moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Nagrody dla żołnierzy

Kryzys na granicy polsko-białoruskiej. W związku ze zwiększoną liczbą migrantów, którzy usiłują ją nielegalnie przekroczyć, do pomocy Straży Granicznej zostali skierowani żołnierze. Najtrudniejsza sytuacja jest w Usnarzu Górnym. Mariusz Błaszczak zapowiedział, że wojskowi, którzy pełnią służbę w rejonie tej miejscowości, otrzymają nagrody.

„Zdecydowałem o przyznaniu nagród dla żołnierzy, którzy strzegą granic w okolicach miejscowości Usnarz Górny na Podlasiu. Dziękuję za Waszą służbę oraz za to, że zachowujecie profesjonalizm w każdej, nawet najtrudniejszej sytuacji”, poinformował za pośrednictwem mediów społecznościowych Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. Wojskowi zostali skierowani do działań na wschodniej granicy państwa z powodu zwiększonej liczby migrantów usiłujących nielegalnie dostać się do Polski. Między 1 a 18 sierpnia Straż Graniczna odnotowała ponad 2 tys. takich prób, z tego 1300 udaremniła, a 750 osób zostało zatrzymanych i osadzonych w ośrodkach dla uchodźców. Obecnie najtrudniejsza sytuacja jest w rejonie miejscowości Usnarz Górny, gdzie utknęła grupa kilkudziesięciu osób. Kilkanaście dni temu próbę nielegalnego przekroczenia granicy udaremniła im Straż Graniczna. Migranci koczują obecnie na terenie Białorusi, ale nie mogą cofnąć się w głąb tego kraju – uniemożliwiają im to tamtejsze służby.

W Kuźnicy Białostockiej, na największym przejściu granicznym z Białorusią, przebywał dziś premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu powtórzył, że to Białoruś odpowiada za kryzys na granicy oraz zwiększoną liczbę migrantów usiłujących przedostać się na terytorium Polski. Przypomniał, że za zabezpieczenie granic odpowiada Straż Graniczna, ale jej działania wspiera Wojsko Polskie. – Wykonujecie podstawowy obowiązek ochrony polskich granic – zwrócił się do żołnierzy i funkcjonariuszy.

Premier poinformował także, że wkrótce rozpocznie się budowa ogrodzenia wzdłuż granicy z Białorusią. W pierwszej kolejności zabezpieczenie powstanie na lądowym odcinku granicy (ok. 180 km), który jest „stosunkowo najłatwiejszy do nielegalnego przejścia, a trudniejszy do nadzorowania”. Zabezpieczony zostanie również odcinek wzdłuż rzeki Bug. – Wyposażamy także wojsko i Straż Graniczą w dodatkowe, nowoczesne środki techniczne i elektrotechniczne – zaznaczył.
Jednocześnie szef rządu poinformował, że ściągnęliśmy do tej pory kilkuset Afgańczyków. – To są przyjaciele Polski, ludzie, którzy Polsce pomagali – zapewnił.

 
Wojsko pomaga Straży Granicznej także w rozbudowie infrastruktury przeznaczonej dla migrantów. Na terenie poligonu w Wędrzynie powstaje kolejny ośrodek dla osób ubiegających się o status uchodźcy. Ministerstwo Obrony Narodowej potwierdziło, iż wojsko przekazało na ten cel jeden ze znajdujących się na tym terenie budynków. Za przygotowanie obiektu odpowiada Straż Graniczna.

Ze zwiększoną liczbą prób nielegalnego przekroczenia granicy zmagają się także kraje bałtyckie. Prezydenci Polski, Litwy, Łotwy i Estonii we wspólnym oświadczeniu poinformowali, że nie mają one związku z kryzysem migracyjnym, ale są „politycznie zaaranżowaną operacją hybrydową reżimu Aleksandra Łukaszenki, mającą na celu odwrócenie uwagi od coraz częstszych przypadków łamania praw człowieka i praw obywatelskich przez ten reżim”. Jednocześnie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zadeklarowało gotowość do udzielenia pomocy humanitarnej migrantom, którzy przebywają na terenie Białorusi. Pierwszy transport m.in. namiotów, koców i łóżek polowych już wyruszył z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Nie wiadomo jednak, czy władze Białorusi zgodzą się przyjąć takie wsparcie.

Wczoraj Mariusz Błaszczak poinformował, że wojsko zwiększy swoje zaangażowanie w uszczelnianie polsko-białoruskiej granicy. Do jej ochrony zostaną skierowani kolejni żołnierze – ich liczba z obecnych 900 zwiększy się do 2 tys. 

MM

autor zdjęć: st. szer. Wojciech Król/ CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Wojna w świętym mieście, część trzecia
 
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Kurs z dzwonem
Szarża „Dragona”
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Przygotowania czas zacząć
Zbrodnia made in ZSRS
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Optyka dla żołnierzy
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Święto wojskowego sportu
Ramię w ramię z aliantami
Odstraszanie i obrona
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Ogień w podziemiu
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Zmiany w dodatkach stażowych
Wojna w świętym mieście, część druga
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Jeśli nie Jastrząb, to…
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Mundury w linii... produkcyjnej
Ocalały z transportu do Katynia
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Na straży wschodniej flanki NATO
Wojna w świętym mieście, epilog
Prawda o zbrodni katyńskiej
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Głos z katyńskich mogił
Rakiety dla Jastrzębi
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
V Korpus z nowym dowódcą
25 lat w NATO – serwis specjalny
Szpej na miarę potrzeb
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Barwy walki
NATO na północnym szlaku
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Sprawa katyńska à la española
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Wojsko inwestuje w Limanowej
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO