moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Minerzy oczyścili port w Jastarni

Blisko dwa tysiące mieszkańców i turystów z kilkunastu ulic objęła ewakuacja przeprowadzona we wtorek w Jastarni. Powód – wspólna akcja nurków minerów i saperów z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża i 3 Flotylli Okrętów. Żołnierze usuwali niewybuch znaleziony w basenie portowym. 250-kilogramowa bomba pochodziła z czasów II wojny światowej.

Bombę podczas rutynowych prac odkryli pracownicy portu w Jastarni. Bosmanat powiadomił o niej marynarkę wojenną. Do usunięcia niewybuchu zostały wyznaczone siły wchodzące w skład 8 Flotylli Obrony Wybrzeża i 3 Flotylli Okrętów. Przygotowania do operacji trwały kilkanaście dni. – Gdyby doszło do wybuchu, odłamki mogłyby zostać rozrzucone na odległość 1200 metrów. Dlatego konieczna okazała się ewakuacja turystów i mieszkańców z pobliskich domów – mówi kmdr ppor. Damian Rogocki, dowódca Grupy Nurków Minerów z 13 Dywizjonu Trałowców 8 FOW. Łącznie objęła ona kilkanaście ulic. – Jeszcze wczoraj wysłaliśmy tam specjalny samochód, który jeździł po ulicach i przypominał ludziom, by nazajutrz opuścili domy – informuje mł. asp. Łukasz Brzeziński z Komendy Powiatowej Policji w Pucku. 

 

Ostatecznie ewakuacja rozpoczęła się dziś wczesnym rankiem. Objęła blisko dwa tysiące osób. Z myślą o nich władze Jastarni przygotowały miejsca w budynku szkoły podstawowej. – Policja zabezpieczyła opuszczone posesje, aby nie doszło tam do kradzieży czy aktów wandalizmu. Pilnowaliśmy też, by podczas akcji nikt nie znalazł się w zakazanej strefie – relacjonuje mł. asp. Brzeziński.

Kilka minut po ósmej nurkowie przystąpili do wydobycia niewybuchu. Zajął się tym zespół rozminowania liczący dziewięć osób. Marynarze mieli do dyspozycji łódź minerską oraz rozstawiony na nabrzeżu dźwig, który do Jastarni przysłała Komenda Portu Wojennego w Gdyni. – Sama bomba ważyła 250 kilogramów. Pochodziła z czasów II wojny światowej. Najpewniej wyprodukowali ją Sowieci, choć co do tego nie można mieć pewności. Tylna część jej korpusu była bardzo mocno skorodowana – mówi kmdr ppor. Rogocki. Niewybuch spoczywał na głębokości pięciu metrów, bardzo blisko nabrzeża. – Na naszą korzyść przemawiał fakt, że przez kilka poprzednich dni w porcie panował niewielki ruch. Woda nie była wzburzona, pod powierzchnią panowała niezła jak na Bałtyk widoczność – przyznaje oficer.

Nurkowie bez problemów założyli na bombę stropy, czyli splecione w obręcz liny, a całość podczepili do dźwigu. Następnie bomba została podjęta z dna i ułożona na pojeździe należącym do patrolu rozminowania 43 Batalionu Saperów z Rozewia. Ta z kolei jednostka wchodzi w skład 3 Flotylli Okrętów. Saperzy wywieźli niewybuch na poligon w pobliskim Strzepczu i tam go zdetonowali. Mieszkańcy mogli więc wrócić do domów.

Akcja w Jastarni była jedną z wielu tego rodzaju operacji. W polskiej marynarce działają dwie grupy nurków minerów, które wchodzą w skład 12 i 13 Dywizjonu Trałowców. Obydwie jednostki podlegają 8 Flotylli Obrony Wybrzeża i stacjonują odpowiednio w Świnoujściu i Gdyni. Do ich zadań należy przede wszystkim likwidowanie min i niewybuchów, które zalegają na dnie Bałtyku. Minerzy podobne zadania wykonują także w głębi lądu – na rzekach i jeziorach. Strefy ich odpowiedzialności obejmują całą Polskę. GNM ze Świnoujścia operuje w zachodniej części kraju, we wschodniej zaś GNM z Gdyni. Do tego każda z flotylli posiada też własny batalion saperów.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: 8 FOW

dodaj komentarz

komentarze


Wojna o porządek świata
 
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Wielki test w West Point coraz bliżej
Bruksela przed szczytem
Wojenny bohater na szubienicy
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Air Show ’25 – do zobaczenia
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Podwójny Półmaraton Komandosa
Którą drogą do armii?
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Lista trupich główek
Offset dla „Wisły”
Nowoczesna łączność dla armii
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Abramsy pod dobrą opieką
Zimowy sprawdzian podchorążych
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Polska przystań brytyjskich jeńców
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Tajna misja polskiej agentki
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Palmiry – miejsce kaźni
Zamiana po włosku
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Pierwszy skok
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Mocny sygnał od NATO
Dobrowolsi – czas start!
Eurofightery znowu w Polsce
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Zachód przeciwko „korsarzom”
Nowy szef CWCR
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Rusza kwalifikacja wojskowa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO