moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Dołącz do zawodowców

Osoby po służbie przygotowawczej, chcące wstąpić w szeregi armii zawodowej mogą zgłaszać się na kwalifikacje wojskowe w całym kraju. Choć sytuacja pandemiczna poprawiła się, niektóre jednostki nadal wymagają wcześniejszego kontaktu telefonicznego. Kandydaci muszą też pamiętać, by na wizytę w jednostce wziąć ze sobą maseczkę i jednorazowe rękawiczki.

Na stanowiska żołnierzy zawodowych w jednostkach Wojska Polskiego mogą aplikować m.in. byli żołnierze zawodowi, a także osoby po ukończonej służbie przygotowawczej. Z kolei cywile, którzy chcieliby wstąpić w szeregi zawodowców, a jak dotąd nie mieli kontaktu z wojskiem, muszą w pierwszej kolejności zarejestrować się na portalu rekrutacyjnym i przejść służbę przygotowawczą. Dopiero po jej ukończeniu mogą ubiegać się o wolne stanowisko w armii, np. podczas organizowanych w jednostkach w całym kraju kwalifikacji.

Już w najbliższy wtorek odbędą się one w 2 Pułku Rozpoznawczym w Hrubieszowie. Jednostka poszukuje kandydatów na stanowiska we wszystkich korpusach: szeregowych, podoficerów i oficerów. Chętni do służby w tej jednostce muszę mieć odbytą służbę wojskową, służbę przygotowawczą lub terytorialną służbę wojskową. Kwalifikacje będą połączone z egzaminem ze sprawności fizycznej. Więcej informacji można uzyskać pod nr. tel. 261 158 268 lub 261 158 220.

6 września można się zgłosić na kwalifikacje do 3 Batalionu Zmechanizowanego w Zamościu. Tu poszukiwani są głównie kandydaci na stanowiska szeregowych zawodowych oraz podoficerów, a szczegółowy wykaz wolnych etatów można uzyskać pod nr. tel. 261 181 307.

Dwa dni później kwalifikacje odbędą się w 21 Batalionie Dowodzenia w Rzeszowie. Ochotnicy mogą aplikować na stanowiska podoficerskie i szeregowych zawodowych – zastępcy kierownika kancelarii, dowódcy obsługi, starszego technika, dowódcy obsługi w specjalnościach: administratora systemu i dowódcy aparatowni, analityka lub szyfranta. Wolne są też etaty: kierowcy celowniczego, zwiadowcy ratownika oraz kierowcy elektromechanika. W tej jednostce wymagany jest dokument potwierdzający szczepienie przeciw COVID-19. Szczegółowe informacje można uzyskać pod nr. tel. 261 155 845.

6 i 20 września nabór na stanowiska szeregowych zawodowych będzie prowadził 4 Pułk Przeciwlotniczy w Czerwieńsku. Jednostka zaprasza na kwalifikacje przede wszystkim żołnierzy rezerwy posiadających prawo jazdy kat. C, C+E lub D. Procedury obejmują rozmowę kwalifikacyjną, weryfikację dokumentów oraz sprawdzian z wyszkolenia fizycznego. Zainteresowani proszeni są o wcześniejszy kontakt pod numerami: 261 671 251, 261 671 311, 785 308 337.

Służbę zawodową można też podjąć w jednej z krakowskich jednostek wojskowych. 7 września kwalifikacje będzie prowadził 6 Batalion Dowodzenia (tel. 261 135 538), a dzień później 6 Batalion Logistyczny (tel. 261 134 466). 14 i 28 września z kolei ochotnicy mogą się zgłosić do 16 Batalionu Powietrznodesantowego w Krakowie. Jednostka prowadzi ciągły nabór ochotników do zawodowej służby wojskowej w korpusie szeregowych zawodowych, a obecnie szczególnie poszukiwani są kierowcy kategorii C i C+E, osoby posiadające uprawnienia energetyczne SEP oraz ratownicy medyczni. Osoby zainteresowane muszą najpierw przejść wstępną kwalifikację telefoniczną (pod nr. 261 134 551) i dopiero po niej zostaną zaproszeni do jednostki.

6 Batalion Powietrznodesantowy w Gliwicach będzie prowadził nabór na wolne stanowiska 8 i 15 września. Poszukiwani są kandydaci do służby we wszystkich korpusach. Obecnie można aplikować na stanowiska m.in. pełnomocnika ds. ochrony informacji niejawnych w specjalnościach: dowódcy plutonu, dowódcy obsługi urządzenia treningowego, zastępcy dowódcy plutonu, celowniczego, radiotelefonisty, zwiadowcy i ratownika. Na kwalifikację można się zgłosić po wcześniejszym uzgodnieniu z sekcją personalną pod nr. tel. 261 111 726.

5 Lubuski Pułk Artylerii w Sulechowie zaprasza kandydatów do służby zawodowej 14 i 28 września 2021 r. Tu aplikować mogą osoby zainteresowane służbą w korpusie podoficerów młodszych na stanowiskach dowódcy obsługi oraz dowódcy działonu. Kandydatom na szeregowych zawodowych jednostka oferuje z kolei stanowiska m.in. kierowców i kierowców w specjalnościach: elektromechaników, topografów, monterów, mechaników. Więcej informacji można uzyskać pod nr. tel. 261 569 644.

17 września nabór do korpusu szeregowych zawodowych będą prowadzili przedstawiciele Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego. Warunkiem udziału w kwalifikacjach jest przesłanie zgłoszenia na adres email: preprwp.rekrutacja@ron.mil.pl Z racji specyfiki służby w tej jednostce, kandydatom już na etapie kwalifikacji stawiane są wysokie wymagania. Dotyczą one nie tylko warunków psychofizycznych do pełnienia służby, zdyscyplinowania i kultury osobistej, ale też wyglądu – ochotnicy muszą mieć 178-180 cm wzrostu i nie mogą posiadać żadnych widocznych wad zewnętrznych oraz widocznych tatuaży. Wymagana jest też odpowiednia koordynacja ruchowa oraz zdolność szybkiego uczenia się złożonych elementów.

W każdy wtorek na kwalifikacje do służby zawodowej można się zgłosić do 1 Batalionu Kawalerii Powietrznej w Leźnicy Wielkiej. Obecnie jednostka prowadzi kwalifikacje do służby wojskowej w korpusie szeregowych zawodowych. Poszukiwani są kandydaci na kierowców, saperów, celowniczych, strzelców, radiotelefonistów i operatorów. Ze względu na wciąż panujące obostrzenia epidemiologiczne, w kwalifikacji będzie mogło wziąć udział maksymalnie pięć osób, po wcześniejszym kontakcie telefonicznym pod nr. 261 168 218.

Wiele jednostek wymaga, aby przed stawieniem się na kwalifikacje osoby zainteresowane podjęciem służby skontaktowały się i potwierdziły termin naboru. Ci, którzy planują wziąć udział w kwalifikacji powinni pamiętać, by wziąć ze sobą m.in. zaświadczenie od lekarza rodzinnego dopuszczające do egzaminu ze sprawności fizycznej, książeczkę wojskową i dowód osobisty. Byli żołnierze zawodowi muszą też pamiętać o świadectwie służby, a żołnierze NSR o zaświadczeniu o ukończeniu służby przygotowawczej. Niezbędne mogą okazać się także inne dokumenty potwierdzające kwalifikacje zawodowe, takie jak: prawo jazdy, certyfikaty, świadectwa ukończenia szkół, uprawnienia itp. Ponadto należy zabrać: strój sportowy, przybory do pisania oraz maseczkę ochronną i rękawiczki jednorazowe.

Paulina Glińska

autor zdjęć: st. chor. sztab. Rafał Mniedło

dodaj komentarz

komentarze


Kolejne FlyEle dla wojska
 
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Święto stołecznego garnizonu
NATO on Northern Track
SOR w Legionowie
25 lat w NATO – serwis specjalny
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Kadisz za bohaterów
Zmiany w dodatkach stażowych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Odstraszanie i obrona
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Prawda o zbrodni katyńskiej
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Zachować właściwą kolejność działań
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Wojna w świętym mieście, część druga
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Barwy walki
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Mundury w linii... produkcyjnej
Front przy biurku
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Sprawa katyńska à la española
Ramię w ramię z aliantami
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Ocalały z transportu do Katynia
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Szarża „Dragona”
Na straży wschodniej flanki NATO
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Rakiety dla Jastrzębi
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
NATO na północnym szlaku
Przygotowania czas zacząć
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Wojna w świętym mieście, epilog
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Charge of Dragon
Głos z katyńskich mogił
Strażacy ruszają do akcji
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Optyka dla żołnierzy
Zbrodnia made in ZSRS
Sandhurst: końcowe odliczanie
Szpej na miarę potrzeb
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
V Korpus z nowym dowódcą
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO