moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Pozostańcie zawsze gotowi, zawsze blisko!

Terytorialsi udowadniają, że potrafią nieść pomoc innym. Dziękuję wszystkim, którzy poświęcają swój czas i łączą życie zawodowe i prywatne ze służbą – mówił minister Mariusz Błaszczak podczas uroczystego apelu. Z okazji Święta Wojsk Obrony Terytorialnej żołnierzom dziękował także prezydent Andrzej Duda, a dowódcy pięciu brygad i komendant Centrum Szkolenia WOT odebrali sztandary.

W niedzielę wartę przed Grobem Nieznanego Żołnierza pełnili także terytorilasi. Choć Święto Wojsk Obrony Terytorialnej przypada 27 września, to uroczysty apel odbył się już dziś, właśnie na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. „Jestem dumny, że najmłodszy stażem segment polskiej armii tak profesjonalnie wywiązuje się z zobowiązań i nadziei, które w nim pokładamy” – napisał prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników wydarzenia. Zwierzchnik sił zbrojnych przypomniał także, że zgodnie z mottem terytorialsów „zawsze gotowi, zawsze blisko”, ich misją jest troska o bezpieczeństwo regionu, w którym mieszkają. „Jestem pełen uznania, że Państwa formacja świetnie sprawdza się w tym trudnym czasie, jaki obecnie przeżywamy” – podkreślił prezydent.

Słowa uznania do terytorialsów skierował także premier Mateusz Morawiecki. „Polacy wiedzą, że mogą liczyć na waszą pomoc. Jesteśmy dumni z waszego profesjonalizmu, zaangażowania, wypełniania misji, która wam przyświeca i nieustannego dążenia do doskonałości” – napisał premier, dziękując żołnierzom za ofiarność.


Grafika: MON

Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej przypomniał, że formowanie wojsk obrony terytorialnej rozpoczęło się w 2017 roku, a dziś szeregi tego rodzaju sił zbrojnych liczą ponad 30 tys. żołnierzy. – Dziękuję wszystkim tym, którzy poświęcają swój wolny czas, którzy łączą swoją aktywność zawodową ze służą w Wojsku Polskim. Tak właśnie postępują żołnierze wojsk obrony terytorialnej – podkreślał szef MON-u. Zaznaczył także, że przez te cztery lata, żołnierze OT wiele razy angażowali się w działania mające na celu pomoc lokalnym społecznościom – pomagali w usuwaniu skutków klęsk żywiołowych, wielu z nich walczyło także na froncie z rozprzestrzeniającym się koronawirusem, a dziś wspólnie z żołnierzami wojsk operacyjnych wspierają mieszkańców rejonów objętych stanem wyjątkowym. – Żołnierze wojsk obrony terytorialnej dbają o to, aby Polska była bezpieczna. Aby ataki hybrydowe, jakim poddawana jest nasza ojczyzna, były nieskuteczne – podkreślił.

Jak mówił szef MON-u, aby terytorialsi byli gotowi do realizowania postawionych przed nimi zadań, muszą poświęcić wiele czasu na ćwiczenia. A na poligonach współpracują między innymi z żołnierzami wojsk operacyjnych, jaki i armii sojuszniczych. Cały czas na terenie kraju powstają także kolejne brygady i bataliony OT. – Zachęcam wszystkich tych, którzy jeszcze nie podjęli decyzji o tym, co chcą robić w przyszłości, aby wstępowali do Wojska Polskiego. Jeżeli chcą wybrać inną drogę zawodową, to mają możliwość połączenia aktywności zawodowej ze służbą, wstępując właśnie do WOT-u – zapewniał minister obrony. – Dziękuję za waszą służbę. Jestem przekonany, że przynosi wam ona satysfakcję, a dzięki niej nasza ojczyzna jest bezpieczna – zwrócił się do żołnierzy minister Błaszczak.

Gen. dyw. Wiesław Kukuła, dowódca wojsk obrony terytorialnej, zaznaczył natomiast, że święto WOT przypada 27 września, nie bez powodu. Tego dnia w 1939 roku została powołana bowiem Służba Zwycięstwu Polski, która zapoczątkowała funkcjonowanie Polskiego Państwa Podziemnego. – Obchodzimy nasze święto po raz czwarty. To dobry moment, aby z dumą uświadomić sobie, jak wiele razem osiągnęliśmy – mówił dowódca terytorialsów. – Dzięki naszej pełnej poświęcenia służbie oliwkowy beret staje się synonimem nadziei, siły i nierozerwalnych więzi łączących naród z Wojskiem Polskim. Żołnierze i pracownicy WOT-u, dobra robota! Pozostańcie zawsze gotowi, zawsze blisko – zwrócił się generał do żołnierzy.

Punktem kulminacyjnym uroczystości było wręczenie sztandarów jednostkom wojsk obrony terytorialnej. Z rąk ministra obrony odebrali je dowódcy 5, 7, 11, 13 i 16 Brygady Obrony Terytorialnej, a także komendant Centrum Szkolenia WOT. A generał Kukuła przytoczył słowa marszałka Piłsudskiego, który mówił, że żołnierz nie żyje dla siebie, lecz dla haseł, jakie ma wypisane na sztandarze: ojczyzna i honor.

Podczas uroczystości złożono kwiaty przed Grobem Nieznanego Żołnierza, odbyła się także defilada pododdziałów.

Terytorialsi świętowali dziś nie tylko w stolicy, ale w całej Polsce. W wielu miejscowościach odbyły się pikniki „WOT Games” podczas których żołnierze prezentowali sprzęt wojskowy, zachęcali do zawodów sportowych, a także do wstępowania w szeregi WOT-u.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Wyszkolenie sprawdzą w boju
 
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Polska wiktoria na Monte Cassino
Flota Bayraktarów w komplecie
Po przeprawie ruszyli do walki
Wojna w świętym mieście, epilog
Pierwsi na oceanie
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Krwawa noc pośród puszczy
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Polki pobiegły po srebro!
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Pływacy i maratończycy na medal
Rajd ku czci saperów
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Bohater odtrącony
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Ameryka daje wsparcie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Abramsy w pętli
NATO on Northern Track
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Uwaga, transformacja!
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Wojskowe Oscary przyznane!
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Zapraszamy na Festiwal
Armia Andersa w operacji „Honker”
Pytania o europejską tarczę
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Gry wojenne w szkoleniu
Serwis K9 w Polsce
„Ta ziemia do Polski należy…”
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
I zdobyliśmy!
Układ nerwowy Mieczników
Na straży nieba
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Więcej hełmów dla żołnierzy
W obronie wschodniej flanki NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
„Pierwsza Drużyna” na start
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wioślarze i triatlonistka na podium
Zmiany w dodatkach stażowych
Mobilne dowodzenie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Test współpracy dla bezpieczeństwa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO