moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Jeszcze ściślejsza współpraca Polski i Wielkiej Brytanii

Polska i Wielka Brytania stoją jednoznacznie po stronie pokoju i bezpieczeństwa – powiedział premier Mateusz Morawiecki, tuż po spotkaniu z Borisem Johnsonem, swoim brytyjskim odpowiednikiem. Szefowie rządów spotkali się, by omówić kwestie związane z bezpieczeństwem wschodniej flanki NATO, odwiedzili także 1 Brygadę Pancerną, gdzie spotkali się z żołnierzami obu armii.


Boris Johnson, premier Wielkiej Brytanii przyjechał do Polski, aby spotkać się z szefem polskiego rządu Mateuszem Morawieckim. Tematem rozmów były kwestie bezpieczeństwa, przede wszystkim te związane z trudną sytuacją panującą na Ukrainie. – Żyjemy w bardzo niespokojnych czasach i musimy dbać o nasze sojusze. Wielka Brytania dała wspaniały dowód solidarności z Ukrainą, Polską i całą wschodnią częścią NATO – mówił na konferencji prasowej Morawiecki. Podziękował także Johnsonowi za zaangażowanie na rzecz utrzymania bezpieczeństwa na wschodniej flance NATO. – Londyn dzieli od Kijowa ponad 2000 km, ale to, że staramy się dzisiaj razem działać na rzecz pokoju świadczy o tym, jak ważne są transatlantyckie więzy – powiedział.

Premier PR przypomniał także, że to Polska i Wielka Brytania jako jedne z pierwszych państw wskazywały, że działania Władymira Putina mogą prowadzić do niebezpiecznych zdarzeń. – Wielu polityków w Europie zostało wyrwanych z geopolitycznej drzemki. Nasz wspólny głos ma służyć temu, żeby doszło do otrzeźwienia i żeby wszyscy jednym głosem mówili, jak ważny jest pokój, bezpieczeństwo i wolność – zaznaczył. Podkreślił także, że każde państwo ma prawo do suwerenności i obrony swojego terytorium, a zarówno „Polska jak i Wielka Brytania stoją jednoznacznie po stronie pokoju, spokoju i bezpieczeństwa”. – Celem politycznym Putina jest rozbicie NATO, więc musimy pokazywać, jak bardzo jesteśmy spójni – zaznaczył.

Natomiast Borys Johnson zaznaczył, że Polska odgrywa kluczową rolę, jeśli chodzi o bezpieczeństwo w całym regionie. – Sto ostatnich lat pokazało nam, że jeśli Polsce grozi agresja, to tak naprawdę groźba dotyczy nas wszystkich. Kiedy Polska jest zagrożona, to Wielka Brytania zawsze jest gotowa pomóc. Podobnie jak Polska jest gotowa pomóc nam – powiedział. Zaznaczył także, że należy dążyć do deeskalacji napiętej sytuacji na linii Rosja-Ukraina. — Uważamy, że każdy naród ma prawo wybrać kto nim rządzi i do jakiej organizacji międzynarodowej chce wstąpić — podkreślił.


Tuż po konferencji prasowej premierzy odwiedzili 1 Brygadę Pancerną, gdzie spotkali się z polskimi i brytyjskimi żołnierzami, którzy ramię w ramię służą na wschodniej flance NATO. Chodzi m.in. o brytyjskich wojskowych, którzy od 2017 wspólnie z sojusznikami ze Stanów Zjednoczonych, Chorwacji i Rumunii tworzą Batalionową Grupę Bojową NATO. Od grudnia 100 Brytyjczyków wspiera także działania Wojska Polskiego na rzecz uszczelnienia polsko-białoruskiej granicy. Ich zadaniem jest naprawa zapory tymczasowej, a także udrażnianie dróg.

Jednak wkrótce brytyjskich żołnierzy będzie w Polsce więcej. To efekt rozmów, jakie kilka dni temu Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, przeprowadził z Benem Wallace'm, swoim brytyjskim odpowiednikiem. W ich efekcie, Wielka Brytania postanowiła skierować nad Wisłę kolejnych 350 wojskowych. Jak poinformował szef MON, pierwsi z nich przylecieli dziś do Warszawy. To wojskowi z 45 Royal Marine Commando. – Żołnierze brytyjskich marines znacząco wzmacniają bezpieczeństwo na wschodniej flance NATO. Obecność wojsk traktujemy jako wyraz solidarności. Razem jesteśmy silniejsi – zaznaczył. Dodał także, że docelowo w Polsce ma stacjonować 600 wojskowych z Wielkiej Brytanii.

MM

autor zdjęć: MON, Adam Guz / KPRM

dodaj komentarz

komentarze


Święto Oddziału Specjalnego ŻW
 
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Pytania o europejską tarczę
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Gry wojenne w szkoleniu
Serwis K9 w Polsce
Wioślarze i triatlonistka na podium
Ameryka daje wsparcie
Po przeprawie ruszyli do walki
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Pływacy i maratończycy na medal
I zdobyliśmy!
Pierwsi na oceanie
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
„Ta ziemia do Polski należy…”
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Bohater odtrącony
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Polska wiktoria na Monte Cassino
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mobilne dowodzenie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Abramsy w pętli
Orzeł dla bohaterów
Rajd ku czci saperów
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Na straży nieba
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Zmiany w dodatkach stażowych
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Śladami ojca
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
W obronie wschodniej flanki NATO
Polki pobiegły po srebro!
NATO on Northern Track
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Więcej hełmów dla żołnierzy
Układ nerwowy Mieczników
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Flota Bayraktarów w komplecie
„Pierwsza Drużyna” na start
Krwawa noc pośród puszczy
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Wojskowe Oscary przyznane!
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Armia Andersa w operacji „Honker”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO