moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Nowi oficerowie Wojska Polskiego

Ponad 350 absolwentów Wojskowej Akademii Technicznej oraz 15 Akademii Marynarki Wojennej zostało podporucznikami Wojska Polskiego. Świeżo mianowani oficerowie wkrótce zasilą szeregi m.in. inżynierii wojskowej, sił powietrznych, cyberbezpieczeństwa. – Rozwijajcie swoje talenty i nigdy się nie poddawajcie! – powiedział płk prof. Przemysław Wachulak, rektor komendant WAT.

Promocja na pierwszy stopień oficerski studentów, którzy ukończyli Wojskową Akademię Techniczną, odbyła się w sobotę na placu Piłsudskiego w Warszawie. – Nowymi oficerami Wojska Polskiego zostało 288 absolwentów pięcioletnich studiów magisterskich i 81 absolwentów sześciomiesięcznego szkolenia wojskowego – mówi Ewa Jankiewicz, rzeczniczka prasowa WAT-u. Wśród nich po raz pierwszy w historii znalazła się ambasadorka Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni ppor. Aleksandra Szczegielniak-Rekiel (reprezentująca tę instytucję w środowisku studenckim), która wzięła udział w programie NCBC i podczas studiów w WAT rozwijała swoje umiejętności informatyczne.

– Drodzy absolwenci, dziś cała kadra Wojskowej Akademii Technicznej jest z was bardzo dumna. Jesteście najwspanialszym wzorem do naśladowania dla młodszych pokoleń – mówił podczas uroczystości płk prof. Przemysław Wachulak, rektor komendant WAT. – Promocja na pierwszy stopień oficerski podporucznika Wojska Polskiego to początek zawodowej drogi. Służba oficera to misja odpowiedzialna, niełatwa, ale jednocześnie chlubna i dająca mnóstwo satysfakcji. To przede wszystkim olbrzymie zobowiązanie wobec Rzeczypospolitej Polskiej, wymagające poświęceń w imię wartości najwyższych – przypominał oficerom rektor komendant.

Na stopień podporucznika absolwentów mianowali gen. dyw. Dariusz Pluta, zastępca szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, gen. dyw. Marek Sokołowski, inspektor Szkolenia Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych i gen. bryg. Karol Molenda, dyrektor Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni. Prymusem tegorocznej promocji i pierwszym, który otrzymał oficerskie szlify, był ppor. Dominik Piękoś, absolwent Wydziału Bezpieczeństwa, Logistyki i Zarządzania WAT. Ukończył studia ze średnią 4,76. – Oficer został wyróżniony przez prezydenta Andrzeja Dudę honorową bronią białą – mówi Ewa Jankiewicz. Drugą lokatę zdobył ppor. Dominik Mały, absolwent Wydziału Elektroniki. Jego średnia wynosiła 4,71, za co otrzymał honorową broń białą od ministra obrony narodowej. Z kolei ppor. Dawid Pęksa, absolwent Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji, za uzyskanie trzeciej lokaty ze średnią 4,65 otrzymał nagrodę rzeczową od rektora-komendanta WAT-u.

– To dla nas zaszczyt, tym większy, że możemy go dostąpić w szczególnym dla naszej uczelni momencie, w 70. rocznicę powstania Wojskowej Akademii Technicznej. Obiecujemy, że mundur oficera Wojska Polskiego będziemy nosić zawsze z dumą i godnością – mówił w imieniu wszystkich absolwentów podporucznik Piękoś.

List z gratulacjami skierował do absolwentów prezydent Andrzej Duda. „Etos oficera będzie wymagał od Państwa hołdowania najwyższym wartościom, takim jak honor, odwaga, patriotyzm, ale też solidarność czy szacunek dla innych. Te same wartości będą Państwo przekazywać swoim podkomendnym”, napisał prezydent. Zwierzchnik sił zbrojnych podkreślił, że ci, którzy otrzymali pierwsze oficerskie gwiazdki, będą odgrywać szczególną rolę w procesie modernizacji armii, a ich wiedza i umiejętności są szczególnie cenne w obliczu nowych zagrożeń, takich jak wojna hybrydowa czy ryzyko związane z komunikacją i energetyką.

Andrzej Duda podziękował też wszystkim studentom oraz kadrze WAT-u za włączenie się w pomoc podczas epidemii COVID-19, kiedy przygotowali oni niezbędny do pracy medyków sprzęt informatyczny.

List do absolwentów napisał również minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Szef MON-u podkreślił, jak ważne dla wojska jest wzmacnianie go świetnie wykształconymi oficerami. „Od Waszej fachowej wiedzy, umiejętności oraz żołnierskich talentów zależeć będzie przyszłość naszego wojska, w tym efektywność procesów modernizacji technicznej” – pisał minister Mariusz Błaszczak.

Gdzie trafią młodzi oficerowie? Najwięcej, bo aż 98, wejdzie w szeregi logistyków, 93 będzie zaś służyć na stanowiskach związanych z łącznością i informatyką. Do sił powietrznych trafi np. 42 absolwentów WAT-u, a kryptologią i cyberbezpieczeństwem będzie zajmować się 38 świeżo mianowanych podporuczników.

Tego samego dnia na placu apelowym Akademii Marynarki Wojennej odbyła się promocja oficerska absolwentów morskiej uczelni. Piętnastu żołnierzy na stopień podporucznika mianował kadm. Krzysztof Zdonek, szef Zarządu Morskiego, zastępca inspektora Marynarki Wojennej. Na tytuł prymuski w czasie sześciomiesięcznego studium oficerskiego w AMW zapracowała ppor. Karolina Depka-Prondzińska z Bydgoszczy. – Najważniejsze jest zaangażowanie. Wiecie, czym jest służba wojskowa, bo ją wcześniej pełniliście, i wiecie, jak ważne i zaszczytne jest słowo oficer – przypominał absolwentom kadm. prof. Tomasz Szubrycht, rektor-komendant AMW.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Alicja Szulc/WAT, kmdr por. Wojciech Mundt/AMW

dodaj komentarz

komentarze


Wszystkie misje AWACS-a
 
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Układ nerwowy Mieczników
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Śladami ojca
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Nie szpital, a instytut
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Bohater odtrącony
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Ostatnia droga Pileckiego
Flota Bayraktarów w komplecie
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Wioślarze i triatlonistka na podium
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Abramsy w pętli
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Krwawa noc pośród puszczy
„Pierwsza Drużyna” na start
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Wojna w świętym mieście, epilog
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Po śladach polskich bohaterów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polki pobiegły po srebro!
Cień atomowej zagłady
Pływacy i maratończycy na medal
They Will Check The Training Results in Combat
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
By Polska była bezpieczna
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Serwis K9 w Polsce
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Polska wiktoria na Monte Cassino
Zawsze gotowi do pomocy
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
„Grand Quadriga ‘24”
Piedimonte – samobójcza misja
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ameryka daje wsparcie
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Nowe zadania szefa SKW
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Broń Hitlera w rękach AK
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Mobilne dowodzenie
Na straży nieba
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Ryś” z laserem
NATO on Northern Track

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO