądali modele 3D pojazdów, których nazwy musieli podać. Ostatni etap odbywał się na symulatorze. Każdy miał przejść jedenaście scenariuszy sprawdzających czy potrafią właściwie reagować w danych sytuacjach. Zaliczenie wszystkich etapów oznaczało zdany egzamin. Na czterdzieści osób, które wzięły udział w szkoleniu, kilkunastu osobom nie udało się zdać finalnego testu.

Javelin to przeciwpancerny pocisk kierowany produkcji amerykańskiej typu „odpal i zapomnij”. Jest on naprowadzany za pomocą własnej głowicy termowizyjnej. Wojska obrony terytorialnej wykorzystują pocisk w wersji FGM-148F, która umożliwia rażenie celów opancerzonych na odległość ponad 4 km. Wyrzutnia CLU (Command Launch Unit) obsługiwana jest przez zespół dwóch żołnierzy. Do końca sierpnia 2022 roku zorganizowanych zostanie kilkanaście edycji kursów dla operatorów przeciwpancernych pocisków kierowanych Javelin, ratowników pola walki oraz snajperów, w których weźmie udział łącznie ponad 800 terytorialsów z różnych brygad obrony terytorialnej z całego kraju.

Ewa Korsak

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Eurofightery znowu w Polsce
 
Abramsy pod dobrą opieką
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Offset dla „Wisły”
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Lista trupich główek
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Śnieg może być groźną bronią
Nowy szef CWCR
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Zimowy sprawdzian podchorążych
Pierwszy skok
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Cud w Trewirze
Mocny sygnał od NATO
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Szef MON-u w Brukseli
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Skromny początek wielkiej wojny
Air Show ’25 – do zobaczenia
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Zamiana po włosku
Wojna o porządek świata
Zielone światło dla Barbary
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Roszady personalne w PGZ-ecie
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Liban uznany za strefę działań wojennych
Dobrowolsi – czas start!
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Bruksela przed szczytem
Spadochroniarze na Podlasiu
Zachód przeciwko „korsarzom”
Rakietowy szach
„Avenger” na Monte Cassino
Podwójny Półmaraton Komandosa
Nowoczesna łączność dla armii
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Lekcje z frontu
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Rusza kwalifikacja wojskowa
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Invictus w zimowym stylu
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Którą drogą do armii?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO