moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Pożar na terenach przygranicznych

Nieco spokojniej na polsko-białoruskiej granicy – tej nocy nie odnotowano siłowych prób jej nielegalnego przekroczenia. Mimo to funkcjonariusze Straży Granicznej i wojsko pozostają na posterunku. Wczoraj wieczorem żołnierze 11 Pułku Artylerii wracający ze służby na terenach przygranicznych udzielili pomocy mieszkańcom płonącego domu.

Do pożaru doszło w wczoraj wieczorem w okolicy miejscowości Olchówka na Podlasiu. Żołnierze z 11 Pułku Artylerii, którzy wracali ze służby na polsko-białoruskiej granicy, zauważyli ogień. Natychmiast powiadomili straż pożarną i sami ruszyli z pomocą. – Okazało się, że pali się budynek mieszkalny, a przebywające w nim osoby spały, nawet nie wiedziały, że grozi im niebezpieczeństwo – mówi kpt. Katarzyna Tyszko, oficer prasowy 11 Pułku. Dodaje, że żołnierze pomogli tym ludziom opuścić dom, a po przyjeździe odpowiednich służb wspierali ich funkcjonariuszy w gaszeniu pożaru. – Dzięki temu, że zachowali zimną krew i szybko zareagowali, ocalili ludzkie życie – podkreśla rzeczniczka.

Zadaniem żołnierzy, którzy pełnią służbę na wschodniej ścianie Polski, jest współdziałanie ze Strażą Graniczną w uszczelnianiu polsko-białoruskiej granicy. Do takiego działania zostali zaangażowani żołnierze m.in. z jednostek 16 Dywizji, której podlega 11 Pułk Artylerii, oraz 18 Dywizji Zmechanizowanej. Na odcinku, za którego zabezpieczenie odpowiada Żelazna Dywizja, są również wojskowi z sojuszniczych armii. – Nasze działania wspierają pododdziały inżynieryjne estońskich sił zbrojnych. Żołnierze przywieźli do Polski bezzałogowce, które umożliwiają prowadzenie rozpoznania. Przyjechał też zespół fotoreporterów, który pomaga nam w relacjonowaniu tego, co dzieje się na terenach przygranicznych – wyjaśnia mjr Przemysław Lipczyński, oficer prasowy 18 Dywizji. – Wszyscy są bardzo zaangażowani w te działania, widać, że żołnierze przyjechali do nas, bo chcieli, a nie dlatego, że otrzymali taki rozkaz – zaznacza.

Wojsko zostało zaangażowane do ochrony terenów przygranicznych z powodu nasilających się prób nielegalnego przedostania do Polski migrantów, których wspierają białoruskie służby. Jak zaznacza por. Anna Michalska, rzeczniczka prasowa SG, tylko w tym roku odnotowano 38 575 takich prób, w grudniu – 617, a w ciągu ostatniej doby – 121. Mimo to, jak powiedziała, noc była „stosunkowo spokojna”. – Na odcinku ochranianym przez placówkę Straży Granicznej w Narewce zaobserwowaliśmy grupę kilku osób, które przecięły concertinę i próbowały przejść na stronę polską. Gdy jednak zauważyły polskie patrole, cofnęły się w głąb Białorusi – powiedziała.

Porucznik Michalska poinformowała także, że w ośrodkach dla cudzoziemców przebywa ponad 1800 osób, które dostały się do Polski nielegalnie. Najwięcej jest ich w ośrodku w Wędrzynie, który powstał na terenie wojskowego poligonu. Dodała także, że w przyszłym tygodniu do Polski przyjadą przedstawiciele Iraku i Demokratycznej Republiki Konga, którzy pomogą pogranicznikom i Fronteksowi w identyfikacji migrantów, którzy nie posiadają dokumentów. – Chodzi o osoby, które chcą wrócić do swojego kraju lub oczekują na decyzję w tej sprawie – powiedziała. Zaznaczyła także, że miesięczny koszt utrzymania takich migrantów w ośrodkach to 3,5 mln zł. – Rok temu takich osób było około 300, a ich utrzymanie kosztowało prawie dziesięć razy mniej, czyli około 380 tys. zł miesięcznie – powiedziała podczas konferencji. Rzeczniczka SG podkreśliła także, że Polska cały czas udziela wsparcia Białorusinom, którzy są represjonowani na terenie swojego kraju. Tylko wczoraj do Polski przyjechało 80 takich osób.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: 16 DZ, 11 Pułk Artylerii

dodaj komentarz

komentarze


Wojna w świętym mieście, część pierwsza
 
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
NATO na północnym szlaku
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Przygotowania czas zacząć
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Ocalały z transportu do Katynia
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Wojna w świętym mieście, część druga
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
V Korpus z nowym dowódcą
Hiszpański palimpsest
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Głos z katyńskich mogił
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mundury w linii... produkcyjnej
Ogień w podziemiu
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Wojna w świętym mieście, epilog
Odstraszanie i obrona
Zbrodnia made in ZSRS
Animus Fortis, czyli mężny duch
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Szpej na miarę potrzeb
Święto wojskowego sportu
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Wojsko inwestuje w Limanowej
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Cena wolności
Kurs z dzwonem
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Weterani i bokser „Master”
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Zmiany w dodatkach stażowych
Prawda o zbrodni katyńskiej
Jeśli nie Jastrząb, to…
Rakiety dla Jastrzębi
Psiakrew, harmata!
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Jak wyszkolić pilota F-16?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
25 lat w NATO – serwis specjalny
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Optyka dla żołnierzy
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Choć odeszli, trwają w naszych myślach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO