moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

„M” – jak mieszkanie dla żołnierzy

Agencja Mienia Wojskowego przekazała żołnierzom 30 mieszkań. Tym razem otrzymali je wojskowi służący w 2 Ośrodku Radioelektronicznym i 18 Batalionie Rozpoznawczym w Przasnyszu oraz 1 Batalionie Składowania w Ciechanowie. Inwestycja warta 10,7 mln zł została sfinansowana z dotacji MON-u oraz pieniędzy AMW. Lada chwila mieszkania otrzymają też wojskowi z Elbląga.

Agencja Mienia Wojskowego zajmuje się sprzedażą nieruchomości, uzbrojenia i sprzętu zbędnego armii. Jednym z jej zadań jest też dbanie o zakwaterowanie żołnierzy. Oprócz świadczenia mieszkaniowego czy miejsca w internacie AMW przyznaje służbowe mieszkania. Tylko w tym roku instytucja przydzieliła ich 1605.

 

Wygodnie mieszkać

Kilka dni temu do służbowych „M” wprowadziło się kolejnych 30 żołnierzy. To wojskowi, którzy służą w dwóch przasnyskich jednostkach: 2 Ośrodku Radioelektronicznym i 18 Batalionie Rozpoznawczym, a także w 1 Batalionie Składowania zlokalizowanym w Ciechanowie. – Do użytku oddaliśmy nowy blok w Przasnyszu. W pięciokondygnacyjnym budynku przy ulicy Wojskowej 20 powstało łącznie 30 mieszkań – mówi Małgorzata Weber, rzeczniczka prasowa AMW.

Mieszkania mają metraż 67–70 m2. Każde z składa się z trzech pokoi, kuchni, przedpokoju, łazienki i WC. Jest wykończone „pod klucz”, wyposażone w tzw. biały montaż oraz kuchenkę elektryczną z płytą ceramiczną. Niektóre Wszystkie lokale mają także taras lub balkon. A dwa z mieszkań zostały zaprojektowane z myślą o osobach niepełnosprawnych.

– W każdej z trzech klatek schodowych są windy, a w piwnicach przechowalnia rowerów oraz wózków, suszarnia i pomieszczenia techniczne. Zlokalizowane są tam także przydzielone do każdego z mieszkań komórki lokatorskie – mówi Małgorzata Weber. Przed budynkiem znajduje się parking. Blok powstał w niespełna dwa lata od dnia zawarcia umowy ze generalnym wykonawcą. Całą inwestycję o wartości 10,7 mln zł brutto sfinansowano z dotacji celowej z budżetu Ministerstwa Obrony Narodowej oraz środków Agencji Mienia Wojskowego, które pozyskano ze sprzedaży lub wynajmu zbędnych wojsku nieruchomości.

Dla elbląskich żołnierzy

Lada chwila klucze do służbowego „M” otrzymają też żołnierze z Elbląga. Do 40 mieszkań w bloku przy ul. gen. Jarosława Dąbrowskiego wprowadzą się polscy wojskowi z Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód oraz żołnierze z 16 Pułku Logistycznego.

Nowy budynek ma cztery piętra, jest wyposażony w windy, a w piwnicach znajduje się część gospodarcza, m.in. suszarnie, komórki lokatorskie, przechowalnie rowerów. Podobnie jak w Przasnyszu, lokale są wykończone „pod klucz”, wyposażone w tzw. biały montaż oraz kuchenkę elektryczną z płytą ceramiczną. Także i w tym przypadku AWM uwzględniła potrzeby osób niepełnosprawnych. Przeznaczone są dla nich cztery mieszkania na parterze, w których drzwi mają ponadstandardową szerokość, umożliwiającą poruszanie się na wózkach inwalidzkich. Pomyślano też o łazienkach, gdzie armatura sanitarna została przystosowana dla osób niepełnosprawnych. Dojścia do budynku zbudowano ze spadkiem, który ułatwia poruszanie się osobom na wózkach inwalidzkich.

Agencja Mienia Wojskowego dysponuje w sumie 25 493 mieszkaniami. W ubiegłym roku AMW zbudowała lub kupiła w sumie 128 lokali.

Kolejne inwestycje budowlane na rzecz wojska mają być prowadzone w m.in. w Łomży (40 mieszkań), Suwałkach (40) i Pruszczu Gdańskim (24). Agencja planuje też zakup lokali mieszkalnych m.in. w Łodzi (5), Lublinie (20), Białej Podlaskiej(6).
W I kwartale tego roku mają też zostać przekazane żołnierzom dwa internaty – w Lublińcu i w Warszawie.

Żołnierze pełniący służbę stałą mogą wybierać między służbowym mieszkaniem, internatem lub wypłacanym co miesiąc świadczeniem mieszkaniowym. Natomiast wojskowi na kontraktach w pierwszej kolejności otrzymują lokal mieszkalny, a dopiero w przypadku jego braku, mogą zdecydować się na którąś z dwóch pozostałych możliwości.

Po wejściu w życie ustawy o obronie ojczyzny, która zakłada likwidację służby kontraktowej, uprawnienia mieszkaniowe wszystkich żołnierzy zawodowych będą takie same.

Paulina Glińska

autor zdjęć: arch. AMW

dodaj komentarz

komentarze


„Grand Quadriga ‘24”
 
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Polki pobiegły po srebro!
Pływacy i maratończycy na medal
Wszystkie misje AWACS-a
Bohater odtrącony
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
„Ryś” z laserem
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wioślarze i triatlonistka na podium
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nie szpital, a instytut
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Ostatnia droga Pileckiego
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Krwawa noc pośród puszczy
They Will Check The Training Results in Combat
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Na straży nieba
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Układ nerwowy Mieczników
Ameryka daje wsparcie
„Pierwsza Drużyna” na start
Nowe zadania szefa SKW
NATO on Northern Track
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Flota Bayraktarów w komplecie
Po śladach polskich bohaterów
Wojna w świętym mieście, epilog
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
By Polska była bezpieczna
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Zawsze gotowi do pomocy
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Abramsy w pętli
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Piedimonte – samobójcza misja
Serwis K9 w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Śladami ojca
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Broń Hitlera w rękach AK
Cień atomowej zagłady
Polska wiktoria na Monte Cassino
Mobilne dowodzenie
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO