moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Jak się kształci wojskowe kadry?

Czy polskie szkoły powinny wprowadzić obowiązkowe szkolenie wojskowe? Między innymi na ten temat dyskutowali w piątek senatorowie z Komisji Obrony Narodowej. – Kwestia kształcenia młodych ludzi na potrzeby sił zbrojnych ma fundamentalne znaczenie. Ma to również znaczenie w szeroko pojętym wymiarze państwowym i społecznym – przekonywał wiceminister obrony Marcin Ociepa.

Podczas posiedzenia Komisji Obrony Narodowej senatorowie i przedstawiciele resortu obrony omówili stan i kierunki rozwoju wojskowego szkolnictwa. – Kształcimy liderów, którzy będą przewodzić siłom zbrojnym, ale potrzebujemy kadry wykształconej na wszystkich poziomach, do wszystkich korpusów, potrzebujemy kadry specjalistycznej. Do tego jest dostosowany nasz system szkolnictwa wojskowego – mówił wiceminister obrony Marcin Ociepa.

System ten opiera się na pięciu filarach. Pierwszym są wojskowe szkoły wyższe (WAT, AMW, AWL, LAW, ASzWoj). – Ministerstwo Obrony Narodowej jest także organem prowadzącym dla dwóch szkół średnich. Są to licea: informatyczne w Warszawie i lotnicze w Dęblinie, które na wczesnym etapie przygotowują młodych ludzi do wyboru drogi zawodowej związanej z wojskiem – mówił sekretarz stanu w MON-ie. Trzecim filarem systemu wojskowego kształcenia jest szkolnictwo zawodowe – mowa tu o 14 centrach szkolenia, z których dziewięć podlega dowódcy generalnemu. Kolejny filar stanowi sześć szkół podoficerskich. – Możliwości kształcenia przez jednostki szkolnictwa wojskowego w ramach doskonalenia zawodowego oscylują co roku na poziomie 23 tys. żołnierzy – poinformował Marcin Ociepa.

Piątym elementem systemu są projekty dydaktyczne prowadzone przez Biuro do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”. Chodzi tu m.in. o programy takie jak „Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe”, „Oddziały Przygotowania Wojskowego”, „CyberMIL.z klasą” czy „Legię Akademicką”. Gen. bryg. Artur Dębczak, dyrektor Biura do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”, przypomniał, że program „Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych” jest realizowany od pięciu lat. – W latach 2017–2021 uczestniczyło w nim w sumie 119 szkół ponadpodstawowych. Natomiast klasy te ukończyło ponad 8200 uczniów. Spośród tej grupy prawie 2500 absolwentów zgłosiło akces do odbycia szkolenia podstawowego, a więc związania się w jakiejś formie z armią – mówił gen. Dębczak. – Może się to wydawać niewiele, ale zapewniam, że na tle doświadczeń, jakie mają pod tym względem na przykład USA, 30% absolwentów zainteresowanych przyszłością związaną z wojskiem to wynik bardzo dobry – podkreślał. Szef Biura poinformował, że realizowana jest piąta edycja programu, bierze w nim udział 7860 uczniów, przy czym 1500 z nich już zgłosiło akces do służby wojskowej, co stanowi niemal 40%.

Uczniowie mogą uczyć się także w ramach oddziałów przygotowania wojskowego, które obejmują 230 godzin zajęć praktycznych i teoretycznych, a każdy rok szkolny kończy się tygodniowym obozem na poligonie. – W roku szkolnym 2020/2021 w OPW uczestniczyło 130 szkół i prawie 3400 uczniów. W tym roku szkolnym mamy już 147 szkół ponadpodstawowych uczestniczących w OPW, a naukę pobiera niemal 7400 uczniów – wyliczał dyrektor Biura do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”.

Nowością są klasy o profilu informatycznym prowadzone w ramach programu „CyberMIL.z klasą”. Generał zaznaczył, że są to z założenia klasy elitarne, a warunkiem zakwalifikowania się do nich była średnia ocen co najmniej 4,75. – W sumie mamy 16 takich szkół i 226 uczniów. Planujemy, że w następnych latach ogłosimy nabór w tych samych szkołach, natomiast po trzech latach dokonamy oceny korzyści, jakie przyniósł ten program – zapowiedział gen. Dębczak. Podkreślił, że we wszystkich programach biorą udział 204 placówki oświatowe w całej Polsce i ponad 15,5 tys. uczniów. Gen. Dębczak zapowiedział, że w kolejnych latach oferta skierowana do uczniów będzie rozwijana, tak aby niedługo osiągnąć liczbę około 30 tys. kadetów. Dodał, że Biuro do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej” prowadzi też popularny wśród studentów program „Legia Akademicka”.

Senator Jerzy Czerwiński (PiS) zaproponował, by szkolenie wojskowe dla młodego pokolenia prowadzić na znacznie szerszą skalę niż obecnie. – Już nie tylko na zasadach dobrowolności, może nie przymusu, ale na zasadzie obowiązku. Jesteśmy winni to naszym obywatelom – przekonywał polityk PiS-u. Według niego w jednym z roczników, na przykład w trzeciej klasie szkoły ponadpodstawowej, należałoby wprowadzić jedną, a nawet dwie godziny tygodniowo przedmiotu, który „będzie kształcił uczniów do szeroko pojętej samoobrony”. – Takie przeszkolenie powinien również odbyć każdy urzędnik państwowy i samorządowiec – zaznaczył.

Wiceminister Ociepa przypomniał, że opracowywany obecnie projekt ustawy o obronie ojczyzny wraca do zasadniczej służby wojskowej, ale dobrowolnej. – Każdy kto będzie chciał i spełni określone warunki, będzie mógł przejść przeszkolenie wojskowe. Myślę, że nie wyczerpaliśmy jeszcze możliwości tego, co możemy osiągnąć na zasadach dobrowolności, dlatego wprowadzanie obowiązku może być tylko na ewentualnym, kolejnym etapie – przekonywał.

Wiceminister Ociepa podkreślał, że kwestia kształcenia młodych ludzi na potrzeby sił zbrojnych ma fundamentalne znaczenie. – Jestem przekonany, że to ma znaczenie również w szeroko pojętym wymiarze państwowym. Mówimy o przygotowaniu do życia w społeczeństwie i brania odpowiedzialności za społeczeństwo, w którym się wyrasta – przekonywał wiceminister Ociepa. – Wszystko, czego młodzi ludzie dowiedzą się na uczelniach i w szkołach wojskowych, ta wiedza i kompetencje pozostają w nich i ubogacają społeczności, z których się wywodzą – podsumował Ociepa. 

JT

autor zdjęć: Bogusław Politowski

dodaj komentarz

komentarze


„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
 
Flota Bayraktarów w komplecie
„Ryś” z laserem
Po śladach polskich bohaterów
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
They Will Check The Training Results in Combat
Honor weteranom misji!
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Piedimonte – samobójcza misja
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Polki pobiegły po srebro!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Ostatnia droga Pileckiego
Nowe zadania szefa SKW
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
NATO on Northern Track
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Podróż po AWACS-ie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
„Grand Quadriga ‘24”
Bezkonkurencyjni kierowcy z DGW
Pokazali bojowego ducha
Wojna w świętym mieście, epilog
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Mobilne dowodzenie
„Pierwsza Drużyna” na start
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Broń Hitlera w rękach AK
Cień atomowej zagłady
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
By Polska była bezpieczna
Ameryka daje wsparcie
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Nie szpital, a instytut
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Wszystkie misje AWACS-a
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Serwis K9 w Polsce
Pociski artyleryjskie dla Ukrainy
Ratownicy na medal
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Przysięga w Limanowej
Dodatkowe siły do ochrony granicy
WAM wraca po latach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO