moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

PISM o wojnie na Ukrainie

Rosjanie nie zrealizowali planu A, jakim było szybkie zajęcie Kijowa. Teraz mamy do czynienia ze scenariuszem alternatywnym – mówili dziś eksperci Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Analitycy zaprosili dziennikarzy na spotkanie, podczas którego omówili bieżącą sytuację na Ukrainie, a także zastanawiali się, jaki może być dalszy bieg wydarzeń.

– Celem Rosji jest, jak Kreml zapowiada „denazyfikacja” oraz demilitaryzacja Ukrainy. Prezydent Rosji Władimir Putin zapowiedział podczas rozmowy telefonicznej prezydentowi Francji Emmanuelowi Macronowi, że będzie to robione wszystkimi możliwymi środkami, niezależnie od trwających negocjacji – mówiła Anna Maria Dyner, analityczka Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych na spotkaniu z dziennikarzami. PISM zorganizował je, aby omówić sytuację panującą obecnie na Ukrainie, a także zastanowić się nad jej ewentualnymi konsekwencjami.

Jak zaznaczyła ekspertka, obecnie walki toczą się na czterech kierunkach. Rosjanie starają się zająć Mariupol i Mikołajów, przez co Ukraina mogłaby stracić dostęp do Morza Azowskiego i Morza Czarnego. Chcą także przejąć kontrolę nad obwodem charkowskim. Jednak najważniejsze dla napastników jest okrążenie, następnie zajęcie Kijowa. – Cel polityczny jest jasny. Obalenie władzy i prawdopodobnie również zabicie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełeńskiego – powiedziała Dyner. Podkreślała, że do osiągnięcia postawionych celów Rosja zaangażowała już niemal wszystkie siły zgromadzone wcześniej przy granicach z Ukrainą. Pojawiają się także informacje o tym, że wkrótce mogłyby zostać przerzucone kolejne. Mimo to Ukraina konsekwentnie się broni. – Warto zwrócić uwagę, że sposób prowadzenia działań przez Ukrainę jest bardzo skuteczny, ma przede wszystkim za zadanie opóźnić ruchy wroga. W razie potrzeby wszystkie jednostki są w stanie wrócić do Kijowa i bronić stolicy – podkreśliła.

Daniel Szeligowski, który w PISM jest koordynatorem programu Europa Wschodnia, podkreślił, że mimo trudnej sytuacji na Ukrainie cały czas zachowana jest ciągłość władzy, utrzymuje się także wysokie morale wśród mieszkańców. – 90 procent mieszkańców Ukrainy popiera działania prezydenta Zełeńskiego, a 80 procent deklaruje, że będzie bronić kraju, m.in. wstępując do szeregów obrony terytorialnej, batalionów ochotniczych czy po prostu przygotowując barykady i koktajle mołotowa – powiedział. Zaznaczył, że wpływ na taką postawę może mieć także fakt, iż w walki zaangażowało się wielu znanych sportowców i artystów, a 80 tysięcy mężczyzn zdecydowało się wrócić do kraju, aby go bronić. Szeligowski mówił też o przewadze działań informacyjnych Ukrainy, która regularnie relacjonuje przebieg wydarzeń w mediach społecznościowych. – Rosja próbuje to nadrobić, czego przykładem może być atak na wieżę telewizyjną i chęć odcięcia Ukraińców od informacji – powiedział.

Jeśli chodzi o stanowisko Sojuszu Północnoatlantyckiego wobec działań Rosji, eksperci podkreślali, że NATO nie dało się zastraszyć. Uruchomiło m.in. Siły Odpowiedzi, które są rozmieszczane na terenie Europy, a samej Ukrainie pomagają państwa członkowskie. Co istotne, wszystkie te działania są transparentne, aby unikać eskalacji napięcia. – Wczoraj otrzymaliśmy też informację, że między dowództwem wojsk amerykańskich w Europie a rosyjskim ministerstwem obrony ustanowiono dodatkową linię telefoniczną, żeby unikać incydentów związanych ze zwiększoną aktywnością sił natowskich i rosyjskich przy granicach Sojuszu. A gdyby do nich doszło, aby szybko deeskalować sytuację – powiedział Artur Kacprzyk, analityk PISM zajmujący się bezpieczeństwem międzynarodowym. Dodał także, że Stany Zjednoczone zdecydowały się również na przełożenie testów pocisku balistycznego o zasięgu międzykontynentalnym. Waszyngton obawiał się, że może to zostać odebrane jako próba potęgowania napięć.

Ekspert nawiązał także do „próby szantażu nuklearnego”, do jakiego posunął się prezydent Rosji, który kazał postawić w stanie podwyższonej gotowości rosyjskie siły nuklearne. Zaznaczył, że reakcja Sojuszu była spokojna. – To nie jest pierwszy raz, kiedy Rosja posuwa się do grożenia bronią jądrową. Kiedy zajmowała Krym, wtedy również prowadziła ćwiczenia sił nuklearnych – podkreślił.

Natomiast Elżbieta Kaca, analityczka PISM-u, stwierdziła, że sankcje, które Unia Europejska nałożyła na Rosję, są dla niej bolesne, jednak to wciąż za mało, aby Putin zdecydował się przerwać działania wojenne. – Putin nadal ma oszczędności skumulowane dzięki sprzedaży ropy i gazu. Według szacunków, w 2021 roku Rosja ze sprzedaży tych surowców do UE pozyskała 100 mld dol., a ze sprzedaży węgla około 3 mld dol. – powiedziała Kaca. Dodała, że Unia rozważa nałożenie kolejnych środków represji na Rosję, jednak są one tak skonstruowane, aby uderzyć w Putina, nie osłabiając przy tym samej UE. – Rozważane jest m.in. zamknięcie portów dla rosyjskich statków, ale także rozszerzenie list sankcyjnych o członków rodzin oligarchów i fundusze powiernicze, poprzez które ukrywane są pieniądze rosyjskich biznesmenów – zaznaczyła.

MM

autor zdjęć: kpr. Wojciech Król, Marcin Terlikowski/ PISM/ Twitter

dodaj komentarz

komentarze


Premier odwiedził WZZ Podlasie
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Broń Hitlera w rękach AK
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zmiany w dodatkach stażowych
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Śladami ojca
I zdobyliśmy!
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Abramsy w pętli
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Flota Bayraktarów w komplecie
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Po przeprawie ruszyli do walki
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Pytania o europejską tarczę
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
W obronie wschodniej flanki NATO
Pierwsi na oceanie
Polki pobiegły po srebro!
Ameryka daje wsparcie
Więcej hełmów dla żołnierzy
Wioślarze i triatlonistka na podium
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Krwawa noc pośród puszczy
„Pierwsza Drużyna” na start
They Will Check The Training Results in Combat
NATO on Northern Track
Pływacy i maratończycy na medal
Mobilne dowodzenie
Orzeł dla bohaterów
Polska wiktoria na Monte Cassino
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Serwis K9 w Polsce
Wojna w świętym mieście, epilog
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Na straży nieba
„Ta ziemia do Polski należy…”
Bohater odtrącony
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Armia Andersa w operacji „Honker”
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Gry wojenne w szkoleniu
Układ nerwowy Mieczników

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO