moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Inżynieria NATO w cieniu wojny

Polscy żołnierze bardzo dobrze spisują się we współpracy z żołnierzami armii sojuszniczych – uważa płk Thorsten Ludwig, dyrektor Centrum Doskonalenia Inżynierii Wojskowej NATO, który właśnie odwiedził Polskę. Jak zapowiada oficer, w październiku spotkają się tu szefowie inżynierii wojskowej wszystkich armii Sojuszu. Będą m.in. analizować wnioski wynikające z wojny w Ukrainie.

Jaki jest cel Pana wizyty w Polsce?

Płk Thorsten Ludwig: We wrocławskim Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych odbywa się międzynarodowy kurs dla specjalistów inżynierii wojskowej zorganizowany przez Centrum Doskonalenia Inżynierii Wojskowej NATO, którym kieruję. W tygodniowym szkoleniu bierze udział 27 uczestników w stopniu od sierżanta do majora z siedmiu armii NATO. Do Wrocławia przyjechali przedstawiciele wojsk USA, Wielkiej Brytanii, Kanady, Belgii, Norwegii i Holandii. Polacy uczestniczą w kursie i są jednocześnie jego gospodarzami. Przedsięwzięcie to jest efektem zapotrzebowania złożonego przez Zarząd Inżynierii Wojskowej Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych na organizację kursu, którego jednym z celów jest osiągnięcie interoperacyjności.Co jest tematem tych zajęć?

Tematem kursu jest doskonalenie procedur w zakresie interoperacyjności personelu inżynieryjnego różnych armii, związanych z zadaniami, jakie realizują wojska inżynieryjne na poziomie taktycznym. Uczestnicy uczą się, jak wspólnie pracować w środowisku międzynarodowym, stosując sojusznicze procedury. Rozwiązują problemy i wykonują zadania, jakie mogą ich czekać w rzeczywistych działaniach, zarówno podczas ćwiczeń, jak i operacji wojskowych. Zdobywają wiedzę, jak planować i organizować działania inżynieryjne na poziomie kompanii i batalionu wojsk inżynieryjnych. Podstawowym warunkiem uczestnictwa w kursie jest komunikatywna znajomość języka angielskiego. Jednym z dodatkowych celów szkolenia jest bowiem doskonalenie znajomości terminologii.

Proszę opowiedzieć o centrum, którego jest Pan dyrektorem. Czym się ono zajmuje?

Centrum Doskonalenia Inżynierii Wojskowej NATO (Military Engineering Centre of Excellence, MILENG CoE) znajduje się w niemieckim mieście Ingolstadt. Istnieje dzięki umowie podpisanej z 17 krajami Sojuszu, w tym z Polską. Kraje te sponsorują działalność naszej międzynarodowej placówki, mają wpływ na sprawy organizacyjne i zadania, które nasze centrum realizuje.

Zajmujemy się głównie doktrynami i opracowywaniem procedur nie tylko w dziedzinie saperstwa, ale szeroko pojętej inżynierii wojskowej. Przygotowujemy do działań personel wszystkich armii NATO, szczególnie pod kątem współpracy między sobą. Zbieramy wszelkie informacje z dziedziny inżynierii wojskowej, opracowujemy metody działania w zakresie tych specjalizacji wojskowych, a swoją wiedzą i doświadczeniami dzielimy się nie tylko z siedemnastoma krajami sponsorującymi nasze funkcjonowanie, ale ze wszystkimi 30 armiami NATO.

Do naszych zadań należy także praktyczne przygotowanie saperów i ogólnie wojsk inżynieryjnych do wykonywania zadań bojowych. Wiedzę i doświadczenie zdobywają u nas żołnierze wszystkich armii Sojuszu.

Czy to jest Pana pierwsza wizyta w naszym kraju?

Miałem już kiedyś okazję być w Polsce. Zwiedziłem m.in. Warszawę. Teraz poznałem Wrocław i tutejsze Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych. Uważam, że w całej inżynieryjnej rodzinie natowskiej polscy żołnierze jako przedstawiciele dużej armii postrzegani są jako doskonali specjaliści, dobrze przygotowani do różnego typu działań saperskich i inżynieryjnych. Są to wojskowi z bardzo dużym doświadczeniem w wielu misjach zagranicznych.

Ich doskonałe przygotowanie jest wyraźnie widoczne podczas trwającej operacji na granicy z Białorusią i w kontekście wojny w Ukrainie. Wasi żołnierze bardzo dobrze spisują się w tej sytuacji we współpracy z żołnierzami armii sojuszniczych, m.in. z wojskami USA czy Wielkiej Brytanii. Uważam, że bardzo ważne jest to, aby Polska jako kraj współodpowiedzialny za działalność naszego centrum, znajdującego się na terenie Niemiec, nadal uczestniczyła w jego działaniach i je wspierała.

Niedługo w Polsce ma się odbyć pewne bardzo ważne spotkanie dla wojsk inżynieryjnych NATO…

W tym roku w Polsce odbędzie się konferencja szefów inżynierii wojskowej i szefów saperów wszystkich państw członkowskich NATO. Będzie to bardzo ważne wydarzenie. Zostanie podjęte wiele ważnych decyzji dla wojsk inżynieryjnych Sojuszu. Będziemy m.in. analizować wnioski płynące z wojny na Ukrainie. Znając naszych polskich kolegów, jestem przekonany, że konferencja zostanie bardzo dobrze przygotowana organizacyjnie i sprawnie przeprowadzona.

Skoro mowa o wojnie na terenach naszych wschodnich sąsiadów… Czy natowskie centrum z Ingolstadt, którym Pan kieruje, zajmuje się nią? Czy obserwujecie, co tam się dzieje?

Od początku wojny na Ukrainie bacznie przyglądamy się wszystkiemu, co jest z nią związane. Nieustannie uważnie ją obserwujemy pod względem inżynierii wojskowej. Gromadzimy wszelkie informacje, analizujemy działania walczących armii i dokumentujemy różne sytuacje mające miejsce na froncie. Wyciągamy z nich wnioski. Po sporządzeniu szczegółowych opracowań przekażemy nasze wnioski i obserwacje z rejonu walk wszystkim armiom NATO. To będą ważne opracowania, szczególnie przydatne w procesie długofalowego planowania rozwoju zdolności wojsk inżynieryjnych Sojuszu.

Ta wojna kiedyś się skończy. Czy są jakieś plany, że wojska inżynieryjne NATO ruszą wówczas z pomocą Ukrainie w rozminowaniu terenów odbudowy ważnej infrastruktury?

Na tym etapie mogę wyrazić tylko osobistą opinię. Uważam, że skoro cała Unia Europejska bardzo angażuje się w pomoc Ukrainie, skoro powstają już plany odbudowy tego kraju w przyszłości, to także armie NATO z pewnością zostaną w jakiś sposób włączone w ten proces. W pierwszej fazie zapewne zaangażują się w rozminowanie Ukrainy i oczyszczanie miejsc walk z przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych, tak jak to było m.in. w Kosowie. Następnie wojska NATO na pewno włączą się także w odbudowę tamtejszej infrastruktury, np. drogowej i mostowej. Jest to normalna procedura, która już wielokrotnie była stosowana w tzw. krajach postkonfliktowych.

Jako centrum NATO jesteśmy również otwarci na dalszą współpracę z Ukrainą np. pod względem szkolenia personelu wojsk inżynieryjnych tego kraju i przygotowania ich do współpracy z naszym Sojuszem.Pułkownik Thorsten Ludwig
wstąpił do Korpusu Inżynieryjnego Armii Niemieckiej w 1983 roku. Ma doświadczenie w dowodzeniu na różnych poziomach. Był m.in. dowódcą batalionu inżynieryjnego. Służył kilka lat w Szkole Oficerskiej, gdzie był odpowiedzialny za szkolenie taktyczne oficerów sztabowych. Po odbyciu służby w Dowództwie Operacyjnym Bundeswehry i Ministerstwie Obrony został szefem pionu C-IED w Centrum Koncepcji i Rozwoju Zdolności Armii (ACCDC). W 2013 roku otrzymał awans do stopnia pułkownika. Od grudnia 2018 roku pułkownik Ludwig jest dyrektorem MILENG CoE. Służył na kilku misjach zagranicznych: w Somalii (UNOSOM) w roku 1993, Kosowie (KFOR) w latach 2000 i 2006 oraz w Afganistanie (ISAF) w roku 2003.

Rozmawiał: Bogusław Politowski

autor zdjęć: Bogusław Politowski

dodaj komentarz

komentarze


„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
 
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Pływacy i maratończycy na medal
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Po śladach polskich bohaterów
Polki pobiegły po srebro!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Broń Hitlera w rękach AK
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Nowe zadania szefa SKW
NATO on Northern Track
Wojna w świętym mieście, epilog
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Ratownicy na medal
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zawsze gotowi do pomocy
Flota Bayraktarów w komplecie
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ostatnia droga Pileckiego
By Polska była bezpieczna
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
„Grand Quadriga ‘24”
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nie szpital, a instytut
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ameryka daje wsparcie
Przysięga w Limanowej
Serwis K9 w Polsce
They Will Check The Training Results in Combat
Cień atomowej zagłady
Piedimonte – samobójcza misja
Pokazali bojowego ducha
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
„Ryś” z laserem
„Pierwsza Drużyna” na start
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
WAM wraca po latach
Mobilne dowodzenie
Podróż po AWACS-ie
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Wszystkie misje AWACS-a
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO