moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wojsko świętuje!

Tradycyjnie z okazji Święta Wojska Polskiego żołnierze zapraszają do wspólnego świętowania. Pierwsze uroczystości odbyły się już w sobotę. W wielu miejscach w kraju odbyły się wojskowe pikniki, a w Tomaszowie Mazowieckim odsłonięto mural upamiętniający polskich lotników. Natomiast w Ossowie można było spotkać się z olimpijczykami z Tokio.

Uroczyste obchody Święta Wojska Polskiego rozpoczęły się w sobotę rano. Wówczas Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, złożył kwiaty pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Następnie w siedzibie resortu obrony odbyła się uroczystość, podczas której szef MON wręczył zasłużonym żołnierzom medale Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny, Za Zasługi dla Obronności Kraju oraz Kordziki Honorowe Sił Zbrojnych. Wyróżnienia otrzymało także dwudziestu żołnierzy, którzy wykazali się wzorową postawą i brali udział w akcjach ratowania ludzkiego życia, zdrowia lub dobytku. Wśród nich byli m.in. wojskowi z 12 Bazy Bezzałogowych Statków Powietrznych, 1 Bazy Lotnictwa Transportowego, Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych czy Wojsk Obrony Terytorialnej.

– Dziękuję państwu za taką postawę. Za to, że nie przechodzicie obok, kiedy widzicie, że ktoś potrzebuje pomocy. To jest istota służby wojskowej – powiedział minister podczas uroczystości. – Bo służba wojskowa to nie jest praca, to jest postawa życiowa. To stanie na straży bezpieczeństwa naszej ojczyzny, ale także pomoc świadczona tym wszystkim, którzy jej potrzebują – zaznaczył.

Minister wyróżnił także cztery jednostki wojskowe – 2 Lubelską Brygadę Obrony Terytorialnej, 15 Sieradzką Brygadę Wsparcia Dowodzenia, 21 Brygadę Strzelców Podhalańskich i Mazowiecki Oddział Żandarmerii Wojskowej – nadając im tytuły Przodujący Oddział Wojska Polskiego. Akty mianowania z rąk szefa MON odebrali ich dowódcy: płk Tadeusz Nastarowicz, płk Wojciech Daniłowski, gen. bryg. Dariusz Lewandowski i płk Hubert Iwoła.

Podczas uroczystości dwóch żołnierzy wyklętych, Tadeusz Radwański, ps. „Kostek”, który od 1945 roku należał do zgrupowania Wolność i Niezawisłość i walczył pod dowództwem majora Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”, i Tadeusz Przewoźnik, ps. „Kuba”, żołnierz Armii Krajowej, a po jej rozwiązaniu członek VII Okręgu Śląskich Narodowych Sił Zbrojnych w zgrupowaniu Henryka Flamego, ps. „Bartek”, zostało pośmiertnie awansowanych na stopień podporucznika. Obu oficerom zostały także przyznane Krzyże z Mieczami Orderu Krzyża Niepodległości. – Losy tych dwóch żołnierzy są bardzo zbieżne. Obaj jako młodzi ludzi walczyli o wolność Polski, dla siebie i dla przyszłych pokoleń. Są wzorem do naśladowania dla współczesnych żołnierzy Wojska Polskiego – powiedział szef MON.


Film: MON

W wielu miejscach w kraju odbyły się dziś wojskowe pikniki. Wspólnie z Wojskiem Polskim świętowano między innymi w Rypinie, Strzelcach, Kluczborku czy Suwałkach. Podczas imprez żołnierze nie tylko prezentowali sprzęt, jakim posługują się w czasie służby, ale także zachęcali do tego, aby wstąpić w ich szeregi. W każdym z miejsc można było także skosztować wojskowej grochówki, posłuchać koncertów, a nawet zaszczepić się przeciwko COVID-19.

W Tomaszowie Mazowieckim piknik zorganizowali żołnierze 25 Brygady Kawalerii Powietrznej. Oprócz tego w mieście odsłonięto mural upamiętniający wojskowych lotników. Dzieło powstało dzięki inicjatywie resortu obrony, a za jego stworzenie odpowiadała Fundacja Urban Forms. – To symbol związków między Wojskiem Polskim a społecznością lokalną. Myślę, że będzie ważnym ogniwem łączącym tradycję, historię, chwałę polskiego oręża – powiedział szef MON. Jak zaznaczył minister, związki te sięgają wielu lat wstecz, a dziś w mieszczących się w Tomaszowie szkołach powstają kolejne klasy mundurowe, w mieście stacjonuje też 25 Brygada. – W tej jednostce służą doświadczeni żołnierze. To profesjonaliści, którzy dbają o bezpieczeństwo Rzeczypospolitej Polskiej, ale również tworzą historię społeczności lokalnej – zaznaczył Błaszczak.

Natomiast w Ossowie, gdzie przed 101 laty Polacy pokonali bolszewików, podczas pikniku można było się spotkać między innymi ze sportowcami, którzy brali udział w Igrzyskach Olimpijskich w Tokio. Z 14 medali, jakie w Japonii zdobyli Polacy, aż osiem to zasługa żołnierzy. Dziś minister Błaszczak odznaczył ich medalami „Za Zasługi dla Obronności Kraju”. – Jesteście przykładem nie tylko dla żołnierzy, ale także dla cywili. Bo każdy powinien uprawiać sport, ruszać się, bo to ma ogromny wpływ na zdrowie – zwrócił się do olimpijczyków szef MON. W imieniu odznaczonych głos zabrała szer. Iga Baumgart-Witan, mistrzyni olimpijska w sztafecie mieszanej i wicemistrzyni w sztafecie kobiet. – Dziękujemy za to wyjątkowe wyróżnienie. Jesteśmy dumni, że mogliśmy reprezentować nasz kraj nie tylko jako Polacy, ale także jako żołnierze. Dziękujemy, że nam kibicowaliście, przez cały czas czuliśmy, że jesteście z nami – podkreśliła.

Minister przypomniał także, że na każdym z pikników znajdują się stoiska, w których można uzyskać informacje o tym, w jaki sposób można zostać żołnierzem. Dodał, że procedury zostały bardzo uproszczone. – Zachęcam do wstępowania w szeregi Wojska Polskiego. Zachęcam, aby służyć ojczyźnie – zaznaczył. Wydarzenie uświetnił przelot samolotów Iskra.

Jednak to nie koniec uroczystości. Dziś wieczorem na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie o godz. 19.20 odbędzie się uroczysty apel pamięci. Podobne wydarzenie odbędzie się w Ossowie. Ci, którzy wspólnie z żołnierzami chcieliby uczcić pamięć poległych, powinni stawić się przy krzyżu upamiętniającym ks. Ignacego Skorupkę o godz. 21.00.

Natomiast jutro wojskowe pikniki odbędą się w Polkowicach, Tucholi, Hrubieszowie, Strzelcach Krajeńskich, Ozorkowie, Biskupicach, Iłży, Zwoleniu, Teresinie, Radzyminie, Brzegu, Solinie, Dynowie, w Grajewie, Kolnie, Kościerzynie, Koziegłowach, Skoczowie, Nowej Słupi, Gołdapi, Kobylinie, Wierzchowie. W Warszawie takie imprezy zaplanowano aż w trzech miejscach: na Stadionie Narodowym, w Muzeum Wojska Polskiego, a także na placu Piłsudskiego. W tym ostatnim miejscu o godz. 12.00 odbędzie się również uroczysty apel i pokaz lotniczy, a następnie żołnierze razem z orkiestrą wojskową przemaszerują do Muzeum WP. Natomiast o godz. 19.20 wspólnie z żołnierzami będzie można zaśpiewać patriotyczne piosenki.

Święto Wojska Polskiego przypada 15 sierpnia. Ta data nie jest przypadkowa – została ustanowiona na cześć zwycięskiej Bitwy Warszawskiej 1920 roku, podczas której Polacy pokonali bolszewików. W tym roku przypada 101. rocznica tych wydarzeń. – Jesteśmy dumni z naszych przodków. Oni są wzorem do naśladowania dla współczesnych żołnierzy – mówił podczas dzisiejszych uroczystości minister Błaszczak.

Uroczystościom, jakie odbywają się z okazji Święta Wojska Polskiego, towarzyszy hasło „Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej”.

Odznaczeni z okazji Święta Wojska Polskiego

Wpisanie zasług do „Księgi Honorowej Wojska Polskiego”
por. Łukasz CHRIST

Honorowa broń biała – „Kordzik Honorowy Sił Zbrojnych”
ppłk Robert MARSZEL

Tytuł honorowy „Zasłużony Żołnierz Rzeczypospolitej Polskiej” z odznaką I stopnia
płk Witold JAGIELSKI
ppłk Wojciech CHOIŃSKI

Tytuł honorowy „Zasłużony Żołnierz Rzeczypospolitej Polskiej” z odznaką II stopnia
płk Mirosław FRYGA

Za dokonanie bohaterskich czynów świadczących o ofiarności i odwadze w warunkach pełnienia czynnej służby wojskowej
mjr Tomasz Płachta
st. chor. sztab. Krzysztof GRYGLEWICZ
st. chor. sztab. Piotr PECHTA
st. chor. sztab. Bolesław ROSA
st. chor. sztab. Seweryn STAŃCZAK
st. chor. Arkadiusz NOWAKOWSKI
chor. Krzysztof KOWALCZYK
sierż. Kazimierz GWIZDAK
sierż. Paweł PIETRUSZYŃSKI
st. kpr. Bartłomiej NOWAK
kpr. Łukasz BIAŁK
kpr. Mirosław GĄSAK
kpr. Agnieszka JANICZAK-WAŁDOCH
kpr. Krzysztof OLEWNICKI
st. szer. Rafał PAWŁOSKI
st. szer. Bartłomiej PŁOTKA
st. szer. Damian RESZYTYŁO
st. szer. Andrzej KOWALSKI
st. szer. Tadeusz PAWŁOWSKI
szer. Tomasz NARTONOWICZ

Złote medale resortowe
st.chor.sztab. Zbigniew ADAMIEC
st.chor.sztab. Dariusz KOPCZEWSKI
Srebrne medale resortowe
ppłk Wojciech JAKÓBCZYK
ppłk Andrzej MASSALSKI
mjr Paweł KAZIRÓD
st.chor.szt. Marcin GRZELAK
mł.chor. Sławomir KRZEMIŃSKI
mł.chor. Barbara MACKIEWICZ
st.sierż. Bartłomiej BUŁA
st.szer. Jarosław WIELICZKO

Brązowe medale resortowe
kmdr ppor. Maciej ZARĘBSKI
kpt. Martyna BIELEWICZ-NOWAK
kpt. Agnieszka KOZIŃSKA
ppor. Sławomir ORCZYK
plut. Łukasz KUBERA
plut. Tomasz TACZAŁA
st.kpr. Sławomir BRONISZEWSKI
kpr. Karol KALETA
kpr. Patryk LABUDDA
st.szer. Bartosz DZIEWICKI

Złoty medal za zasługi dla obronności kraju
ppłk Bartłomiej SIUDAK
mł.chor. Zbigniew SZLACHTA

Srebrny medal za zasługi dla obronności kraju
mjr Aneta BANACH
st.chor. Bogumił GRYNASZKO
mł.chor. Krzysztof KLIMIUK
plut. Marcin RUŁKA

Brązowy medal za zasługi dla obronności kraju
por. Maria KOLINKO
chor. Radosław BANAŚ
plut. Łukasz UTNICKI
st.kpr. Marcin GLITA
st. kpr. Marcin WODZIŃSKI
szer. Iga BAUMGART-WITAN
mar. Patryk DOBEK
szer. Małgorzata HOŁUB-KOWALIK
szer. Malwina KOPRON
szer. Tadeusz MICHALIK
mar. Wojciech NOWICKI
szer. Justyna ŚWIĘTY-ERSETIC
szer. Helena WIŚNIEWSKA


 

 

 

Z okazji Święta Wojska Polskiego przygotowaliśmy specjalne wydanie „Polski Zbrojnej”.

 


Mecenasami jednodniówki są Polska Grupa Zbrojeniowa, Raytheon Technologies i Poczta Polska.

 

 

Zapraszamy do lektury!

 

 

 

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: st. szer. Paweł Bednarczyk/ 1 WBPanc, Maciej Nędzyński/ CO MON, Marcin Kalbarczyk

dodaj komentarz

komentarze


Wojna w świętym mieście, epilog
 
Pływacy i maratończycy na medal
Pytania o europejską tarczę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Na straży nieba
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Pierwsi na oceanie
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Orzeł dla bohaterów
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Śladami ojca
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Krwawa noc pośród puszczy
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Polki pobiegły po srebro!
W obronie wschodniej flanki NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ameryka daje wsparcie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Wioślarze i triatlonistka na podium
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Rajd ku czci saperów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Gry wojenne w szkoleniu
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Armia Andersa w operacji „Honker”
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Więcej hełmów dla żołnierzy
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
NATO on Northern Track
„Ta ziemia do Polski należy…”
Uwaga, transformacja!
Polska wiktoria na Monte Cassino
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Bohater odtrącony
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Serwis K9 w Polsce
Wojskowe Oscary przyznane!
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
„Pierwsza Drużyna” na start
Układ nerwowy Mieczników
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Abramsy w pętli
Flota Bayraktarów w komplecie
Zmiany w dodatkach stażowych
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Mobilne dowodzenie
I zdobyliśmy!
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Po przeprawie ruszyli do walki

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO