moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Dziesiąta rotacja w Batalionowej Grupie Bojowej

„Czarne karabiny”, czyli żołnierze z Gwardii Narodowej z Waszyngtonu, którzy przez ostatnie kilka miesięcy stali na czele Batalionowej Grupy Bojowej NATO, wracają do domu. Od dziś ich zadania będą realizowali gwardziści z Kalifornii. Uroczystość, podczas której przejęli dowodzenie sojuszniczymi pododdziałami, odbyła się na Mazurach.

Uroczystość przekazania dowodzenia Batalionową Grupą Bojową NATO odbyła się w piątek w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz, gdzie stacjonują sojusznicze pododdziały.

– Wysunięta wzmocniona obecność sił NATO na wschodniej flance, szczególnie w tym momencie, jest bardzo ważnym elementem kolektywnej obrony Sojuszu. Działania o charakterze hybrydowym na granicy polsko-białoruskiej i narastające agresywne działania rosyjskie wobec Ukrainy są potwierdzeniem znaczenia, jakie wszyscy powinniśmy przywiązywać do zapewnienia bezpieczeństwa w naszym regionie – zwrócił się do sojuszników Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. Przypomniał, że wojskowi z sojuszniczych armii wspólnie z żołnierzami Wojska Polskiego mają nie tylko ćwiczyć, lecz także będą odpowiedzialni za bezpieczeństwo Polski i NATO. – Wasza obecność jest dla nas bardzo ważna. Fakt, że tu jesteście, to potwierdzenie, że zawsze można na was liczyć – zaznaczył szef MON-u.

Gen. Jarosław Mika, dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych, przypomniał, że przez ostatnie kilka miesięcy w Polsce stacjonowali żołnierze z 3 Batalionu 161 Pułku Piechoty Gwardii Narodowej z Waszyngtonu, a teraz ich obowiązki przejęli wojskowi z 1 Batalionu 185 Pułku Piechoty Gwardii Narodowej z Kalifornii. – Nie jest łatwo znajdować się daleko od domu i swoich bliskich, a mimo wszystko realizować swoje obowiązki. Dziękuję za waszą pracę i poświęcenie – mówił gen. Mika do gwardzistów z Waszyngtonu. – Teraz czas, abyście to wy podjęli wyzwanie. Wierzę, że efektywnie wykorzystacie nadchodzący czas. Dziękuję, że jesteście tu z nami – zwrócił się do żołnierzy rozpoczynających służbę na Mazurach.

Podczas uroczystości ppłk Craig Broyles, ustępujący dowódca Batalionowej Grupy Bojowej NATO, przekazał na ręce nowego dowódcy BGB – ppłk. Trevora Phillipsa – proporzec Grupy. – Dowodzenie Batalionową Grupą Bojową NATO było dla mnie wielkim honorem. Oddział nazywany „czarnymi karabinami” włożył całe swoje serce, aby Batalionowa Grupa Bojowa NATO była spójna i silna. Chcemy po sobie pozostawić to dziedzictwo, tak jak zrobili to nasi poprzednicy – ocenił ppłk Broyles. Przypomniał również, że mottem sojuszników jest hasło „Strong together”, czyli razem silniejsi. Jest to możliwe nie tylko dzięki żołnierzom ze Stanów Zjednoczonych, lecz także brytyjskim wojskom rozpoznawczym, chorwackim artylerzystom, rumuńskim przeciwlotnikom. To także zasługa ich współpracy z 15 Brygadą Zmechanizowaną. – Dołożyliśmy wszelkich starań, aby Polska zawsze pozostała wolna, i mam pewność, że zawsze tak będzie, bo razem jesteśmy silniejsi – podkreślił.

Ppłk Trevor Phillips podziękował za zaangażowanie swojemu poprzednikowi, a także zapewnił, że zrobi wszystko, aby z takimi samymi sukcesami kontynuować jego pracę. – Wspólnie z członkami naszego międzynarodowego oddziału pokonamy wszelkie wyzwania, które przed nami staną – zapewnił. – Ponosimy ogromną odpowiedzialność wobec naszych nowych przyjaciół i partnerów, ale zapewniam, że nie zawiedziemy. Thunderbolt przejmuje ster – dodał.
W Orzyszu ppłk Broyles został odznaczony przez gen. Mikę Brązowym Medalem Wojska Polskiego. Uroczystość zakończyła defilada pododdziałów.

Czy rotacja amerykańskich żołnierzy nie wpłynie na skuteczność działań, które do tej pory realizowali sojusznicy? Płk Piotr Fajkowski, dowódca 15 Brygady Zmechanizowanej, która na co dzień współdziała z batalionową Grupą Bojową NATO, zapewnia, że nie. Chociażby ze względu na doświadczenie we współpracy z sojusznikami. – Poza tym w obu przypadkach mamy do czynienia z żołnierzami z Gwardii Narodowej, którzy dysponują podobnym sprzętem, nie przewiduje więc problemów – mówi. Oficer dodaje, że wkrótce odbędą się ćwiczenia z udziałem sojuszników. Pierwsze z nich to „Puma ’22” i „Bull Run”.

Decyzja o ulokowaniu Batalionowej Grupy Bojowej NATO na Mazurach zapadła podczas szczytu Sojuszu, który w 2016 roku odbył się w Warszawie. Pierwsi wojskowi przyjechali do Polski w marcu kolejnego roku. Byli to żołnierze ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Rumunii. Pół roku później dołączyli do nich Chorwaci.

Podobne grupy powstały także na Litwie, Łotwie, w Estonii i Rumunii. Do dwóch z nich – na Łotwę i do Rumunii – swoje kontyngenty wysłała Polska.

MM

autor zdjęć: st. szer. Adrian Staszewski

dodaj komentarz

komentarze


„Pierwsza Drużyna” na start
 
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Na straży nieba
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Broń Hitlera w rękach AK
Wszystkie misje AWACS-a
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
By Polska była bezpieczna
Krwawa noc pośród puszczy
Śladami ojca
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Bohater odtrącony
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Zawsze gotowi do pomocy
Układ nerwowy Mieczników
Flota Bayraktarów w komplecie
Ameryka daje wsparcie
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
They Will Check The Training Results in Combat
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Polska wiktoria na Monte Cassino
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Pływacy i maratończycy na medal
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Nie szpital, a instytut
Wojna w świętym mieście, epilog
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Serwis K9 w Polsce
„Grand Quadriga ‘24”
Mobilne dowodzenie
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Abramsy w pętli
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Nowe zadania szefa SKW
Po śladach polskich bohaterów
Wioślarze i triatlonistka na podium
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
NATO on Northern Track
Polki pobiegły po srebro!
Cień atomowej zagłady
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Ryś” z laserem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO