moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polski generał w amerykańskim dowództwie

Gen. dyw. Adam Joks rozpoczyna służbę w Stanach Zjednoczonych. Będzie zastępcą dowódcy V Korpusu US Army, który stacjonuje w Fort Knox. Objęcia tak ważnego stanowiska gratulował oficerowi Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. – To wydarzenie historyczne. Kolejny ważny krok do zacieśnienia sojuszu między Polską a USA – mówił minister obrony Mariusz Błaszczak.

Szef MON-u spotkał się z gen. dyw. Adamem Joksem w Poznaniu, gdzie stacjonuje Wysunięte Dowództwo V Korpusu Wojsk Lądowych USA. Polski oficer wkrótce obejmie stanowisko zastępcy dowódcy jednostki i będzie służył w Stanach Zjednoczonych. – To kolejny krok do budowania współpracy między Wojskiem Polskim a wojskiem Stanów Zjednoczonym – powiedział podczas uroczystości Mariusz Błaszczak.

Przypomniał, że fakt, iż Polak obejmie tak wysokie stanowisko w sojuszniczej armii, to m.in. konsekwencja umowy zacieśniającej współpracę, którą Polska i Stany Zjednoczone zawarły 15 sierpnia ubiegłego roku. Jednym z jej postanowień było bowiem utworzenie w Poznaniu siedziby Wysuniętego Dowództwa V Korpusu. – To bardzo ważne miejsce, to najważniejsze dowództwo w środkowo-wschodniej Europie, które dowodzi działaniami żołnierzy Stanów Zjednoczonych przebywających w Polsce i w środkowo-wschodniej Europie – powiedział minister.

Mariusz Błaszczak podkreślił także, iż pierwszy raz od czasów Kazimierza Pułaskiego i Tadeusza Kościuszki Polak obejmie tak wysokie stanowisko w armii Stanów Zjednoczonych. – To wydarzenie historyczne – zaznaczył szef MON-u. Jednocześnie podkreślał, że gen. Joks to doświadczony dowódca, który swoje obowiązki będzie wykonywał rzetelnie, a fakt, iż będzie służył w sojuszniczej armii, wpłynie pozytywnie na bezpieczeństwo Polski i bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO. – Panie generale, życzę powodzenia! – zwrócił się minister obrony do oficera.

– Stanowisko, które obejmuję jest dla mnie wielkim wyzwaniem. Jestem świadomy odpowiedzialności, zadań i oczekiwań, jakie stoją przede mną – zaznaczał gen. dyw. Adam Joks. Jednocześnie podkreślił, że powierzenie mu tak wysokiego stanowiska w strukturach armii Stanów Zjednoczonych jest wyrazem dynamicznie rozwijającej się współpracy wojskowej Polski i USA. – To dla mnie wielki zaszczyt i wyróżnienie – dodał generał.

W szeregach armii Stanów Zjednoczonych gen. Joksa powitał gen. bryg. Matthew Van Wagenen, zastępca dowódcy V Korpusu. – Stoimy u progu nowego rozdziału, jeżeli chodzi o nasze relacje na poziomie taktycznym i operacyjnym, ponieważ do tej pory nie mieliśmy Polaka na tak wysokim stanowisku w ramach V Korpusu – powiedział. Dodał, że gen. dyw. Joks to dowódca, który zdobywał doświadczenie nie tylko w Wojsku Polskim, ale także w NATO. – Znamy pana generała bardzo dobrze. Jego doświadczenie na pewno przyczyni się do zwiększenia gotowości V Korpusu – zaznaczył i wręczył gen. Joksowi symboliczną naszywkę korpusu.


Film: MON

Gen. dyw. Adam Joks jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu, Politechniki Warszawskiej, Europejskiego Centrum Studiów Bezpieczeństwa w Garmisch-Partenkirchen oraz Akademii Wojennej Wojsk Lądowych w Carlisle Barracks w USA.

Służył m.in. w 13 Pułku Zmechanizowanym, 9 Ośrodku Szkolenia Specjalistów Czołgowych, 34 Brygadzie Kawalerii Pancernej. Był także dowódcą Centralnej Grupy Wsparcia Współpracy Cywilno-Wojskowej w Kielcach i 6 Brygady Powietrznodesantowej. Kierował sztabem Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód w Elblągu, był także zastępcą szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Od 2019 roku pełnił służbę na stanowisku dowódcy Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO (JFTC).

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Fot. Maciej Nędzyński / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Potężny atak rakietowy na Ukrainę
 
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Kurs z dzwonem
25 lat w NATO – serwis specjalny
Ogień w podziemiu
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Animus Fortis, czyli mężny duch
Psiakrew, harmata!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Wojsko inwestuje w Limanowej
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Przygotowania czas zacząć
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Zmiany w dodatkach stażowych
Pamięci ofiar katastrofy pod Smoleńskiem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szpej na miarę potrzeb
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
NATO na północnym szlaku
Mundury w linii... produkcyjnej
Cena wolności
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Jeśli nie Jastrząb, to…
Odstraszanie i obrona
Optyka dla żołnierzy
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Święto wojskowego sportu
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Jak wyszkolić pilota F-16?
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Rakiety dla Jastrzębi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
V Korpus z nowym dowódcą
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, epilog
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Hiszpański palimpsest
Weterani i bokser „Master”
Wojna w świętym mieście, część druga
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Prawda o zbrodni katyńskiej
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO