moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Dla tych, którym zabrakło żołnierskiego szczęścia

21 grudnia to Dzień Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa. – Jesteśmy im winni pamięć, a ich postawy kształtują postawy żołnierzy Wojska Polskiego – mówił minister obrony Mariusz Błaszczak podczas uroczystości. Przed Centrum Weterana w Warszawie złożono kwiaty i zapalono znicze.

10 lat temu pięciu żołnierzy 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej oddało życie na misji. Zostali zaatakowani przez tych, którzy w imię własnych interesów atakowali siły sojusznicze w Afganistanie – powiedział minister Mariusz Błaszczak podczas uroczystości przed pomnikiem upamiętniającym poległych na misjach. To właśnie w rocznicę tragicznych wydarzeń obchodzimy Dzień Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa.

Minister obrony wspominał także innych żołnierzy, którzy wierni złożonej wojskowej przysiędze na przestrzeni wielu lat oddali życie za Polskę. – Państwo polskie dba o to, aby zapewnić godne życie ich najbliższym, ale także wyciąga konsekwencje wobec tych, którzy atakują polskich wojskowych – podkreślił Mariusz Błaszczak.

Przypomniał, że również dziś nasi żołnierze służą poza granicami Polski, pod szyldem ONZ, NATO i UE są obecni w Rumunii, Kosowie, Iraku, Libanie, Bośni i Hercegowinie, we Włoszech i na Łotwie. – Jeśli jesteśmy solidarni wobec naszych sojuszników, możemy oczekiwać od nich solidarności, gdybyśmy potrzebowali wsparcia – mówił Mariusz Błaszczak.

Podobnie jak w latach ubiegłych, uroczystości rozpoczęła msza święta w Katedrze Polowej WP w Warszawie. O godzinie 9.00 przed Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa zebrali się przedstawiciele władz państwowych, rodzajów sił zbrojnych, weterani oraz rodziny tych, którzy zginęli, pełniąc służbę poza granicami kraju. Wysłuchali Apelu Pamięci oraz złożyli kwiaty przed pomnikiem poległych.

Ze względu na pandemię COVID-19 tegoroczne uroczystości miały skromny charakter. – Chcieliśmy, aby w tym szczególnym dniu byli z nami ci wszyscy, którzy z różnych powodów nie mogli przybyć osobiście. Dlatego prowadziliśmy na naszym profilu na Facebooku transmisję online uroczystego apelu – mówi Mariusz Pogonowski, p.o. dyrektora Centrum Weterana. W mediach społecznościowych pojawiło się wiele wpisów z okazji Dnia Pamięci. „Światełko dla naszych towarzyszy broni”, „Pamiętamy i wracamy wspomnieniami do wszystkich, którzy zapłacili największą cenę”, „Chwała bohaterom” – pisali internauci.

Od godziny 11.00 przy pomniku obok Centrum Weterana wieńce składali przedstawiciele organizacji pozarządowych, zrzeszających m.in. weteranów, kombatantów, policjantów. – Zawsze jesteśmy tu obecni 21 grudnia. To nasza powinność, aby pamiętać o kolegach z misji, którym zabrakło żołnierskiego szczęścia – mówi Tomasz Kloc, prezes Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju. Anna Krygiel, prezes Stowarzyszenia Rodzin Żołnierzy Poległych „Pamięć i Przyszłość” dodaje: 21 grudnia jest dla nas ważną datą. W tym dniu spotykamy się i wspominamy naszych bliskich.

Wieczorem, po zmroku, na elewacji stadionu PGE Narodowy zostanie wyświetlona iluminacja przypominająca o 121 polskich żołnierzach i pracownikach wojska, którzy oddali życie służąc na misjach.

Dzień Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Kraju obchodzony jest od 2015 roku w rocznicę najtragiczniejszego wydarzenia w historii polskich misji zagranicznych. 21 grudnia 2011 roku zginęło w Afganistanie pięciu żołnierzy 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej: mł. chor. Piotr Ciesielski, st. sierż. Marcin Szczurowski, sierż. Łukasz Krawiec, sierż. Marek Tomala i sierż. Krystian Banach.

Podczas misji w Afganistanie poległo 43 polskich wojskowych oraz jeden cywilny ratownik medyczny, w Iraku – 22 żołnierzy. Od 1953 roku podczas wykonywania zadań służbowych poza granicami państwa śmierć poniosło w sumie 120 polskich żołnierzy oraz jeden pracownik wojska.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: Leszek Chemperek/CO MON, Mariusz Sybilski/Centrum Weterana

dodaj komentarz

komentarze


Nowe zadania szefa SKW
 
„Ryś” z laserem
Wszystkie misje AWACS-a
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Cień atomowej zagłady
Układ nerwowy Mieczników
NATO on Northern Track
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Krwawa noc pośród puszczy
„Pierwsza Drużyna” na start
Mobilne dowodzenie
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Flota Bayraktarów w komplecie
By Polska była bezpieczna
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Wojna w świętym mieście, epilog
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Polki pobiegły po srebro!
Ostatnia droga Pileckiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Po śladach polskich bohaterów
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Nie szpital, a instytut
Śladami ojca
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zawsze gotowi do pomocy
Wioślarze i triatlonistka na podium
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Polska wiktoria na Monte Cassino
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Pływacy i maratończycy na medal
„Grand Quadriga ‘24”
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Piedimonte – samobójcza misja
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Bohater odtrącony
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Serwis K9 w Polsce
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Broń Hitlera w rękach AK
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
They Will Check The Training Results in Combat
Abramsy w pętli
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Ameryka daje wsparcie
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Na straży nieba

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO