moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

„Brave Band” otwiera rok szkoleniowy

Dla oficerów Litewsko-Polsko-Ukraińskiej Brygady to pierwszy sprawdzian szkoleniowy w tym roku. Głównym celem treningu sztabowego „Brave Band” jest zgranie sztabu brygady, w którym kilka miesięcy temu w ramach rotacji pojawili się nowi oficerowie. Sztabowcy szkolą się pod okiem oficerów z Gwardii Narodowej Stanu Illinois.

Służba w Litewsko-Polsko-Ukraińskiej Brygadzie ma charakter rotacyjny. Oficerowie zmieniają się w trzyletnim cyklu. Ostatnia duża rotacja miała miejsce kilka miesięcy temu. – Jesteśmy w szczególnej sytuacji. Od trzech miesięcy mamy zmianę ukraińskich oficerów. Przygotowujemy ich cały czas w wymiarze indywidualnym. Teraz nadszedł czas na wspólny trening sztabowy – mówi płk Jarosław Mokrzycki, dowódca LITPOLUKRBRIG.

Głównym celem szkolenia jest zgranie sztabu Wielonarodowej Brygady. – Podczas „Brave Band” przygotowujemy nasz sztab do realizacji zadań operacyjnych – tłumaczy płk Jarosław Mokrzycki. Chodzi tu przede wszystkim o misje szkoleniowe, m.in. na Ukrainie, gdzie oficerowie Wielonarodowej Brygady przygotowują tamtejsze pododdziały do działań zgodnie z procedurami NATO. To również operacje wsparcia i wymuszania pokoju, bo Wielonarodowa Brygada może brać udział w misjach stabilizacyjnych pod egidą Unii Europejskiej, NATO czy ONZ.

„Brave Band” składa się z dwóch części. W pierwszej oficerowie mają opracować rozkaz operacyjny dla jednostek, które są afiliowane do brygady. W drugim etapie rozkaz ten będzie realizowany przez wskazane pododdziały. Scenariusz zakłada przygotowanie i prowadzenie wielonarodowej operacji obronnej. Podstawowym zadaniem jest odparcie ataku oraz doprowadzenie do stabilizacji w regionie dotkniętym konfliktem. – Podczas przygotowywania tego ćwiczenia bierzemy pod uwagę to, co dzieje się wokół nas. Zbieramy również wnioski, korzystamy z różnych doświadczeń, głównie tych nacji, które wchodzą w skład Wielonarodowej Brygady. Chodzi o to, by scenariusz ćwiczeń był jak najbardziej realny – podkreśla płk Jarosław Mokrzycki.

Sztabowcy – to już długoletnia tradycja – szkolą się pod okiem oficerów z Gwardii Narodowej Stanu Illinois. Amerykanie podczas tych ćwiczeń tworzą dowództwo szczebla nadrzędnego dla Wielonarodowej Brygady, czyli tzw. HICON. Wydają rozkaz dywizyjny, który jest realizowany przez oficerów z LITPOLUKRBRIG. – Po raz czwarty odwiedzamy Litewsko-Polsko-Ukraińską Brygadę, by uczestniczyć w tym treningu. Dzielimy się naszym doświadczeniem, aby ulepszyć proces planowania i podnieść zdolności operacyjne tej jednostki – mówi płk Seth Hible z Gwardii Narodowej Stanu Illinois. Amerykański oficer przyznaje, że współpraca z brygadą od lat układa się znakomicie. Jedynym utrudnieniem były obostrzenia związane z pandemią. – Pomógł nam jednak rozwój technologii. Podczas przygotowywania scenariusza do treningu wiele kwestii uzgadnialiśmy za pomocą internetu i komunikatorów – wyjaśnia amerykański oficer.

Trening „Brave Band” to przede wszystkim weryfikacja procesu planowania i podejmowania decyzji (military decisionmaking process – MDMP). Wielonarodowa Brygada korzysta bowiem w tym zakresie z rozwiązań obowiązujących w armii amerykańskiej czy kanadyjskiej, jedynie nieznacznie różniących się od tych stosowanych w NATO. – Dla ukraińskich oficerów to doskonała okazja do sprawdzenia, jak radzą sobie z procedurami wykorzystywanymi w Sojuszu Północnoatlantyckim. Dodatkowo jest to szansa na zgranie naszego sztabu, bo w nieodległej przyszłości czeka nas wiele międzynarodowych przedsięwzięć szkoleniowych – mówi kpt. Oleksandr Molodtsov, oficer prasowy Litewsko-Polsko-Ukraińskiej Brygady.

Rzeczywiście, plany LITPOLUKRBRIG są w tym roku wyjątkowo bogate. – Zwiększamy nasze zaangażowanie szkoleniowe o 300% w stosunku do roku ubiegłego – przyznaje płk Jarosław Mokrzycki. – W wielu ćwiczeniach wezmą udział poszczególne sekcje sztabu. Mamy w planach też takie przedsięwzięcia, gdzie my, jako brygada, będziemy stanowili dowództwo szczebla nadrzędnego nad innymi pododdziałami – dodaje dowódca LITPOLUKRBRIG.

Litewsko-Polsko-Ukraińska Brygada im. Wielkiego Hetmana Konstantego Ostrogskiego liczy około 4,5 tys. żołnierzy. Dowództwo i sztab brygady mieści się w Lublinie. Stanowiska dowódcy, zastępcy dowódcy i szefa sztabu podlegają rotacji w trzyletnim cyklu. Jednostka zaczęła formować się jesienią 2015 roku. Działalność zainaugurowała w styczniu 2016 roku.

Piotr Raszewski

autor zdjęć: Piotr Raszewski

dodaj komentarz

komentarze


Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
 
„Pierwsza Drużyna” na start
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
„Ryś” z laserem
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Wioślarze i triatlonistka na podium
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Polki pobiegły po srebro!
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Krwawa noc pośród puszczy
Bohater odtrącony
Broń Hitlera w rękach AK
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Serwis K9 w Polsce
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Układ nerwowy Mieczników
NATO on Northern Track
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
They Will Check The Training Results in Combat
Nie szpital, a instytut
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Na straży nieba
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
By Polska była bezpieczna
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Pływacy i maratończycy na medal
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Wojna w świętym mieście, epilog
Cień atomowej zagłady
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Nowe zadania szefa SKW
Ostatnia droga Pileckiego
Polska wiktoria na Monte Cassino
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Abramsy w pętli
Mobilne dowodzenie
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Ameryka daje wsparcie
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Piedimonte – samobójcza misja
Wszystkie misje AWACS-a
Flota Bayraktarów w komplecie
Śladami ojca
„Grand Quadriga ‘24”
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Zawsze gotowi do pomocy
Po śladach polskich bohaterów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO