moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Studiuj historię w ASzWoj

Interesujesz się historią i chcesz w przyszłości pracować w instytucjach związanych z bezpieczeństwem państwa? – przyjdź do Akademii Sztuki Wojennej! Od października w Instytucie Historii Wojskowej zostaną uruchomione nowe studia na kierunku historia. Akademia zaprasza też na bezpłatny kurs przygotowawczy do matury z historii.

Instytut Historii Wojskowej (IHW) działający w Akademii Sztuki Wojennej powstał w 2018 roku. Zajmuje się badaniami naukowymi m.in. z zakresu historii: wojskowości, wywiadu i kontrwywiadu wojskowego oraz sztuki wojennej. Pracownicy Instytutu prowadzą zajęcia z historii na wszystkich kierunkach studiów podyplomowych organizowanych przez IHW.

 

Studia dla pasjonatów

Od października oferta edukacyjna Instytutu będzie jeszcze szersza. Zostaną bowiem uruchomione studia I stopnia (licencjackie) na kierunku historia. – Dynamiczne zmiany w środowisku bezpieczeństwa sprawiają, że potrzebna jest refleksja dotycząca współczesnych problemów związanych z różnymi aspektami bezpieczeństwa narodowego, zwłaszcza militarnym. Trudno, by osoby zajmujące się działaniami militarnymi, bezpieczeństwem państwa oraz procesami, procedurami i elementami z nim związanymi, nie znały historii i nie potrafiły określać wyzwań, zagrożeń i szans w tym obszarze – wyjaśnia dr Józef Kozłowski, dyrektor Instytutu Historii Wojskowej. – Kształcenie kompetentnych specjalistów, dobrze przygotowanych teoretycznie i praktycznie historyków jest koniecznością, stąd pomysł nowego kierunku studiów – dodaje dr Kozłowski.

W ofercie kierunku znajdą się trzy specjalności: historia wojskowości, historia służb specjalnych oraz archiwistyka. Studenci będą zdobywać wiedzę z zakresu m.in. historii Polski, bezpieczeństwa narodowego, czy wojskowej. Zyskają również umiejętności warsztatowe np. w obszarze archiwistyki, zarządzania informacją i wiedzą.

– Zależy nam, by nasi studenci docenili ogromną wagę historii jako dyscypliny niezbędnej dla poznania całokształtu doświadczeń minionych pokoleń, w tym wiedzy o sztuce wojennej i sposobach skutecznego wykorzystania struktur rozpoznawczych i instytucji wywiadowczych. Tego typu elementy są szczególnie przydatne siłom zbrojnym – zauważa dr Kozłowski. Podkreśla, że wykładowcy stawiają sobie za cel przygotowanie kadr w prowadzeniu prac historycznych, których wyniki będą mogły zostać wykorzystane np. przez instytucje zajmujące się bezpieczeństwem, ale także w planowaniu i realizacji działań analitycznych, mogących odgrywać ważną rolę we wzmocnieniu bezpieczeństwa państwa.
– Sądzę, że zdobyta na tych studiach wiedza, umiejętności i kompetencje społeczne pozwolą naszym absolwentom odnaleźć się na rynku pracy zarówno w środowisku cywilnym, jak też na stanowiskach w siłach zbrojnych i innych instytucjach odpowiedzialnych za bezpieczeństwo państwa, w tym w Policji, Straży Granicznej czy służbach specjalnych – mówi dr Kozłowski. Podkreśla też, że oferta jest kierowana do wszystkich, którzy swoją przyszłość zawodową wiążą ze służbami mundurowymi. – W wojsku ważna jest wiedza techniczna, ale swoje miejsce mogą tu znaleźć również humaniści. Potrzebują do tego jednak odpowiedniej wiedzy, kompetencji i umiejętności. Mam nadzieję, że nasze studia im to zapewnią – przyznaje dr Kozłowski. Nabór ma ruszyć w maju tego roku.

Oferta dla maturzystów

Studia licencjackie to nie jedyna oferta edukacyjna IHW. Po raz pierwszy w historii uczelni został uruchomiony autorski kurs maturalny z historii. Eksperci z Instytutu opracowali go w oparciu o podstawę programową szkół średnich oraz wytyczne Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. – Nauka historii wymaga, aby nie tylko poznać i zapamiętać pewne pojęcia, ale też zrozumieć pewne mechanizmy rządzące światem. Aby w pełni przygotować się do egzaminu maturalnego, ważne jest systematyczne powtarzanie zdobytej wiedzy oraz poszerzanie jej o nowe zagadnienia – mówi dr Kozłowski. Dlatego kurs poza dwunastoma wykładami obejmuje też 44 godziny ćwiczeń, podczas których kursanci będą pracować z mapami, tekstami źródłowymi oraz arkuszami maturalnymi z lat ubiegłych. Elementem ćwiczeń będą dyskusje między uczestnikami, które mają wyrobić u maturzystów nawyk wymiany poglądów.

Wśród poruszanych w ciągu następnych miesięcy tematów znajdą się te dotyczące m.in. historii starożytnej, dziejów Europy, odkryć geograficznych, Wielkiej Emigracji czy zagadnień I i II wojny światowej. Ostatnim tematem wykładów będzie zimna wojna, natomiast ostatnie ćwiczenia zostaną poświęcone historii związku zawodowego NSZZ Solidarność i jego rola w upadku bloku komunistycznego.

Po zakończeniu wykładów i ćwiczeń, uczestników kursu czeka próbna matura. Napiszą ją 23 kwietnia, w zależności od sytuacji epidemicznej zdalnie lub stacjonarnie. – Kurs poza usystematyzowaniem wiedzy ma pokazać młodym ludziom, w jaki sposób nauczamy, jak wyglądają zajęcia. Wiedzę przekazujemy w łatwy i zrozumiały sposób, co pomoże kursantom osiągnąć maksymalne wyniki na egzaminach. Być może część z nich zdecyduje się podjąć studia właśnie u nas, na nowym kierunku – mówi dr Kozłowski.

Osoby zainteresowane udziałem w kursie przygotowawczym mogą zapisać się pod nr. tel. 261814426 lub emailem pisząc na adres: ja.chlopik@akademia.mil.pl. Kurs jest bezpłatny.

Instytut Historii Wojskowej działa w Akademii Sztuki Wojennej od 2018 roku. Mieści się w budynku Biblioteki Głównej Akademii, gdzie przed II wojną światową swoją siedzibę miało Centrum Wyszkolenia Piechoty. W ramach IHW działają trzy katedry: Historii Wywiadu i Kontrwywiadu Wojskowego, Historii Wojskowości i Studiów nad Obronnością oraz Służb Specjalnych. Instytut prowadzi studia podyplomowe: „Służby specjalne” oraz „Działania analityczno-informacyjne w obszarze bezpieczeństwa”.

Akademia Sztuki Wojennej odwołuje się do tradycji Wyższej Szkoły Wojennej. Jednym z jej głównych zadań jest kształcenie oficerów na potrzeby dowództw, sztabów oraz instytucji wojskowych i cywilnych związanych z obronnością państwa. Akademia oferuje kursy doskonalące i kwalifikacyjne dla żołnierzy, prowadzi kształcenie na studiach cywilnych licencjackich i magisterskich (do wyboru jest 12 kierunków, w tym administracja, logistyka, bezpieczeństwo międzynarodowe i dyplomacja) oraz podyplomowych. Przygotowuje się do otwarcia szkoły doktorskiej.

Paulina Glińska

autor zdjęć: ASzWoj

dodaj komentarz

komentarze


Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
 
Serwis K9 w Polsce
Po śladach polskich bohaterów
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Wojna w świętym mieście, epilog
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Ameryka daje wsparcie
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Krwawa noc pośród puszczy
Piedimonte – samobójcza misja
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Układ nerwowy Mieczników
Flota Bayraktarów w komplecie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Śladami ojca
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Broń Hitlera w rękach AK
Hełmy – nowoczesne i na miarę
„Pierwsza Drużyna” na start
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Polska wiktoria na Monte Cassino
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
They Will Check The Training Results in Combat
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Wszystkie misje AWACS-a
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
NATO on Northern Track
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Nowe zadania szefa SKW
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Ostatnia droga Pileckiego
By Polska była bezpieczna
Cień atomowej zagłady
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Abramsy w pętli
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Na straży nieba
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nie szpital, a instytut
„Grand Quadriga ‘24”
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
„Ryś” z laserem
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Pływacy i maratończycy na medal
Bohater odtrącony
Mobilne dowodzenie
Polki pobiegły po srebro!
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Wioślarze i triatlonistka na podium
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Zawsze gotowi do pomocy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO