moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Premier Morawiecki: Polska granica to świętość

Premier Mateusz Morawiecki przebywał w środę na terenach przygranicznych, gdzie powstaje nowa, trwała zapora. – Chroniąc granicę polsko-białoruską, chronimy także wschodnią flankę NATO – powiedział. Szef rządu poinformował także, że rozpoczęły się prace nad przygotowaniem infrastruktury dla uchodźców, którzy mieliby przyjechać do Polski z zagrożonej rosyjską agresją Ukrainy.


– Polska granica to świętość. Kto nie potrafi obronić swojej granicy, ten naraża się na ogromne niebezpieczeństwo, nie jest szanowany przez innych i okazuje słabość – powiedział dziś premier Mateusz Morawiecki, który przebywał na terenach przy granicy z Białorusią. – Polacy należą do tych narodów, które bronią swoich granic, bo nasza granica jest uświęcona krwią naszych przodków – zaznaczył.

Szef rządu przypomniał także, że kiedy w Polsce rozpoczął się kryzys migracyjny, pojawiło się wiele głosów mówiących, iż cudzoziemcy powinni mieć swobodny wstęp do naszego kraju. – Gdyby do tego doszło, dzisiaj mielibyśmy setki tysięcy migrantów sprowadzonych z Bliskiego Wschodu, którzy kompromitowaliby Polskę przez to, że jej granica mogłaby być przekraczana w dowolny sposób – powiedział. Zaznaczył także, że trudna sytuacja na granicy była „częścią dużej, zaplanowanej operacji, częścią ataku hybrydowego, planu wypracowanego na Kremlu”. – Dobrze, że dzisiaj już wszyscy na Zachodzie widzą, że my, chroniąc granicę polsko-białoruską, chronimy także wschodnią flankę NATO – podkreślił.

Podczas konferencji prasowej została poruszona także kwestia trwałej zapory, która powstaje wzdłuż linii granicy. Docelowo ma ona mieć 5,5 m wysokości i rozciągać się na długości 186 km. Ma być również naszpikowana elektroniką, umożliwiającą stałe monitorowanie sytuacji na granicy. Pojawiły się jednak głosy, że tak szczelna blokada uniemożliwi swobodne przemieszczanie się zwierząt. Premier zapewnił, że projekt uwzględnia specjalne przejścia, które będą umieszczone w zaporze. – Ale bądźmy poważni. Zwierzęta są bardzo ważne, ale najważniejsi są ludzie. Miliony Polaków nie mogą czuć się terroryzowane, dlatego że nasza granica jest nieszczelna, bo Aleksander Łukaszenka zaplanował polsko-białoruską granicę jako miejsce testu sprawności państwa polskiego – powiedział.

– Musimy dziś bronić tej granicy, poprzez taką zaporę, ale także przez sprawne działanie polskich funkcjonariuszy i polskiej armii. Dziękuję za to, że jesteście, za to, że traktujecie ją jak świętość. Dziękuję za skuteczną obronę naszej suwerenności – zwrócił się do mundurowych.

Dziennikarze dopytywali, czy są planowane jakieś działania na wypadek, gdyby do Polski przyjeżdżali migranci z zagrożonej rosyjską agresją Ukrainy. Premier powiedział, że tak, bo gdyby doszło do ataku, możemy spodziewać się exodusu. – W najbliższych dniach powołam zespół składający się z wiceministrów z kilku resortów, który zajmie się kwestią przygotowania miejsc pobytu, transportu, a także odpowiednim zabezpieczeniem służby zdrowia i placówek oświaty pod kątem tego czarnego scenariusza – poinformował. Dodał, że infrastruktura ta powstanie we wschodniej części Polski, ale będzie również możliwa dyslokacja migrantów do innych części kraju. – Musimy być przygotowani na najgorsze, a najgorsze to atak Rosji na Ukrainę. Jesteśmy po to, aby bronić wschodniej flanki NATO, ale pomagamy Ukrainie i Ukraińcom – podkreślił.

Na konferencji głos zabrał także gen. dyw. SG Tomasz Praga, komendant główny Straży Granicznej, który odniósł się m.in. do wydarzeń, które miały miejsce na granicy w ciągu kilku ostatnich dni. Bo choć ostatnio strażnicy nie odnotowywali dużej liczby prób jej nielegalnego przekroczenia, więc sytuacja wydawała się stabilizować, to wczoraj było ich aż 72. W okolicach Mielnika 40 osób, wspieranych przez białoruskie służby, usiłowało dostać się do Polski, używając siły. Wśród nich byli obywatele Syrii, Egiptu, Jemenu, Sri Lanki oraz Konga. Wszyscy zostali zatrzymani. – To nie jest liczba, która mogłaby stworzyć jakieś problemy. Cały czas jesteśmy atakowani przez stronę białoruską – powiedział. – Nadal będziemy nękani, ale system, który wypracowaliśmy, pozwala nam reagować na takie sytuacje – zaznaczył.

W ubiegłym roku Straż Graniczna odnotowała w sumie prawie 40 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusią, a w tym – ponad 1200. Dlatego do działania zostali zaangażowani nie tylko funkcjonariusze Straży Granicznej, lecz także Policji oraz żołnierze. Ich zadaniem jest uszczelnianie linii granicy, udrażnianie dróg, naprawa ogrodzenia tymczasowego, a także ochrona terenu, gdzie powstaje nowa, trwała zapora.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Krystian Maj / KPRM, 16 DZ

dodaj komentarz

komentarze


Cień atomowej zagłady
 
Pływacy i maratończycy na medal
Krwawa noc pośród puszczy
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
By Polska była bezpieczna
They Will Check The Training Results in Combat
Zawsze gotowi do pomocy
Mobilne dowodzenie
„Ryś” z laserem
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Wszystkie misje AWACS-a
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
„Grand Quadriga ‘24”
Ameryka daje wsparcie
Nowe zadania szefa SKW
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Śladami ojca
Wioślarze i triatlonistka na podium
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
„Pierwsza Drużyna” na start
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
NATO on Northern Track
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Flota Bayraktarów w komplecie
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Układ nerwowy Mieczników
Broń Hitlera w rękach AK
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Abramsy w pętli
Serwis K9 w Polsce
Po śladach polskich bohaterów
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nie szpital, a instytut
Bohater odtrącony
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Polki pobiegły po srebro!
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Wojna w świętym mieście, epilog
Polska wiktoria na Monte Cassino
Na straży nieba
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO