moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Święto Wojska Polskiego w Sztabie Generalnym

Czterdziestu motocyklistów wyruszyło spod gmachu Sztabu Generalnego WP, by uczcić pamięć admirała floty Andrzeja Karwety, który zginął w katastrofie pod Smoleńskiem. Uczestnicy rajdu odwiedzą miejscowości, w których mieszkał i pracował admirał, oraz cmentarz, na którym został pochowany. Spotkają się również z rodziną byłego dowódcy marynarki wojennej.

Motocykliści rozpoczęli rajd w dniu uroczystej zbiórki z okazji święta Wojska Polskiego, która odbyła się dziś w Sztabie Generalnym WP. Gen. Rajmund Andrzejczak, szef SGWP, złożył żołnierzom życzenia z okazji ich święta. Przypomniał, że sierpień to w polskiej historii miesiąc szczególny. Wymienił wydarzenia z lat: 1920, 1944 i 1980. – Jaki jest sierpień 2021 roku? Jest dobry. Siły zbrojne są powodem do dumy, są dobrze postrzegane przez obywateli, są dobrze oceniane w naszym regionie Europie – mówił gen. Rajmund T. Andrzejczak. – Oczywiście zawsze jest nad czym pracować. I to właśnie robimy – dodał szef Sztabu Generalnego.

List do żołnierzy napisał minister obrony Mariusz Błaszczak, który nie mógł osobiście wziąć udziału w spotkaniu. „Przysięga wojskowa to szczególne zobowiązanie. Wymaga odwagi, gotowości do poświęceń, uczciwości i zdyscyplinowania. Ostatnie miesiące pokazały, że także w czasie pokoju siły zbrojne odgrywają wielką rolę” – zaznaczał szef MON. Dziękował żołnierzom za ich wkład w walkę z epidemią COVID-19 i za wspieranie mieszkańców terenów dotkniętych klęskami żywiołowymi. „Jednocześnie nadal brali udział w ćwiczeniach wojskowych, pełnili misje poza granicami kraju”, podkreślił minister Błaszczak.

Podczas zbiórki wyróżniono medalami i odznaczeniami żołnierzy i cywilów. Krzyż Kawalerski Odrodzenia Polski otrzymał m.in. gen. dywizji Dariusz Pluta, zastępca szefa SGWP.

Spod gmachu Sztabu Generalnego wyruszyli uczestnicy „Rajdu motocyklowego pamięci żołnierzy, ofiar katastrofy 2010”. W tym roku rajd został poświęcony admirałowi floty Andrzejowi Karwecie. Pomysł, by w taki sposób upamiętnić dowódców, którzy zginęli w katastrofie prezydenckiego samolotu, powstał w Sztabie Generalnym jeszcze w ubiegłym roku. – Od początku chcieliśmy, żeby był to rajd motocyklowy oraz by jego uczestnicy odwiedzali miejsca związane z życiem zawodowym i prywatnym dowódców Wojska Polskiego, którzy 10 kwietnia 2010 roku zginęli pod Smoleńskiem – mówi płk Joanna Klejszmit, oficer prasowy SGWP. Pierwsza edycja rajdu była poświęcona pamięci gen. Franciszka Gągora, który 11 lat temu był szefem Sztabu Generalnego.

W tym roku motocykliści odwiedzą miejsca związane z admirałem floty Andrzejem Karwetą, który w 2010 roku był dowódcą marynarki wojennej. – W rajdzie weźmie udział 40 motocyklistów-żołnierzy Sztabu Generalnego, jednostek i instytucji resortu obrony narodowej oraz rodzin wojskowych – mówi płk Joanna Klejszmit. – Odwiedzimy Hel, Ustkę, Gdynię, Kołobrzeg, Świnoujście oraz cmentarz w Baninie, gdzie pochowany jest dowódca. Tam też spotkamy się z rodziną admirała – zapowiada płk Adam Bera, oficer SGWP. Koniec rajdu planowany jest na 21 sierpnia, a długość trasy to około 2 tys. km.

Admirał floty Andrzej Karweta urodził się w 1958 roku w Jaworznie w województwie śląskim. W 1977 rozpoczął studia na wydziale dowódczym Wyższej Szkoły Marynarki Wojennej w Gdyni. Po ukończeniu uczelni trafił do 13 Dywizjonu Trałowców, który wówczas podlegał 9 Flotylli Obrony Wybrzeża w Helu. Gdy miał 28 lat, objął dowodzenie swoim pierwszym okrętem – trałowcem ORP „Czapla”. Potem konsekwentnie piął się po szczeblach kariery. Jako dowódca ORP „Mewa” stanął na czele grupy taktycznej, potem został szefem sztabu 13 Dywizjonu, wreszcie w 1996 roku – jego dowódcą. W 2000 roku ORP „Mewa” jako pierwsza polska jednostka dołączyła do stałego zespołu sił przeciwminowych NATO, który strzegł bezpieczeństwa żeglugi na Bałtyku i Morzu Północnym.

W 2002 roku admirał Karweta rozpoczął trzyletnią służbę w dowództwie Sił Morskich NATO. Pełnił tam między innymi funkcję zastępcy szefa Oddziału Broni Podwodnej. Po powrocie do Polski został zastępcą dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Jednocześnie uzupełniał wiedzę w Akademii Obrony Narodowej i na prestiżowym Royal College of Defence Studies w Londynie. 11 listopada 2007 roku został dowódcą Marynarki Wojennej.

KE

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


By Polska była bezpieczna
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Cień atomowej zagłady
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Krwawa noc pośród puszczy
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
„Ryś” z laserem
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Broń Hitlera w rękach AK
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Polki pobiegły po srebro!
Bohater odtrącony
Ameryka daje wsparcie
Nowe zadania szefa SKW
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Na straży nieba
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
„Grand Quadriga ‘24”
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Układ nerwowy Mieczników
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
„Pierwsza Drużyna” na start
NATO on Northern Track
Mobilne dowodzenie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
They Will Check The Training Results in Combat
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Śladami ojca
Flota Bayraktarów w komplecie
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Pływacy i maratończycy na medal
Po śladach polskich bohaterów
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Wojna w świętym mieście, epilog
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Pytania o europejską tarczę
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zawsze gotowi do pomocy
Więcej hełmów dla żołnierzy
Abramsy w pętli
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Serwis K9 w Polsce
Wszystkie misje AWACS-a
Wioślarze i triatlonistka na podium
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polska wiktoria na Monte Cassino

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO