moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Niespokojna sytuacja na granicy

Chociaż wzdłuż granicy polsko-białoruskiej nie ma już obozów migrantów, wciąż dochodzi do prób siłowego forsowania tymczasowej zapory ustawionej na niej. Ubiegłej nocy miały miejsce dwa tego typu zdarzenia. –Powoduje to, że żołnierze i funkcjonariusze muszą być w pełnej gotowości przez 24 godziny na dobę – powiedział dziś prezydent Andrzej Duda.

– Tylko w tym roku odnotowaliśmy 38,5 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy, z czego 500 w tym miesiącu, a 80 w ciągu ostatniej doby – poinformowała por. Anna Michalska, rzeczniczka SG. Zaznaczyła także, że w nocy w rejonie miejscowości Dubicze Cerkiewne i Czeremsza doszło do dwóch prób siłowego przekroczenia granicy. W pierwszym przypadku żaden z migrantów nie przedostał się do Polski, w drugim 75 osobom udało się przekroczyć granicę. – Osoby te zostały zatrzymane, pouczone o obowiązku opuszczenia terytorium Polski i doprowadzone do linii granicy – zaznaczyła.

 

Do niebezpiecznej sytuacji doszło także w okolicach miejscowości Jacowlany, gdzie patrol Straży Granicznej usiłował zatrzymać do kontroli jeden z pojazdów. Jednak jego kierowca nie reagował na sygnały nadawane przez funkcjonariuszy i zaczął uciekać. Po przejechaniu kilku kilometrów zatrzymał się. Pojazd opuściło pięciu cudzoziemców. Kierujący kontynuował ucieczkę. – Po oddaniu strzałów ostrzegawczych funkcjonariusze SG zatrzymali mężczyznę. Okazało się, że jest to obywatel Syrii mający niemieckie dokumenty pobytowe – wyjaśniła por. Michalska. Dodała, że osobami, które przewoził, byli Irakijczycy. Obecnie przebywają oni w siedzibie Straży Granicznej i w najbliższym czasie zostaną skierowani do strzeżonych ośrodków dla obcokrajowców.

Dziennikarze wypytywali funkcjonariuszkę także o czteroletnią Eilen, której rodzina z powodu nielegalnego przekroczenia granicy została zawrócona na Białoruś. Dziewczynka, przebywająca pod opieką niezidentyfikowanego mężczyzny, prawdopodobnie została w Polsce. Porucznik Michalska zapewniła, że poszukiwania dziecka prowadzono zarówno na lądzie, jak i z powietrza z użyciem wszystkich dostępnych systemów. – Nie znaleźliśmy śladów jakiejkolwiek obecności tych osób na terytorium Polski, ale patrole mają tę sprawę na uwadze – powiedziała.

W Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda gości dziś liderkę białoruskiej opozycji Swiatłanę Cichanouską.

Sytuacja panująca na granicy była jednym z tematów, które poruszył prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z liderką białoruskiej opozycji Swiatłaną Cichanouską. – Mówiłem o tym, że w opinii naszych funkcjonariuszy nie można mówić, że sytuacja jest łatwiejsza. Ona jest po prostu inna niż była – powiedział podczas konferencji zwierzchnik sił zbrojnych. Wyjaśnił, że co prawda migranci, którzy znajdowali się w okolicy Kuźnicy, zostali przeniesieni do budynku magazynowego, lecz w ciągu kilku minut mogą wrócić na linię granicy. Zwrócił także uwagę, że choć na teren Polski nie usiłują już przedostawać się kilkusetosobowe grupy, cały czas takie próby są podejmowane przez dwadzieścia, trzydzieści osób naraz. – Powoduje to, że nasi żołnierze i funkcjonariusze muszą być w pełnej gotowości przez 24 godziny na dobę – zaznaczył.

Do zabezpieczenia wschodniej granicy Polski zostali skierowani funkcjonariusze Straży Granicznej, Policji oraz wojskowi. Na odcinku granicy biegnącym wzdłuż województwa podlaskiego stacjonują żołnierze 12 i 16 Dywizji Zmechanizowanej oraz 11 Dywizji Kawalerii Pancernej. Natomiast za uszczelnienie terenów przygranicznych w województwie lubelskim odpowiada 18 Dywizja Zmechanizowana. Wielka Brytania i Estonia skierowały do naszego kraju pododdziały wojsk inżynieryjnych. Tego rodzaju wsparcie rozważają także Czechy i Węgry. Zadaniem żołnierzy sojuszniczych armii ma być naprawa zapory tymczasowej, a także udrażnianie dróg biegnących na terenach przygranicznych.

MM

autor zdjęć: 16 DZ, Marek Borawski/ KPRP, DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Zmiany w dodatkach stażowych
 
Prawda o zbrodni katyńskiej
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Święto wojskowego sportu
Wojna w świętym mieście, część druga
Odstraszanie i obrona
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Szpej na miarę potrzeb
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Kurs z dzwonem
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Rakiety dla Jastrzębi
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Jeśli nie Jastrząb, to…
Ocalały z transportu do Katynia
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
V Korpus z nowym dowódcą
Optyka dla żołnierzy
Hiszpański palimpsest
Jak wyszkolić pilota F-16?
25 lat w NATO – serwis specjalny
Ogień w podziemiu
Mundury w linii... produkcyjnej
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Psiakrew, harmata!
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Cena wolności
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Zbrodnia made in ZSRS
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Wojsko inwestuje w Limanowej
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Wojna w świętym mieście, epilog
Weterani i bokser „Master”
Animus Fortis, czyli mężny duch
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
NATO na północnym szlaku
Głos z katyńskich mogił
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Przygotowania czas zacząć
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO