moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Mural ku czci Witolda Kieżuna

Na warszawskiej Ochocie powstał mural upamiętniający zmarłego w ubiegłym roku podporucznika Armii Krajowej i powstańca warszawskiego prof. Witolda Kieżuna ps. „Wypad”. Projekt przygotowano z okazji setnej rocznicy urodzin odznaczonego Virtuti Militari żołnierza Batalionu „Gustaw-Harnaś”. Inicjatorem muralu jest Fundacja Marki Polskiej, a autorem projektu Rafał Roskowiński.


Witold Kieżun podczas powstania warszawskiego (23 sierpnia 1944)

Uroczyste odsłonięcie muralu odbędzie się w niedzielę 6 lutego. W tym dniu prof. Witold Kieżun obchodziłby swoje setne urodziny. Niestety, legendarny żołnierz Armii Krajowej nie doczekał realizacji tego projektu, zmarł w czerwcu 2021 roku.

Witold Kieżun był wyjątkowym człowiekiem, dlatego chciałem, by została po nim pamiątka. Mam nadzieję, że ludzie spacerujący w pobliżu muralu wspomną człowieka, który walczył o Warszawę i wolną Polskę – mówi Bogusław Szostkiewicz, pomysłodawca muralu i prezes Fundacji Marki Polskiej im. prof. Witolda Kieżuna. W przygotowanie projektu zaangażowała się także Fundacja Nie zapomnij o nas.

– Mural to bardzo popularna, trochę komiksowa forma, która trafia do ludzi, zwłaszcza tych młodych. Profesor wiedział o projekcie i bardzo mu się ten pomysł spodobał. Chcieliśmy wygrać z czasem, by doczekał końca realizacji. Niestety, procedury i biurokracja sprawiły, że nie zdążyliśmy wykonać muralu za jego życia. Byliśmy jednak zdeterminowani i przekonani, że ta inicjatywa musi być ukończona. Udało się w rocznicę jego setnych urodzin – dodaje Szostkiewicz.

Mural mierzy 12x17 m i zdobi ścianę trzypiętrowej kamienicy przy ulicy Tarczyńskiej 12 na warszawskiej Ochocie. Jego autorem jest malarz Rafał Roskowiński, twórca Gdańskiej Szkoły Muralu. Artysta na swoim koncie ma wiele znanych prac. Wykonał m.in. w Tomaszowie Mazowieckim mural upamiętniający polskich lotników z II wojny światowej, a w Legionowie, na murze okalającym Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni uwiecznił najważniejsze starcia oraz dowódców Bitwy Warszawskiej.

Tym razem artysta upamiętnił na ścianie budynku dwa zdjęcia Witolda Kieżuna. Pierwsze, jedno z najbardziej rozpoznawalnych zdjęć z powstania warszawskiego, ukazuje żołnierza AK tuż po ataku na komendę Policji i kościół św. Krzyża. Kieżun w tej operacji wziął do niewoli 14 jeńców, zdobywając przy tym ich broń i amunicję. Drugie zdjęcie, znacznie mniejsze, przedstawia młodego, uśmiechniętego chłopaka w garniturze, jeszcze przed wybuchem powstania warszawskiego. – Chcieliśmy na muralu zestawić dwa zdjęcia. Fotografię – ikonę z powstania z szerzej nieznaną fotografią młodzieńca. To symboliczne pokazanie przemiany młodego mężczyzny, który z dnia na dzień stał się wojownikiem – wyjaśnia Bogusław Szostkiewicz, prezes Fundacji Marki Polskiej. Na muralu znalazł się także krzyż Virtuti Militari oraz znak Polski Walczącej.

Środki potrzebne na przygotowanie muralu w całości pochodzą z datków. W ubiegłym roku zorganizowano zrzutkę społeczną, w którą zaangażowało się 1000 darczyńców. Udało się w ten sposób zebrać 45 tys. zł.

Witold Kieżun urodził się w Wilnie 6 lutego 1922 roku. W 1931 roku przeniósł się do Warszawy, gdzie w 1939 roku zdał maturę w Gimnazjum i Liceum Humanistycznym im Księcia Józefa Poniatowskiego. Ukończył studia w Szkole Budowy Maszyn i Elektrotechniki (dawniej Wawelberga i Rotwanda), uzyskując dyplom technika – inżyniera budowy maszyn. Od 1942 roku studiował na Wydziale Prawa tajnego Uniwersytetu Warszawskiego.

W czasie powstania warszawskiego walczył w zgrupowaniu „Harnaś”, a następnie oddziale specjalnym „Gustaw-Harnaś”. W sierpniu 1944 został odznaczony Krzyżem Walecznym, a 23 września 1944 roku od dowódcy AK gen. Bora-Komorowskiego otrzymał wojenny order Virtuti Militari i został awansowany do stopnia podporucznika. Po kapitulacji uciekł z niewoli niemieckiej pod Ożarowem, ale w marcu 1945 roku był aresztowany w Krakowie przez NKWD. Po ciężkim śledztwie w więzieniu na Montelupich, został wywieziony do Gułagu Krasnowodsk na pustyni Kara Kum przy granicy z Iranem. Chorował tam ciężko na tropikalną beri-beri i z częściowym paraliżem nóg został przewieziony do szpitala w Kaganie (Uzbekistan), a następnie przetransportowany do Brześcia nad Bugiem. Został wydany polskim władzom bezpieczeństwa i osadzony w obozie pracy w Złotowie. Zwolniono go w lipcu 1946 roku.

Uzyskał stopień magistra prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim, a potem kolejno stopień doktora nauk ekonomicznych na SGPiS (dzisiejsza SGH) i doktora habilitowanego. Tytuł naukowy profesora uzyskał w 1975 roku. Wypromował 12 doktorów i 72 magistrów. Przez wiele lat prowadził także pracę naukową za granicą.

Dużo publikował. Jest autorem ponad 70 pozycji wydawniczych i około 300 artykułów i referatów. Pisał w języku polskim, angielskim, francuskim, hiszpańskim, rosyjskim i czeskim.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Wikipedia, Fundacja Marki Polskiej, UdSKiOR

dodaj komentarz

komentarze


Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
 
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Abramsy w pętli
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
„Wielka droga” dostępna online
Mobilne dowodzenie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rajd ku czci saperów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Ameryka daje wsparcie
Pytania o europejską tarczę
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Więcej hełmów dla żołnierzy
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Test współpracy dla bezpieczeństwa
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
„Pierwsza Drużyna” na start
Pływacy i maratończycy na medal
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Krwawa noc pośród puszczy
Wiosenna burza nad Estonią
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Pierwsi na oceanie
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Wojna w świętym mieście, epilog
Uwaga, transformacja!
Dyskomfort? Raczej satysfakcja
Treningi z wojskiem wracają
Flota Bayraktarów w komplecie
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zmiany w dodatkach stażowych
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Bohater odtrącony
Armia Andersa w operacji „Honker”
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Polska wiktoria na Monte Cassino
Pierwszy polski technik AH-64
Wioślarze i triatlonistka na podium
Gry wojenne w szkoleniu
NATO on Northern Track
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Sztuka ochrony zabytków
Polki pobiegły po srebro!
W obronie wschodniej flanki NATO
NATO na północnym szlaku
Po przeprawie ruszyli do walki
Serwis K9 w Polsce
Na straży nieba
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Zapraszamy na Festiwal
Husarz na straży nieba
Układ nerwowy Mieczników
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Wojskowe Oscary przyznane!
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Skrzydła IT dla cyberwojsk

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO