moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Kobiety a pokój

Udział kobiet żołnierzy w misjach pokojowych jest niezbędny i coraz bardziej znaczący – zgodzili się eksperci, którzy uczestniczyli w konferencji „Kobiety a pokój”. Mimo to równość płci w tym obszarze to wciąż trwający proces. Dlaczego warto walczyć, aby to zmienić, dyskutowali podczas debaty prelegenci z Kanady, Irlandii i Polski.

Organizatorami konferencji poświęconej kobietom w misjach pokojowych były Ambasada Irlandii, Ambasada Kanady oraz Wojskowa Akademia Techniczna i Rada do spraw Kobiet w MON. W tym roku – 31 października – mija 21 lat, od kiedy Rada Bezpieczeństwa ONZ jednogłośnie przyjęła rezolucję nr 1325 „Kobiety, pokój i bezpieczeństwo”. Potrzeby kobiet w kontekście pokoju i bezpieczeństwa zostały formalnie omówione i uznane przez Radę. Rezolucja nr 1325 wyróżniała się ze względu na uznanie „nieproporcjonalnego i wyjątkowego wpływu konfliktów zbrojnych na kobiety”. W dokumencie podkreślono również konieczność „pełnego udziału kobiet, jako aktywnych działaczek na rzecz pokoju i bezpieczeństwa”.

Jak zmieniła się rzeczywistość kobiet na misjach pokojowych w czasie tych 20 lat? – to pytanie zadawali sobie eksperci, którzy wzięli udział w konferencji: Gwyn Kutz, dyrektorka programu Peace and Stabilization Operations Program rządowej instytucji Global Affairs Canada, płk Tim O’Brien, oficer sztabu armii irlandzkiej, oraz kpt. Katarzyna Rzadkowska, oficer prasowy Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych oraz pierwsza doradczyni dowódcy Centrum w zakresie równości płci.

– W zagadnieniu, które dziś omawiamy, wcale nie chodzi o to, że kobiety są nastawione bardziej pokojowo do świata niż mężczyźni – mówiła Leslie Scanlon, ambasador Kanady w Polsce, podczas rozpoczęcia debaty. – Lecz o to, że najlepsze strategie tworzą ludzie, których one dotyczą. Tam, gdzie kobiety w całej swojej różnorodności są włączane w nasze zbiorowe bezpieczeństwo, wszyscy są bezpieczniejsi – wyjaśniła Scanlon. Przypomniała również, że jej kraj od dawna angażuje się w kwestie równości płci, wzmocnienia pozycji kobiet, ochronę ich praw i zwalczanie przemocy na tle seksualnym. – Brutalne konflikty dotykają kobiety i dziewczęta, mężczyzn i chłopców na różne sposoby. Uważamy, że powinno być to dostrzeżone – mówiła Leslie Scanlon. – Ambasada Kanady w Polsce ściśle współpracuje z organizacjami obywatelskimi wspierającymi prawa kobiet w tym kraju. Naszymi partnerami są choćby Centrum Praw Kobiet i Niebieska Linia – dodała Scanlon.

O tym, że pokój to nie tylko świat bez zbrojnych konfliktów, mówiła Gwyn Kutz. – Pokój to również bezpieczna codzienność, w której czujemy się dobrze, mamy jedzenie na stole, wodę do picia i dostęp do służby zdrowia – wymieniała Kutz. Zwróciła uwagę, że rzeczywistość konfliktu kobiety i mężczyźni odbierają inaczej. – To sprawia też, że mamy inną perspektywę budowania pokoju. Kobiety muszą uczestniczyć w takich procesach, bo wtedy będą one uwzględniały potrzeby całego społeczeństwa – mówiła Gwyn Kutz.

Podobnego zdania był płk Tim O’Brien, oficer armii Irlandzkiej. – 1,4 tys. irlandzkich kobiet żołnierzy bierze udział w operacjach pokojowych. W odróżnieniu od lat 90. kobiety nie pełnią już tylko funkcji wspierających żołnierzy mężczyzn. Są we wszystkich pionach dowodzenia na misji, w logistyce, w komórkach operacyjnych – mówił płk O’Brien. – Nie zwracamy uwagi na płeć, gdy selekcjonujemy żołnierzy do misji pokojowych, ale zdajemy sobie sprawę z tego, że jesteśmy znacznie bardziej efektywni, jeśli wśród żołnierzy misji pokojowych są kobiety i mężczyźni – zaznaczył pułkownik.


Film: WAT

Swoim doświadczeniem służby na misjach pokojowych podzieliła się kpt. Katarzyna Rzadkowska, oficer prasowy kieleckiego Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych. – Kiedy służyłam na misji w Kosowie jako oficer zespołu CIMIC organizowaliśmy spotkania z uczniami, nauczycielami, policjantami, strażakami z obszaru, na którym działaliśmy. Byliśmy też odpowiedzialni za rozprowadzanie darów dla osób, które ich potrzebowały. Dzięki temu, że byliśmy blisko tych ludzi, znaliśmy ich potrzeby i problemy – opowiadała kpt. Rzadkowska. Zwróciła uwagę na to, jak ważne jest poznanie potrzeb kobiet żyjących w lokalnej społeczności. – Kilka kobiet chodziło do studni po wodę, więc aby nie musiały się męczyć z jej dźwiganiem, zbudowaliśmy dla nich pompę bardzo blisko miejsca zamieszkania. Ale została ona zniszczona. Odbudowywaliśmy ją, a ktoś ją nadal uszkadzał. Okazało się, że były to te kobiety. Dlaczego to robiły? Bo one chciały chodzić po wodę, to był dla nich czas, kiedy mogły swobodnie rozmawiać, cieszyć się swoim towarzystwem. Ważne jest, by wiedzieć, jak pomagać, czego mieszkańcy od nas oczekują – wspominała kpt. Rzadkowska. Oficer podkreślała, że nie bez znaczenia w nawiązaniu tych relacji było to, iż jest kobietą. – W 2019 roku brałam udział w misji w Libanie, gdzie wspólnie z irlandzkimi żołnierzami planowaliśmy spotkania z lokalną społecznością. Poznałam tam wiele kobiet muzułmanek i jestem przekonana, że relację nawiązałyśmy dzięki temu, iż jestem żołnierzem kobietą – wyjaśniała. Mówiła również o wspólnej pracy na rzecz Libanek. – Wspólnie z Czerwonym Krzyżem organizowaliśmy zajęcia i wykłady dla kobiet. Były to zajęcia z angielskiego i samoobrony – wspominała kapitan.

Prelegentów zapytano również, w jaki sposób selekcjonuje się osoby, które mają wyjechać na misje, i czy w tym procesie nie dochodzi do dyskryminacji ze względu na płeć. Kpt. Katarzyna Rzadkowska wyjaśniła, że najważniejszymi kryteriami są znajomość języka, wiedza i doświadczenie. – I nie ma tu znaczenia, czy żołnierzem jest kobieta, czy mężczyzna – dodała oficer.

Eksperci wskazali, że krajem, gdzie troska o równość płci jest na najwyższym poziomie, jest Szwecja. Swoją wiedzę i umiejętności zdobywała tam m.in. kpt. Rzadkowska, która jest obecnie doradcą ds. równości płci w dowództwie misji EUNAVFOR MED Irini w Rzymie. – Uważam, że nie ma znaczenia, czy na tym stanowisku jest kobieta, czy mężczyzna. Wcześniej to stanowisko zajmowali mężczyźni. Ważne, by swoje zadanie wykonywać dobrze – powiedziała kpt. Rzadkowska.


 

Z danych Instytutu ds. Kobiet, Pokoju i Bezpieczeństwa w Georgetown wynika, że kobiety w styczniu 2021 roku stanowiły mniej niż 5% całego personelu wojskowego, 11% personelu kontyngentów policyjnych ONZ i 28% oficerów policji biorących udział w misjach pokojowych.

W 2019 roku w Wojsku Polskim służyły 7 tys. 432 kobiety. W 2018 w armii było 6 tys. 678 pań, w 2017 – 5 tys. 829. W styczniu 2021 roku w terytorialsach służbę pełniło 4 tys. 85 kobiet (17,6% wszystkich żołnierzy służby terytorialnej). Dane z 2017 roku mówią o 366 kobietach służących w PKW Afganistan oraz 193 kobietach, które brały udział w misji w Iraku.

Ewa Korsak

autor zdjęć: WAT

dodaj komentarz

komentarze


Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
 
Nie szpital, a instytut
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pływacy i maratończycy na medal
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Pokazali bojowego ducha
„Ryś” z laserem
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Przysięga w Limanowej
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
They Will Check The Training Results in Combat
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
WAM wraca po latach
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Cień atomowej zagłady
Hełmy – nowoczesne i na miarę
WAT-owskie eksperymenty na ISS
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ameryka daje wsparcie
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ostatnia droga Pileckiego
„Pierwsza Drużyna” na start
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Polki pobiegły po srebro!
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Nowe zadania szefa SKW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, epilog
Flota Bayraktarów w komplecie
Serwis K9 w Polsce
Podróż po AWACS-ie
Mobilne dowodzenie
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Zawsze gotowi do pomocy
Po śladach polskich bohaterów
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
NATO on Northern Track
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Piedimonte – samobójcza misja
By Polska była bezpieczna
Broń Hitlera w rękach AK
„Grand Quadriga ‘24”
Wszystkie misje AWACS-a
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO