moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Służby białoruskie wspierają migrantów

Doszło do kolejnej próby siłowego przekroczenia polsko-białoruskiej granicy. 20-osobowa grupa szturmowała zabezpieczenia graniczne, a w czasie ataku migrantów wspierali białoruscy pogranicznicy. Obrzucali polskich mundurowych kamieniami i oślepiali laserami – poinformowała dziś Straż Graniczna. Minionej doby doszło także do kilku prowokacji i uszkodzono zaporę inżynieryjną.

Żołnierze i funkcjonariusze Straży Granicznej każdego dnia wykonują tytaniczną pracę, by ochronić Polskę przed atakiem hybrydowym. Na polsko-białoruskiej granicy służą żołnierze z 4 Dywizji, którzy patrolują obszar oraz budują i odtwarzają tymczasowe ogrodzenie – napisał w mediach społecznościowych minister obrony Mariusz Błaszczak. Szef MON-u przypomniał, że poza żołnierzami jednostek operacyjnych zadania w pasie przygranicznym wykonują także żołnierze wojsk obrony terytorialnej oraz sojusznicy. Wczoraj po południu w Polsce wylądowała kolejna grupa brytyjskich żołnierzy. – Będą oni pomagać żołnierzom Wojska Polskiego m.in. w naprawie i budowie tymczasowego ogrodzenia na granicy. Wspólna odpowiedź na zagrożenia hybrydowe to wyraz naszej sojuszniczej solidarności – podkreśla minister Błaszczak. W ochronie granicy wspierają Polaków także Estończycy.

Dzisiaj zaś nowe siły na granicę kierują wojska obrony terytorialnej. – W województwach podlaskim i lubelskim główną rolę pełnią sztaby 1 i 2 BOT, ale zadania w ramach operacji „Silne wsparcie” wykonują tam żołnierze z naszych różnych jednostek, m.in. z brygady kujawsko-pomorskiej, podkarpackiej, pomorskiej i łódzkiej – mówi płk Marek Pietrzak. WOT przygotował już plan rotacji pododdziałów do połowy przyszłego roku.

W Komendzie Głównej Straży Granicznej odbyła się konferencja prasowa, w czasie której rzeczniczka formacji, por. Anna Michalska, poinformowała, że minionej doby doszło do 80 prób nielegalnego przekroczenia polsko-białoruskiej granicy. W związku z tym wydano 39 postanowień o opuszczeniu terytorium Polski. Od końca października takich postanowień wydano ponad 2 tys.nb osób, które jednocześnie otrzymały zakaz wjazdu do strefy Schengen przez trzy lata. Rzeczniczka SG przyznała też, że doszło do kolejnego szturmu na polską granicę.

– Na odcinku ochranianym przez placówkę w Czeremsze miała miejsce próba siłowego przekroczenia granicy przez 20-osobową grupę. Wszystko odbywało się jak zwykle według scenariusza białoruskich służb. A więc było rzucanie kamieniami, oślepianie polskich służb laserami i latarkami – mówiła por. Michalska. 18 osobom udało się wedrzeć na teren Polski, ale zostały zatrzymane. Pośród nich 11 osób to obywatele Iraku. – Doszło także do kilku prowokacji. Na odcinkach w Mielniku i Narewce polskie patrole stwierdziły naruszenie concertiny. Były to prawdopodobnie próby przygotowania miejsc do nielegalnego przekroczenia granicy – dodała strażniczka graniczna. Polskie służby zaobserwowały także, że Białorusini dowożą samochodami pod granicę funkcjonariuszy w cywilnych ubraniach, którzy w czasie ataków rzucają w Polaków kamieniami lub oślepiają laserami.

W czasie spotkania z mediami głos zabrał także Stanisław Żaryn, rzecznik prasowy ministra koordynatora sił specjalnych Mariusza Kamińskiego. Żaryn wrócił do wydarzeń z 16 listopada 2021 roku, czyli dnia, w którym doszło do masowego ataku na polską granicę w Kuźnicy. Rzecznik ujawnił, że w czasie wspomnianego szturmu ważną rolę odegrał gen. mjr Roman Podliniew, zastępca szefa białoruskich pograniczników. – Obecność tak wysoko postawionej osoby w czasie ataków na przejście graniczne w Kuźnicy pokazuje skalę zaangażowania białoruskich służb i jednoznacznie dowodzi, że mówimy o operacji hybrydowej, która daleko wykracza poza kwestie organizowania szlaku migracyjnego – podkreślił Żaryn.

MKS

autor zdjęć: 16 DZ, MON, DWOT, Straż Graniczna

dodaj komentarz

komentarze


Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
 
Szpej na miarę potrzeb
Strażacy ruszają do akcji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wypadek na szkoleniu wojsk specjalnych
Kadisz za bohaterów
Wytropić zagrożenie
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Na straży wschodniej flanki NATO
Przygotowania czas zacząć
Sandhurst: końcowe odliczanie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Święto stołecznego garnizonu
Pod skrzydłami Kormoranów
Rekordziści z WAT
Gunner, nie runner
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
NATO na północnym szlaku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO on Northern Track
Charge of Dragon
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
SOR w Legionowie
Ukraińscy żołnierze w ferworze nauki
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Front przy biurku
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Wojna w świętym mieście, część trzecia
25 lat w NATO – serwis specjalny
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Sprawa katyńska à la española
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Kolejne FlyEye dla wojska
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
W Italii, za wolność waszą i naszą
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Wojna na detale
Wojna w świętym mieście, epilog
Zachować właściwą kolejność działań
Zmiany w dodatkach stażowych
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Wojna w świętym mieście, część druga
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Ramię w ramię z aliantami
Rozpoznać, strzelić, zniknąć

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO