moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Oczy i uszy 18 Dywizji

Powstaje nowa jednostka wojskowa. To batalion rozpoznawczy, który będzie prowadził działania na rzecz najmłodszego związku taktycznego w Wojsku Polskim, czyli 18 Dywizji Zmechanizowanej. Żołnierze batalionu zostaną wyposażeni m.in. w lekkie opancerzone pojazdy rozpoznawcze.

Formowanie 18 Dywizji Zmechanizowanej rozpoczęło się w 2018 roku. Właśnie trwa drugi etap tego procesu, który zakłada m.in. utworzenie podległych jej trzech nowych jednostek wsparcia. Od kwietnia ubiegłego roku powstają więc 18 Pułk Artylerii i 18 Pułk Przeciwlotniczy, a od września – 18 Batalion Rozpoznawczy. Ten ostatni stacjonuje na razie w Przasnyszu, ale jeszcze w tym roku ma zostać przeniesiony do nowego garnizonu w Białej Podlaskiej, gdzie już swoją siedzibę mają inne jednostki podległe 18 Dywizji – batalion zmechanizowany 1 Brygady Pancernej i batalion transportowy 18 Pułku Logistycznego.

Dowódcą 18 Batalionu Rozpoznawczego został ppłk Piotr Michałowski. – Formowanie jednostki ma trwać pięć lat. W pierwszej kolejności zostaną utworzone dowództwo i sztab 18 Batalionu Rozpoznawczego, następnie rozpoczną się przygotowania do ich certyfikacji – mówi dowódca.

Pierwsi żołnierze 18 Batalionu rozpoczęli już służbę. Wcześniej każdy z nich musiał przejść kwalifikację. A ta trzykrotnie odbyła się w Przasnyszu i raz w Białej Podlaskiej. Ale to nie koniec. Kandydaci do służby będą mieli jeszcze okazję starać się o przyjęcie w szeregi jednostki. – Teraz poszukujemy przede wszystkim kierowców posiadających prawo jazdy kategorii C i C+E, mamy też ciekawą ofertę dla podoficerów i oficerów – mówi dowódca. – Zachęcamy przede wszystkim żołnierzy rezerwy, szczególnie w stopniu sierżanta, którzy rozważają powrót do służby, aby się z nami skontaktowali – dodaje. Na potrzeby kwalifikacji został utworzony specjalny adres mailowy, który umożliwi kandydatom do służby szybki kontakt z przedstawicielami jednostki czy przesłanie im do weryfikacji niezbędnej dokumentacji.

Kto może się starać o przyjęcie w szeregi 18 Batalionu Rozpoznawczego? – Każdy zwiadowca musi mieć odpowiednie predyspozycje, zarówno psychiczne, jak i fizyczne, a także być przygotowanym do tego, że będzie musiał działać w ugrupowaniu potencjalnego przeciwnika, nie zawsze w łatwych warunkach terenowych czy atmosferycznych – wyjaśnia dowódca. – Oczywiście nie zakładam, że kandydaci do służby będą już wszystko umieli, bo wiele elementów można wypracować podczas szkolenia. Muszą sobie jednak zdawać sprawę z tego, z jakimi wyzwaniami wiąże się służba w szeregach takiej jednostki jak nasza – podkreśla oficer.

Żołnierze 18 Batalionu Rozpoznawczego, zgodnie z założeniami planu modernizacji technicznej, zostaną wyposażeni w karabinki GROT, karabiny UKM, pistolety Vis i granatniki przeciwpancerne, do dyspozycji będą mieli także lornetki rozpoznawcze umożliwiające obserwację w dzień i w nocy, quady oraz bezzałogowe statki powietrzne. Ich podstawowymi pojazdami zaś będą lekkie opancerzone transportery rozpoznawcze. Docelowo LOTR-y mają zastąpić w Wojsku Polskim wysłużone wozy rozpoznawcze BRDM-2.

18 Batalion Rozpoznawczy będzie dziedziczyć tradycje 13 Pułku Ułanów Wileńskich, który uczestniczył m.in. w wojnie polsko-bolszewickiej i wojnie obronnej 1939 roku. Dlatego odznaka pamiątkowa jednostki ma nawiązywać do tej, którą posługiwali się poprzednicy zwiadowców – będzie miała kształt krzyża maltańskiego w różowym kolorze, a po środku zostanie umieszczony ryngraf z wizerunkiem Matki Boskiej Ostrobramskiej. Na co dzień zaś żołnierze będą używali odznak rozpoznawczych. Będą one miały kształt tarczy herbowej, a w ich centralnym punkcie znajdą się cyfry jeden i osiem oraz dwie skrzyżowane szable kawaleryjskie.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1650903000
Qady są za głośne i słyszalne z daleka. Nie nadają się dla zwiadowców.
C0-86-A4-D9

MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
 
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Układ nerwowy Mieczników
„Ryś” z laserem
Piedimonte – samobójcza misja
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polki pobiegły po srebro!
Zawsze gotowi do pomocy
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Broń Hitlera w rękach AK
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Krwawa noc pośród puszczy
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Wszystkie misje AWACS-a
Ameryka daje wsparcie
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Bohater odtrącony
Cień atomowej zagłady
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Pływacy i maratończycy na medal
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
By Polska była bezpieczna
Polska wiktoria na Monte Cassino
Wioślarze i triatlonistka na podium
„Grand Quadriga ‘24”
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Serwis K9 w Polsce
Wojna w świętym mieście, epilog
„Pierwsza Drużyna” na start
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
They Will Check The Training Results in Combat
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Nowe zadania szefa SKW
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Na straży nieba
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
NATO on Northern Track
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Mobilne dowodzenie
Abramsy w pętli
Po śladach polskich bohaterów
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Śladami ojca
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Nie szpital, a instytut
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Flota Bayraktarów w komplecie
Ostatnia droga Pileckiego

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO