moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Terytorialsi walczą ze skutkami nawałnic

Żołnierze z 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej zostali skierowani do pomocy mieszkańcom Szczecina, nad którym wczoraj przeszły nawałnice. Terytorialsi ratują dobytek z zalanych domów, ale także napełniają piaskiem worki i układają je przed budynkami na terenach zagrożonych podtopieniem. Kilka dni temu żołnierze WOT-u pomagali w Małopolsce.

Potężna nawałnica przeszła wczoraj nad województwem zachodniopomorskim. Największe straty żywioł poczynił w Szczecinie. Zalane zostały posesje, domy, garaże i piwnice. Wiele dróg stało się nieprzejezdnych. Straż pożarna interweniowała ponad 400 razy. Zbigniew Bogucki, wojewoda zachodniopomorski, zwrócił się z wnioskiem o wsparcie do ministra obrony narodowej. Mariusz Błaszczak, szef MON-u, skierował do pomocy strażakom żołnierzy z 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

– Wniosek wojewody o wsparcie WOT-u przy usuwaniu skutków nawałnicy wpłynął do nas o 3.00 w nocy, a pierwsi żołnierze wkroczyli do akcji o 9.00 rano – mówi Marcin Górka, rzecznik prasowy 14 Brygady OT. W pierwszej kolejności do akcji wkroczyło 24 terytorialsów z Batalionu Lekkiej Piechoty z Choszczna, którzy zostali skierowani do pomocy na osiedlu Samossiery. Kilka godzin później kolejnych 15 wyruszyło w kierunku dzielnicy Bezrzecze. – Żołnierze m.in. napełniają i układają worki z piaskiem, pomagają mieszkańcom wynosić ich mienie z zalanych domów i piwnic, ewakuują samochody. Po prostu robimy to, co jest niezbędne do opanowania sytuacji – wyjaśnia rzecznik. Dodaje, że docelowo do usuwania skutków nawałnicy zostanie skierowanych stu żołnierzy WOT-u.

Marcin Górka zaznacza, że dla żołnierzy z 14 Brygady OT to pierwsze tego typu zadanie, jednak wcześniej zostały sprawdzone wszystkie procedury. – Współpracowaliśmy z funkcjonariuszami policji i straży pożarnej m.in. podczas ćwiczeń „Sarex ’21” czy „Gniazdo ’21”, dzięki czemu wszystkie elementy współdziałania mamy opanowane – zaznacza. Jak długo żołnierze będą realizować te zadania? – Tak długo, jak będzie to konieczne – podkreśla Górka.

Żołnierze WOT-u często interweniują w podobnych sytuacjach kryzysowych. Kilka dni temu terytorialsi z 11 Małopolskiej Brygady OT wspierali mieszkańców i służby powiatu nowosądeckiego, którzy zmagali się ze skutkami trąby powietrznej i gwałtowanych burz, pomagali także pogorzelcom z Nowej Białej. Z kolei w lutym tego roku wojskowi z 6 Mazowieckiej Brygady OT brali udział w akcji przeciwpowodziowej, związanej z zatorem lodowym na Wiśle na odcinku od Płocka do Nowego Dworu Mazowieckiego. Żołnierze układali zapory z worków z piaskiem, wspierali też mieszkańców z podtopionych terenów.

– Zadaniem sił zbrojnych jest ochrona granic państwa w czasie „W”, realizowanie misji sojuszniczych, a także wspieranie społeczeństwa w sytuacjach kryzysowych. Z taką sytuacją właśnie mamy do czynienia – mówi płk Marek Pietrzak, rzecznik wojsk obrony terytorialnej. Dodaje, że w WOT funkcjonuje specjalny system utrzymywania gotowości. – Cały czas monitorujemy sytuację, kontrolujemy poziom rzek czy wilgotność ściółki w lasach. Dzięki temu wiemy, kiedy i gdzie możemy spodziewać się wezwania i przygotować siły, które mogą zostać zaangażowane do działania – zaznacza.

Wojska obrony terytorialnej są piątym rodzajem sił zbrojnych. Obecnie w szeregach WOT-u służy niemal 29 tys. żołnierzy. Misją WOT jest wsparcie społeczności lokalnych, w tym pomoc mieszkańcom w sytuacjach kryzysowych.

Paulina Glińska, Magdalena Miernicka

autor zdjęć: WOT

dodaj komentarz

komentarze


Zmiany w dodatkach stażowych
 
Prawda o zbrodni katyńskiej
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Święto wojskowego sportu
Wojna w świętym mieście, część druga
Odstraszanie i obrona
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Szpej na miarę potrzeb
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Kurs z dzwonem
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Rakiety dla Jastrzębi
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Jeśli nie Jastrząb, to…
Ocalały z transportu do Katynia
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
V Korpus z nowym dowódcą
Optyka dla żołnierzy
Hiszpański palimpsest
Jak wyszkolić pilota F-16?
25 lat w NATO – serwis specjalny
Ogień w podziemiu
Mundury w linii... produkcyjnej
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Psiakrew, harmata!
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Cena wolności
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Zbrodnia made in ZSRS
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Wojsko inwestuje w Limanowej
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Wojna w świętym mieście, epilog
Weterani i bokser „Master”
Animus Fortis, czyli mężny duch
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
NATO na północnym szlaku
Głos z katyńskich mogił
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Przygotowania czas zacząć
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO