moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Kto chętny na oficera?

419 osób będzie mogło wziąć udział w kursach oficerskich organizowanych w 2022 roku w czterech wojskowych akademiach. Oferta adresowana jest do osób z tytułem magistra, zarówno cywili, jak i żołnierzy: podoficerów i szeregowych. Po szkoleniu absolwenci trafią do służby m.in. jako łącznościowcy, specjaliści wojsk pancerno-zmechanizowanych, prawnicy i medycy.

Aby uzyskać oficerskie gwiazdki trzeba ukończyć jedną z czterech wojskowych akademii albo przejść szkolenie wojskowe. W zależności od specjalności trwa ono od trzech do dwunastu miesięcy i jest adresowane wyłącznie do osób posiadających dyplom magistra. Wykształcenie wyższe to bowiem jeden z wymogów, by zostać oficerem Wojska Polskiego.

Co roku minister obrony narodowej określa liczbę miejsc na szkoleniu dla przyszłych oficerów. Mariusz Błaszczak zdecydował, że w przyszłym roku cztery wojskowe akademie: wojsk lądowych we Wrocławiu, marynarki wojennej w Gdyni, techniczna w Warszawie i lotnicza w Dęblinie będą mogły przyjąć w sumie 419 kandydatów. Najwięcej, bo ponad 270 miejsc przewidziano dla podoficerów. Szeregowi mają 60 miejsc, zaś dla cywilów przygotowano ich 54 (i dodatkowe kilkanaście na kursie trzymiesięcznym, który jest adresowany zarówno do cywilów, jak i podoficerów).

Dla żołnierzy i nie tylko

Wojskowa Akademia Techniczna i Lotnicza Akademia Wojskowa będą prowadziły szkolenie wyłącznie dla podoficerów. Ta pierwsza przygotowała 94 miejsca na kursach sześciomiesięcznych, 33 osoby będą się szkolić z eksploatacji systemów łączności oraz eksploatacji systemów informatycznych, 15 w specjalności cyberbezpieczeństwo, a 46 kandydatów przejdzie szkolenie logistyczne (specjalności: ogólnologistyczna, transportu i ruchu wojsk oraz techniczna).

LAW z kolei przygotowała 48 miejsc dla podoficerów. Dwudziestu jeden będzie się szkolić w korpusie sił powietrznych (specjalności: ruch lotniczy, inżynieryjno-lotnicza, radiotechniczna). Pozostali w korpusie przeciwlotniczym (specjalności: artyleria przeciwlotnicza, przeciwlotnicze zestawy rakietowe).

Podoficerowie będą mogli także ubiegać się o miejsce na kursach sześciomiesięcznych prowadzonych w Akademii Marynarki Wojennej. Uczelnia przyjmie ich w sumie piętnastu, wszyscy będą się szkolić w specjalności kadrowej. Osiemnaście miejsc gdyńska akademia ma dla cywilów, którzy chcą zostać oficerami. Podczas dwunastomiesięcznego kursu przejdą oni szkolenie w specjalności ogólnologistycznej.

Jedyną placówką, która na kursy oficerskie przyjmie zarówno osoby cywilne, jak też podoficerów i szeregowych zawodowych, będzie Akademia Wojsk Lądowych. – Na kandydatów czekają u nas w sumie 244 miejsca. Najwięcej z nich, bo aż 112 jest przeznaczonych dla podoficerów na kursach sześciomiesięcznych – mówi por. Roksana Borowska, oficer prasowy AWL. Żołnierze będą się szkolić w specjalnościach m.in.: pancerno-zmechanizowanej, rakietowej i artylerii, lądowych działań specjalnych, rozpoznania ogólnego, saperskiej. Ale to nie wszystko. Miejsca czekają też na tych, którzy jako oficerowie chcieliby służyć w wojskowym wywiadzie i kontrwywiadzie oraz w Żandarmerii Wojskowej.

Podoficerowie mogą też ubiegać się o udział w kursie trzymiesięcznym w AWL. – To taki rodzaj kursu, który jest adresowany zarówno do podoficerów, jak i cywilów. Z racji specyfiki szkolenia od kandydatów wymagane jest określone wykształcenie, a niekiedy też prawo wykonywania zawodu – mówi por. Borowska. Dwudziestu czterech kandydatów będzie bowiem zdobywać wojskową wiedzę niezbędna m.in. przyszłym wojskowym lekarzom, dentystom, weterynarzom, farmaceutom, psychologom i ratownikom medycznym. Osiem osób z kolei będzie mogło rozpocząć szkolenie w specjalności prokuratorskiej, jedna – teologicznej, a trzy – orkiestr i zespołów estradowych.

Cywile będą też mogli wziąć udział w kursach dwunastomiesięcznych we wrocławskiej akademii. Z logistyki, obsługi prawnej, finansów czy specjalności pancerno-zmechanizowanej będzie zdobywać wiedzę 36 osób. Szansę na uzyskanie oficerskich gwiazdek na tej uczelni dostaną także szeregowi zawodowi, którzy w wojsku służą co najmniej trzy lata. Na dwunastomiesięcznych kursach będzie na nich czekało 60 miejsc, najwięcej – bo 27 – na specjalności pancerno-zmechanizowanej. Pozostali będą zdobywać wiedzę z dziedziny m.in.: rakietowej i artylerii, rozpoznania ogólnego, artylerii przeciwlotniczej i ogólnologistycznej.

Dyplom magistra niezbędny

W kursach mogą wziąć udział absolwenci uczelni wyższych, którzy nie są żołnierzami zawodowymi oraz podoficerowie i szeregowi zawodowi. Wymogiem podstawowym jest posiadanie tytułu magistra lub równorzędnego (np. magister inżynier, lekarz po kierunku lekarskim, lekarz dentysta). W przypadku cywilów będzie się liczył kierunek studiów. Podobnie u żołnierzy, choć tu istotne może też być doświadczenie zdobyte w czasie służby. Osoby, które chcą zostać wojskowymi medykami, najpóźniej w dniu rozpoczęcia szkolenia muszą legitymować się prawem wykonywania zawodu.
Osoby cywilne zainteresowane udziałem w kursie muszą złożyć odpowiednie dokumenty do dyrektora Departamentu Kadr MON za pośrednictwem wojskowego komendanta uzupełnień. W przypadku trzymiesięcznego szkolenia w AWL mają na to czas do 19 stycznia 2022 r., a jeśli chcą aplikować na kurs dwunastomiesięczny w AWL i AMW, muszą to zrobić do 31 maja 2022 roku.

Żołnierze zawodowi z kolei powinni złożyć wnioski do dyrektora Departamentu Kadr MON (w przypadku szkolenia w korpusie wywiadu i kontrwywiadu wojskowego oraz Żandarmerii Wojskowej, dokumenty należy złożyć za pośrednictwem szefa Służby Wywiadu Wojskowego, szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego albo komendanta głównego ŻW). Podoficerowie zainteresowani kursem sześciomiesięcznym w LAW na złożenie wniosku mają czas do 3 stycznia 2022 r., w WAT – do 22 października 2021 r., w AMW – do 21 października 2021 r., a w AWL – do 7 października 2021 r. W przypadku kursu trzymiesięcznego w AWL termin mija 4 lutego 2022 r. Szeregowi zawodowi, którzy chcą przejść dwunastomiesięczne szkolenie w AWL, muszą złożyć dokumenty do 31 maja 2022 roku.

Podstawą przyjęcia na szkolenie będą wyniki postępowania rekrutacyjnego. Kandydatów czeka m.in. rozmowa kwalifikacyjna i egzamin z WF-u. Ci, którzy pozytywnie zdadzą egzaminy, zostaną promowani na podporuczników i rozpoczną służbę w różnych jednostkach w kraju. Najwięcej – 191 nowych oficerów – trafi do jednostek podporządkowanych Dowództwu Generalnemu RSZ.

Paulina Glińska

autor zdjęć: 17 WBZ

dodaj komentarz

komentarze


Orzeł dla bohaterów
 
Śladami ojca
Zmiany w dodatkach stażowych
NATO on Northern Track
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Na straży nieba
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Mobilne dowodzenie
Broń Hitlera w rękach AK
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Układ nerwowy Mieczników
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Flota Bayraktarów w komplecie
„Pierwsza Drużyna” na start
Abramsy w pętli
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Pływacy i maratończycy na medal
W obronie wschodniej flanki NATO
I zdobyliśmy!
Bohater odtrącony
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polska wiktoria na Monte Cassino
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Armia Andersa w operacji „Honker”
Wioślarze i triatlonistka na podium
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Pytania o europejską tarczę
Krwawa noc pośród puszczy
Więcej hełmów dla żołnierzy
Premier odwiedził WZZ Podlasie
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Ameryka daje wsparcie
Polki pobiegły po srebro!
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
They Will Check The Training Results in Combat
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Po przeprawie ruszyli do walki
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Ta ziemia do Polski należy…”
Pierwsi na oceanie
Gry wojenne w szkoleniu
Wojna w świętym mieście, epilog
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Serwis K9 w Polsce
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO