moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Premier i szef MON spotkali się z mundurowymi na granicy

Na granicy jest ponad 12 tys. żołnierzy. Ta liczba może wzrosnąć w zależności od potrzeb – mówił dziś w mediach publicznych Mariusz Błaszczak. Minister obrony narodowej towarzyszył też premierowi Mateuszowi Morawieckiemu podczas spotkania z pogranicznikami i żołnierzami na przejściu granicznym w Kuźnicy. Wcześniej w BBN odbyła się narada z udziałem prezydenta i szefa rządu.

Dziś rano w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego odbyła się kolejna narada związana z sytuacją na polsko-białoruskiej granicy. Wziął w niej udział m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, Paweł Soloch, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, a także Mariusz Kamiński, szef MSWiA, oraz gen. Rajmund T. Andrzejczak, szef SGWP, i gen. dyw. Tomasz Praga, komendant główny Straży Granicznej. Po spotkaniu zwierzchnik sił zbrojnych wydał oświadczenie, w którym przedstawił ocenę sytuacji na granicy. – Reżim białoruski atakuje granicę Polski i granicę Unii Europejskiej. Cały czas monitorujemy sytuację. Mamy konieczną infrastrukturę do obrony, a na granicy znajduje się odpowiednia liczba służb – zapewnił prezydent Duda. Nawiązał także do wczorajszego incydentu, kiedy to Straż Graniczna zatrzymała kolejne osoby usiłujące wtargnąć na terytorium Polski. – Grupy migrantów były sterowane przez służby białoruskie. Sprowadziły one ludzi w miejsce, w którym nie ma przejścia granicznego – wyjaśnił Andrzej Duda. Podziękował też za wsparcie sojusznikom z NATO i Unii Europejskiej.

Wcześniej premier Mateusz Morawiecki i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak spotkali się z żołnierzami i funkcjonariuszami Straży Granicznej na przejściu granicznym w Kuźnicy. – To co tutaj widzę, to bardzo dobrze zorganizowane działania na każdym odcinku – mówił premier Morawiecki, dziękując mundurowym za służbę. – Reżim Łukaszenki używa cywili jako broni we współczesnej wojnie hybrydowej. Jesteście kluczowym bastionem, kluczową redutą, która ma bronić przed nowymi metodami. Robicie to znakomicie – mówił szef rządu. Mateusz Morawiecki powiedział również, że Polska chce pomóc migrantom przebywającym po stronie Białoruskiej. – Przysyłamy jeden konwój humanitarny za drugim, ale one odbijają się od granicy. Wiemy o warunkach panujących po drugiej stronie, wiemy, że jest to w pełni zaplanowana akcja, która ma na celu naruszenie suwerenności naszego państwa – zaznaczał premier.

Film: Kancelaria Premiera

Morawiecki mówił również o rozmowie z Ursulą von der Leyen, przewodniczącą Komisji Europejskiej. – Przesyła wam wyrazy największego szacunku i podziękowania za wasze działania – relacjonował szef rządu. Wczoraj na Twitterze Ursula von der Leyen opublikowała stanowisko Komisji Europejskiej wobec tego co dzieje się na granicy polsko-białoruskiej. – Białoruś musi przestać narażać życie ludzi. Instrumentalne traktowanie migrantów dla osiągnięcia celów politycznych przez Białoruś jest nieakceptowalne – napisała przewodnicząca Komisji Europejskiej. Wezwała państwa wspólnoty europejskiej do nałożenia sankcji na Białoruś i zapowiedziała, że Unia Europejska zbada w szczególności, w jaki sposób nakładać sankcje na linie lotnicze z państw, które zajmują się handlem ludźmi. Aby pomóc migrantom, przedstawiciele Komisji Europejskiej i ONZ będą badać, w jaki sposób zapobiec rozwinięciu się kryzysu humanitarnego i zapewnić migrantom możliwość bezpiecznego powrotu do kraju pochodzenia.

O sytuacji na granicy polsko-białoruskiej wypowiadał się również minister obrony Mariusz Błaszczak w programie „Gość Wiadomości” w TVP. – Dziś na granicy jest ponad 12 tysięcy żołnierzy. Ta liczba może wzrosnąć w zależności od potrzeb – mówił szef resortu obrony. – Jest zapora tymczasowa, będzie budowana zapora o charakterze stałym. Jest wsparcie naszych sojuszników zarówno jeżeli chodzi o Unię Europejską, jak i NATO – wymieniał Błaszczak. Minister podkreślał, że kryzys na granicy i otworzenie nowego szlaku migracyjnego to realne zagrożenie dla bezpieczeństwa Polski. – Jesteśmy odpowiedzialni za bezpieczeństwo Polski i bezpieczeństwo Unii Europejskiej. Jesteśmy w stałym kontakcie z naszymi partnerami z NATO i Unii Europejskiej. Postępujemy rozważnie – powiedział szef resortu obrony. – Szacunek i słowa uznania należą się żołnierzom i funkcjonariuszom Straży Granicznej. Dziś powinniśmy pokazać solidarność z nimi – dodał minister Błaszczak.

We wtorek o sytuacji na granicy będzie debatował Sejm. Posiedzenie zaplanowane jest na godzinę 16.

KE

autor zdjęć: DWOT, Leszek Chemperek/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Kolejne FlyEye dla wojska
 
Przygotowania czas zacząć
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
NATO na północnym szlaku
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Pod skrzydłami Kormoranów
Sandhurst: końcowe odliczanie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Na straży wschodniej flanki NATO
Ramię w ramię z aliantami
Wojna na detale
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
SOR w Legionowie
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Wojna w świętym mieście, epilog
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Zmiany w dodatkach stażowych
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Front przy biurku
Święto stołecznego garnizonu
25 lat w NATO – serwis specjalny
Zachować właściwą kolejność działań
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Ukraińscy żołnierze w ferworze nauki
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
W Italii, za wolność waszą i naszą
Sprawa katyńska à la española
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Wytropić zagrożenie
Strażacy ruszają do akcji
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Charge of Dragon
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Gunner, nie runner
Wojna w świętym mieście, część druga
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Rekordziści z WAT
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Kadisz za bohaterów
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Szpej na miarę potrzeb
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
NATO on Northern Track
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Wypadek na szkoleniu wojsk specjalnych

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO