moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Nowi generałowie w Wojsku Polskim

11 listopada jest wyjątkową datą, dlatego to wielki zaszczyt móc otrzymać nominację generalską lub być uhonorowany wysokim odznaczeniem państwowym w tym właśnie dniu. Z całego serca dziękuję panom za dotychczasową służbę – powiedział Andrzej Duda. Prezydent wręczył dziś nominacje generalskie pięciu oficerom WP i czterem funkcjonariuszom Straży Granicznej.

W Pałacu Prezydenckim, z udziałem przedstawicieli Sejmu i Senatu, Biura Bezpieczeństwa Narodowego oraz kierowniczej kadry sił zbrojnych, odbyło się uroczyste wręczenie aktów mianowania na stopnie generalskie. Z rąk prezydenta Andrzeja Dudy nominacje odebrało pięciu oficerów Wojska Polskiego i czterech funkcjonariuszy Straży Granicznej.

Ponadto, za wybitne zasługi dla umacniania suwerenności i obronności kraju zwierzchnik sił zbrojnych uhonorował Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski gen. dyw. Andrzeja Reudowicza, zastępcę szefa BBN, a Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski gen. broni Tomasza Piotrowskiego, dowódcę operacyjnego RSZ.

Podczas uroczystości prezydent podkreślił, że 11 listopada jest niezwykle ważną datą w historii Polski. – Od 1918 roku, kiedy przyjmujemy że Polska odzyskała niepodległość poprzez przekazanie zwierzchnictwa wtedy jeszcze brygadierowi Józefowi Piłsudskiemu, późniejszemu marszałkowi RP, to święto było ważne i było obchodzone zawsze, nawet wtedy kiedy nie wolno było tego robić – mówił w Belwederze Andrzej Duda. – 11 listopada w kalendarzu całego polskiego społeczeństwa i władz państwowych jest jednym z najważniejszych symbolicznych wydarzeń w roku o niezwykłym ładunku patriotycznym i ładunku historycznej pamięci. Można powiedzieć, że tamci zwycięzcy, którzy nie tylko odzyskali dla nas wszystkich Rzeczpospolitą i potrafili ją dla nas w trudnych momentach obronić, do dziś są wzorcem dla wszystkich polskich żołnierzy, polskich funkcjonariuszy i nie waham się powiedzieć: dla wszystkich Polaków – dodał.

Zwierzchnik sił zbrojnych podkreślił, że otrzymanie nominacji generalskiej lub wysokich odznaczeń państwowych 11 listopada jest wyjątkowym zaszczytem. Podkreślił, że jest to także zaszczyt dla tych, którzy te nominacje wręczają i o nich decydują.


Film: Kancelaria Prezydenta RP

Akt mianowania na trzecią gwiazdkę generalską od prezydenta i buzdygana generalskiego od ministra obrony Mariusza Błaszczaka otrzymał gen. dyw. Wiesław Kukuła, dowódca wojsk obrony terytorialnej. Natomiast nominacje na stopień generała brygady i buzdygany otrzymali czterej pułkownicy: Roman Łytkowski – dowódca 12 Brygady Zmechanizowanej, Grzegorz Ślusarz – dowódca 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego, Wojciech Ziółkowski – zastępca dowódcy 16 Dywizji Zmechanizowanej oraz Tomasz Dominikowski – dowódca Garnizonu Warszawa.

– Jesteście panowie generałowie mężczyznami w sile wieku z długą perspektywą służby. Wierzę, że do tych gwiazdek, które dziś otrzymaliście dojdą kolejne, za wierną, oddaną i zaangażowaną służbę. Wręczając nominację mówiłem, by panowie generałowie potraktowali je jako wyzwanie. Teraz wymagania i oczekiwania będą jeszcze większe – powiedział Andrzej Duda. Prezydent przypomniał także, że nominacje odbywają się w czasie cały czas trwającego jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. – Dopiero w czerwcu przyszłego roku z chwilą, kiedy wybije stulecie przejęcia przez Polskę Górnego Śląska będziemy mówili o tym, że to stulecie się dopełniło – wyjaśnił.

Zwierzchnik sił zbrojnych odniósł się także do bieżącej sytuacji. – Po raz pierwszy na polskiej granicy zmagamy się z atakiem hybrydowym. Zdobywamy doświadczenia, ale dzieje się to w niemałym trudzie. Dziękuje panom generałom, bo w obronie polskiej granicy uczestniczy Straż Graniczna, Wojsko Polskie i Policja. Dziękuję za to, że te wszystkie działania są organizowane z poświęceniem i sprawnie. Wierzę, że uda nam się w krótkim czasie doprowadzić do uspokojenia i normalności w pasie granicznym – powiedział prezydent Duda.

Prezydent podziękował za zaangażowanie i poświęcenie także rodzinom wyróżnionych i nominowanych oficerów.

Mianowany na stopień generała broni:

gen. dyw. Wiesław Kukuła jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Łączności w Zegrzu, Wyższego Kursu Specjalistycznego w Zegrzu, studiów magisterskich w Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie na kierunku elektronika i telekomunikacja oraz Polish Open University.

Gen. Kukuła większość służby wojskowej spędził w szeregach wojsk specjalnych. Służbę rozpoczął w 1996 roku w 1 Pułku Specjalnym Komandosów (obecnie Jednostka Wojskowa Komandosów), gdzie zajmował następujące stanowiska: dowódca plutonu, dowódca kompanii, szef łączności, szef sekcji wsparcia dowodzenia i łączności, szef sztabu. W latach 2003–2004 pełnił służbę w polskim kontyngencie wojskowym w Iraku.

Następnie służył w Dowództwie Wojsk Specjalnych (dziś Dowództwo Komponentu Wojsk Specjalnych) jako szef wydziału dowodzenia i łączności, był także szefem Pionu Operacyjnego – zastępcą szefa sztabu DWS. Ukończył kursy: NATO Special Operations Headquarters oraz US Joint Special Operations University.

Od 2012 roku dowodził Jednostką Wojskową Komandosów, a następnie, we wrześniu 2016 roku, stanął na czele wojsk obrony terytorialnej.


Mianowani na stopień generała brygady:

płk Roman Łytkowski jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej im. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu, Akademii Sztuki Wojennej oraz studiów na US Army Command and General Staff College w Forcie Leavenworth.

Jako podporucznik służbę zawodową zaczął w 16 Brygadzie Zmechanizowanej w Morągu, gdzie pełnił obowiązki dowódcy plutonu i kompanii czołgów, a także szefa sztabu batalionu czołgów. Kolejne lata służby spędził w szeregach 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. Był m.in. szefem sekcji operacyjnej w Dowództwie 11 LKPanc, dowódcą batalionu czołgów w 34 Brygadzie Kawalerii Pancernej i szefem sztabu 10 Brygady Kawalerii Pancernej. W Dowództwie Generalnym RSZ służył jako szef oddziału operacyjnego, a później szef sekretariatu.

Trzykrotnie uczestniczył w misjach poza granicami kraju. W czasie dwóch zmian PKW w Iraku był szefem wydziału planowania i szefem oddziału operacyjnego, a podczas służby w Afganistanie został zastępcą szefa sztabu PKW ds. operacyjnych.

Od marca 2021 roku dowodzi 12 Brygadą Zmechanizowaną w Szczecinie.


Płk pilot dr inż. Grzegorz Ślusarz jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie (dziś Lotnicza Akademia Wojskowa) na kierunku pilot samolotów naddźwiękowych, studiów podyplomowych na Akademii Obrony Narodowej w Warszawie, Uniwersytetu Opolskiego, Politechniki Poznańskiej oraz studiów polityki obronnej na Narodowym Uniwersytecie Obrony w Waszyngtonie.

Zawodową służbę wojskową pełnił w 11 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego we Wrocławiu, 3 Eskadrze Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach, 6 Eskadrze Lotnictwa Taktycznego, 31 Bazie Lotnictwa Taktycznego i 2 Skrzydle Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu.

Zajmował liczne stanowiska, m.in. starszego pilota, dowódcy klucza, starszego nawigatora eskadry, zastępcy dowódcy eskadry, starszego inspektora bezpieczeństwa lotów, szefa szkolenia. Dowodził 31 Bazą w Krzesinach, a potem był zastępcą dowódcy 2 SLT.

Płk Ślusarz jest w pełni wyszkolonym pilotem samolotu wielozadaniowego F-16. Ma ponad 2,3 tys. godzin nalotu na wojskowych samolotach odrzutowych.

Od grudnia 2020 roku dowodzi 4 Skrzydłem Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie.


Płk Wojciech Ziółkowski studiował w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu i Akademii Sztuki Wojennej. Pierwsze stanowisko służbowe objął w 1993 roku w 102 Pułku Zmechanizowanym.

Służbę kontynuował na różnych stanowiskach w 5 Brygadzie Pancernej, a następnie w 11 Dywizji Kawalerii Pancernej. Dowodził m.in. batalionem w 17 Wielkopolskiej Brygadzie Zmechanizowanej, został też szefem szkolenia 17 BZ i jej dowódcą.

Był pełnomocnikiem ministra obrony narodowej do spraw programu wdrażania na wyposażenie Sił Zbrojnych RP kołowego transportera opancerzonego i PPK Spike. Służył w Inspektoracie Uzbrojenia oraz Inspektoracie Implementacji Innowacyjnych Technologii Obronnych.

W 2007 roku wyjechał do Iraku, gdzie był zastępcą dowódcy Brygadowej Grupy Bojowej.

Od marca 2021 roku jest zastępcą dowódcy – szefem sztabu 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej.


Płk Tomasz Dominikowski jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych im. Tadeusza Kościuszki oraz Akademii Sztuki Wojennej.

Służbę zaczynał w kompanii reprezentacyjnej Wojska Polskiego jako dowódca plutonu, by z czasem awansować na dowódcę kompanii. W 2002 roku przejął obowiązki szefa Wydziału Służb Garnizonowych w Komendzie Garnizonu Dowództwa Garnizonu Warszawa. Dowodził batalionem w Pułku Ochrony, a później Batalionem Reprezentacyjnym Wojska Polskiego. Był dowódcą jeszcze dwóch jednostek wojskowych podległych stołecznemu garnizonowi: Wojskowego Ośrodka Szkoleniowo-Kondycyjnego oraz 10 Warszawskiego Pułku Samochodowego. Kierował także Wojewódzkim Sztabem Wojskowym w Bydgoszczy.

W strukturach DGW zajmował także inne stanowiska, np. szefa Pionu Szkolenia oraz zastępcy dowódcy Garnizonu Warszawa, a 1 października 2021 roku został wyznaczony na stanowisko dowódcy stołecznego garnizonu.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Jakub Szymczuk / KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Choć odeszli, trwają w naszych myślach
 
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Ogień w podziemiu
Wojna w świętym mieście, epilog
Szpej na miarę potrzeb
Święto wojskowego sportu
Sprawa katyńska à la española
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Rakiety dla Jastrzębi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Zmiany w dodatkach stażowych
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Odstraszanie i obrona
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Głos z katyńskich mogił
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Hiszpański palimpsest
Weterani i bokser „Master”
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Jeśli nie Jastrząb, to…
Wojna w świętym mieście, część trzecia
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
NATO na północnym szlaku
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Animus Fortis, czyli mężny duch
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
V Korpus z nowym dowódcą
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Prawda o zbrodni katyńskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Psiakrew, harmata!
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Zbrodnia made in ZSRS
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Optyka dla żołnierzy
Wojsko inwestuje w Limanowej
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Kurs z dzwonem
Jak wyszkolić pilota F-16?
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Wojna w świętym mieście, część druga
Ramię w ramię z aliantami
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ocalały z transportu do Katynia
Mundury w linii... produkcyjnej
Cena wolności
25 lat w NATO – serwis specjalny
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Przygotowania czas zacząć

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO