moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Szefowie resortów o sytuacji na granicy

Jesteśmy w stanie zwiększyć zaangażowanie wojska na polsko-białoruskiej granicy, jeśli tylko będzie taka konieczność – zapewnił minister Mariusz Błaszczak. Szef MON-u wziął udział w konferencji prasowej z ministrem spraw wewnętrznych i administracji oraz komendantem głównym Straży Granicznej. Spotkanie dotyczyło sytuacji na wschodniej granicy państwa.

Konferencja odbyła się w siedzibie Komendy Głównej Straży Granicznej w Warszawie. Szefowie resortów: obrony narodowej – Mariusz Błaszczak – oraz spraw wewnętrznych i administracji – Mariusz Kamiński, a także komendant główny Straży Granicznej, gen. dyw. SG Tomasz Praga, przekazali informację na temat aktualnej sytuacji na polsko-białoruskiej granicy. – Sytuacja jest niezwykle napięta, dochodzi do wielu prowokacyjnych incydentów z udziałem funkcjonariuszy białoruskich służb mundurowych i do prób masowego naruszania integralności naszej granicy – mówił szef MSWiA.

Mariusz Kamiński podkreślił, że nie chodzi o ruchy uchodźcze, lecz o masową, nielegalną i spowodowaną względami politycznymi imigrację. – Osoby, które forsują naszą granicę, przebywają na Białorusi legalnie i nie są w żaden sposób zagrożone. Są używane przez Białoruś jako broń – przyznał minister. Podkreślił, że skala zjawiska jest duża – tylko od sierpnia tego roku doszło do 9,4 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusią. 8,2 tys. tych prób zostało udaremnionych przez polskie służby w pasie granicznym. Szef MSWiA poinformował też, że obecnie w ośrodkach strzeżonych w Polsce przebywa około 1,2 tys. zatrzymanych nielegalnych imigrantów. – Wielu z nich nie ma żadnych dokumentów, wielu ma fałszywe. Są dokładnie badani pod kątem ich rzeczywistej tożsamości i tego, czy nie stanowią zagrożenia dla naszego państwa i obywateli – zaznaczył Mariusz Kamiński.

Stanisław Żaryn, dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa Narodowego, przyznał, że do tej pory zweryfikowano tożsamość kilkuset migrantów, którzy nielegalnie przekroczyli granicę Polski z Białorusią. – Dwie trzecie badanych osób zostało skierowanych do głębokiej procedury weryfikacyjnej z uwagi na to, że zebrane wstępne informacje wskazują na zagrożenie bezpieczeństwa RP w związku z obecnością tych osób na naszym terytorium – mówił Żaryn. Dodał też, że co dziesiąta osoba ma możliwe powiązania z organizacjami terrorystycznymi, przestępczością kryminalną, przemytem ludzi oraz fałszowaniem dokumentów. Dyrektor przedstawił też zebranym prezentację dotyczącą około 50 zatrzymanych osób, które obecnie przebywają w ośrodkach na terenie Polski. Znalazły się w niej przede wszystkim zdjęcia oraz wiadomości odzyskane z telefonów osób zatrzymanych. Wśród nich fotografie: arsenałów broni, ukazujące egzekucje i ciała zamordowanych osób, a także zdjęcia ze spotkań grup terrorystycznych oraz te świadczące o zaburzeniach na tle seksualnym, w tym dowodzące działalności pedofilskiej i zoofilskiej.


Film: MON

Minister Błaszczak zauważył, że przedstawione na konferencji materiały świadczą o tym, z jak dużym wyzwaniem mierzą się strażnicy graniczni i żołnierze Wojska Polskiego. – Poprawność polityczna nakazuje, aby na ten temat nie mówić. Ale bezpieczeństwo naszej ojczyzny stawiamy ponad wszystko – przyznał szef MON-u. Przypomniał wydarzenia z 2015 roku, kiedy do Unii Europejskiej trafiła fala emigrantów ekonomicznych. – Konsekwencje tego były tragiczne: zamachy terrorystyczne w Belgii, Niemczech i we Francji. Instytucje państwa polskiego odpowiedzialne za bezpieczeństwo robią wszystko, żeby to, co wydarzyło się na zachodzie Europy, nie wydarzyło się w naszej ojczyźnie – podkreślił minister.

Mariusz Błaszczak poinformował też, że cały czas budowane jest ogrodzenie na granicy z Białorusią – do tej pory powstało 94 km pionowego ogrodzenia, 140 km poziomego ogrodzenia i 100 km siatki chroniącej zwierzęta – a około 2,5 tys. żołnierzy cały czas wspiera działania Straży Granicznej. To zarówno mundurowi z wojsk operacyjnych, działający na pierwszej linii, oraz wojska obrony terytorialnej, które na terenie objętym stanem wyjątkowym działają w ramach operacji „Silne wsparcie”.

 

– Nasi żołnierze są prowokowani przez funkcjonariuszy białoruskich, którzy celują w nich bronią, rzucają w ich stronę petardy, oddają strzały w powietrze, przeładowują broń. Zapewniam jednak, że polscy żołnierze są profesjonalistami i nie ulegają prowokacjom – mówił minister Błaszczak. Podkreślił też, że jeśli będzie konieczność, zaangażowanie wojska na granicy zostanie zwiększone.

Podczas konferencji prasowej Mariusz Kamiński poinformował, że będzie rekomendował Radzie Ministrów przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni. Obowiązuje on od 2 września w pasie przygranicznym i obejmuje 183 miejscowości. Został wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów.

Paulina Glińska

autor zdjęć: st. szer. Wojciech Król / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Układ nerwowy Mieczników
 
Wojna w świętym mieście, epilog
Nowe zadania szefa SKW
„Pierwsza Drużyna” na start
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
„Grand Quadriga ‘24”
Cień atomowej zagłady
Broń Hitlera w rękach AK
Krwawa noc pośród puszczy
W obronie wschodniej flanki NATO
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Wioślarze i triatlonistka na podium
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Flota Bayraktarów w komplecie
Serwis K9 w Polsce
Polki pobiegły po srebro!
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Ameryka daje wsparcie
Abramsy w pętli
Na straży nieba
Bohater odtrącony
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej hełmów dla żołnierzy
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Zawsze gotowi do pomocy
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wszystkie misje AWACS-a
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
By Polska była bezpieczna
Pływacy i maratończycy na medal
Polska wiktoria na Monte Cassino
NATO on Northern Track
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Mobilne dowodzenie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
They Will Check The Training Results in Combat
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Pytania o europejską tarczę
Śladami ojca
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO