Projekt medalu, tekst literacki lub tekst piosenki, konspekt lekcji – takie prace można zgłaszać na konkurs „Polskie serce pękło. Katyń 1940”. Rozpoczęła się trzecia edycja przedsięwzięcia. Mogą w nim wziąć udział uczniowie szkół ponadpodstawowych i – po raz pierwszy – studenci. Prace można nadsyłać do 11 marca. Do wygrania są laptopy, tablety i czytniki e-booków.
– To znakomita forma upowszechniania prawdy o Katyniu – mówiła Elżbieta Witek, marszałek Sejmu i pomysłodawczyni konkursu „Polskie serce pękło. Katyń 1940” podczas inauguracji III edycji przedsięwzięcia. Celem konkursu jest propagowanie wiedzy na temat zbrodni katyńskiej oraz oddanie hołdu pomordowanym. – Niestety, jeszcze do dzisiaj w obiegu publicznym pojawiają się przekazy, które powielają kłamstwo katyńskie – podkreśliła Elżbieta Witek.
Marszałek Sejmu przypomniała, że w poprzednich latach konkurs wzbudzał duże zainteresowanie. W I edycji wpłynęło 700 prac, w kolejnej już prawie 4 tys. – Udowodniły one, że młodzież ma olbrzymią wiedzę na temat Katynia, młodzi autorzy wykazali się kreatywnością, wrażliwością i głębokim zrozumieniem problematyki – zaznaczyła Elżbieta Witek. Duże zainteresowanie skłoniło organizatorów do kontynuowania konkursu. – Jestem pewna, że nadesłane w tym roku prace dostarczą nam kolejnych poruszających świadectw odwagi w głoszeniu prawdy i patriotyzmu młodego pokolenia Polek i Polaków – stwierdziła marszałek Sejmu.
Elżbieta Witek, marszałek Sejmu i pomysłodawczyni konkursu „Polskie serce pękło. Katyń 1940”, zainaugurowała III edycję przedsięwzięcia. Fot. Anna Strzyżak/ Kancelaria Sejmu
Konkurs skierowany jest do młodzieży szkół średnich oraz – po raz pierwszy – do studentów. Osoby w wieku od 15 do 21 lat mogą wybrać jedną z trzech kategorii: plastyczną, czyli zaprojektować medal pod hasłem „Katyń – pamiętamy”, literacką – napisać pracę „Etos ofiar zbrodni katyńskiej w odniesieniu do współczesności”, lub przygotować tekst piosenki poświęconej tamtym wydarzeniom. Z kolei zadanie konkursowe dla studentów polega na przygotowaniu konspektu 45-minutowej lekcji dla uczniów szkół średnich na temat: „Katyń – pamiętamy”.
Prace konkursowe można przesyłać do Kancelarii Sejmu do 11 marca 2022 roku. Wyniki zostaną ogłoszone 13 kwietnia. Zwycięzcy pierwszego miejsca w każdej z kategorii dostaną laptopy, zdobywcy drugiego miejsca otrzymają tablety, a trzeciego – czytniki e-booków. Przyznane zostaną również wyróżnienia.
W skład komitetu honorowego konkursu „Polskie serce pękło. Katyń 1940”, na którego czele stoi prezydent Andrzej Duda, wchodzą m.in. Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, Piotr Gliński, minister kultury, Mariusz Kamiński, minister spraw wewnętrznych i administracji, Przemysław Czarnek, minister edukacji, oraz Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej.
W tym roku miną 82 lata od zbrodni katyńskiej. 3 kwietnia 1940 roku w lesie katyńskim rozpoczęły się masowe egzekucje polskich jeńców, których Sowieci uwięzili po 17 września 1939 roku. Pierwsze transporty śmierci ruszyły do Katynia z obozu w Kozielsku. Wiosną 1940 roku NKWD wymordowało w sumie prawie 22 tys. polskich obywateli. Zabijano ich strzałem w tył głowy i grzebano w zbiorowych mogiłach.
autor zdjęć: Leszek Chemperek/ CO MON, Anna Strzyżak/ Kancelaria Sejmu
komentarze