moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Zmiany w Dowództwie Garnizonu Warszawa

Gen. dyw. Robert Głąb, dowódca Garnizonu Warszawa, pożegnał się dziś z DGW. Od początku sierpnia, zgodnie z decyzją ministra obrony, generał obejmie stanowisko w Sojuszniczym Dowództwie Transformacyjnym NATO w Norfolk. W DGW jego obowiązki przejmie płk Tomasz Dominikowski, zastępca dowódcy Garnizonu Warszawa, który od 1 lipca będzie pełnił czasowo obowiązki dowódcy.

– Dowodzenie Dowództwem Garnizonu Warszawa było dla mnie ogromnym wyróżnieniem, zaszczytem i honorem – mówił gen. dyw. Robert Głąb, dowódca Garnizonu Warszawa żegnając się z urzędem podczas uroczystości pod Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Generał Głąb podziękował żołnierzom, dzięki którym DGW jest tak dobrze postrzeganą instytucją polskiego wojska. – W DGW służy 4 tys. żołnierzy i 2 tys. pracowników cywilnych i im wszystkim wyrażam swoją wdzięczność, uznanie i szacunek za wspólne 5 lat pracy – dodał.

 

Nowe wyzwania

Od 1 sierpnia, decyzją ministra obrony Mariusza Błaszczaka, gen. Głąb obejmie stanowisko zastępcy Szefa Sztabu ds. Zarządzania Zasobami w Sojuszniczym Dowództwie Transformacyjnym (HQ SACT) w Norfolk. Natomiast w DGW zastąpi go płk Tomasz Dominikowski, zastępca dowódcy Garnizonu Warszawa, który od 1 lipca będzie pełnił czasowo obowiązki dowódcy. – Gratuluję wyznaczenia na nowe stanowisko w strukturze NATO, w instytucji, która odgrywa istotną rolę w przygotowaniu Sojuszu do współczesnych wyzwań – napisał prezydent Andrzej Duda w liście do generała. Zwierzchnik Sił Zbrojnych dodał, że jest przekonany, iż dotychczasowe doświadczenie zdobyte przez gen. Głąba pozwoli mu wnieść duży wkład w działanie Dowództwa w Norfolk. – Dziękuję też za ostatnie pięć lat profesjonalizmu i zaangażowania, dzięki którym DGW jest wizytówką polskiego wojska – dodał Duda.

Za doskonałe kierowanie DGW dziękował gen. Głąbowi w liście także minister Błaszczak. Szef MON-u wyraził uznanie dla wiedzy i zdolności organizacyjnych, jakimi generał wykazał się podczas ostatnich lat. – Jestem przekonany, że nowy etap służby będzie równie owocny jak poprzedni – dodał minister. Z kolei obecny na uroczystości wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz uzupełnił, że już czeka na powrót gen. Głąba do Polski i służby na kolejnym stanowisku w naszej armii.

W imieniu Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz weteranów walk o niepodległość Polski, z dowódcą DGW pożegnał się także Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu. – Dziękuję za lata świetnej współpracy, zawsze mogliśmy liczyć na Pana i Pańskich żołnierzy, a jako dowódca DGW dbał Pan o to, aby polska historia i tradycja wojskowości były mocno obecne w polskim społeczeństwie – podkreślał Kasprzyk.

Uroczystości uświetniła zmiana posterunku honorowego przy Grobie Nieznanego Żołnierza, złożenie wieńca przez gen. Głąba i jego następcę oraz defilada pododdziałów reprezentacyjnych i pocztów sztandarowych jednostek podległych DGW.

Droga w armii

Gen. dyw. Robert Głąb urodził się 30 września 1965 roku w Olkuszu. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie oraz studiów magisterskich na Uniwersytecie Warszawskim. Ukończył też m.in. kurs taktyczno-operacyjny w Akademii Obrony Narodowej, specjalistyczne kursy wojskowe w szkołach NATO w Oberammergau (RFN) i Rydze (Łotwa) oraz Studia Operacyjno-Strategiczne w Akademii Połączonych Dowództw i Sztabów w Shrivenham w Wielkiej Brytanii.

Zawodową służbę wojskową gen. Głąb rozpoczął w 1988 roku w 3 Brygadzie Rakietowej Obrony Powietrznej Kraju. Przeszedł tam całą drogę wojskową od dowódcy plutonu, przez dowódcę dywizjonu rakietowego, aż po szefa sztabu brygady. W 2009 roku rozpoczął służbę w Dowództwie Sił Powietrznych jako starszy specjalista, a następnie szef Sekretariatu Dowództwa.

Od 2012 roku służył w strukturach NATO w Ramstein (RFN) jako szef Zarządu Szkolenia w Dowództwie Komponentu Sił Powietrznych NATO (HQ AIRCOM). Trzy lata później, po powrocie do kraju, kontynuował służbę w Zarządzie Obrony Powietrznej i Przeciwrakietowej Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Od 7 marca 2016 roku dowodził Garnizonem Warszawa.

Płk Tomasz Dominikowski jest zastępcą dowódcy Garnizonu Warszawa. Służył w DGW jako szef Pionu Szkolenia, dowodził także jednostkami podległymi DGW: 10 Warszawskim Pułkiem Samochodowym, Wojskowym Ośrodkiem Szkoleniowo-Kondycyjnym Mrągowo oraz Batalionem Reprezentacyjnym WP.

Sojusznicze Dowództwo Transformacyjne (HQ SACT) w Norfolk to jedno z dwóch dowództw strategicznych NATO zajmujące się transformacją zdolności wojskowych Sojuszu do nowych wymagań geopolitycznych. Ma za zadanie testować i wdrażać nowe doktryny strategiczne, kontrolować zdolności i możliwości wojsk NATO oraz prowadzić szkolenia i ćwiczenia. W Polsce Dowództwo nadzoruje Centrum Szkolenia Sił Połączonych w Bydgoszczy.

Dowództwo Garnizonu Warszawa jest odpowiedzialne za udział wojskowej asysty honorowej w uroczystościach państwowych, wojskowych i patriotyczno-religijnych organizowanych w kraju i za granicą. Przygotowuje też środki zapewniające sprawne funkcjonowanie na szczeblu centralnym wojskowych systemów dowodzenia i łączności. Dowództwo zajmuje się także zaopatrywaniem logistycznym i fizyczną ochroną instytucji MON.

W skład DGW wchodzą jednostki wojskowe o różnych specjalnościach, m.in. Pułk Reprezentacyjny WP ze Szwadronem Kawalerii i Orkiestrą Reprezentacyjną WP, wszystkie orkiestry wojskowe, a także jednostki dowodzenia, łączności oraz ochrony obiektów.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: st. szer. Michał Wójcik/DGW, UdSKiOR

dodaj komentarz

komentarze


Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
 
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Święto wojskowego sportu
25 lat w NATO – serwis specjalny
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Głos z katyńskich mogił
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Prawda o zbrodni katyńskiej
Ocalały z transportu do Katynia
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Ogień w podziemiu
Wojna w świętym mieście, część druga
V Korpus z nowym dowódcą
Szpej na miarę potrzeb
Sprawa katyńska à la española
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Zbrodnia made in ZSRS
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Strażacy ruszają do akcji
NATO na północnym szlaku
Barwy walki
Zmiany w dodatkach stażowych
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Wojna w świętym mieście, epilog
Jeśli nie Jastrząb, to…
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Optyka dla żołnierzy
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Przygotowania czas zacząć
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Rakiety dla Jastrzębi
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Szarża „Dragona”
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Odstraszanie i obrona
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Charge of Dragon
Mundury w linii... produkcyjnej
Ramię w ramię z aliantami
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kurs z dzwonem
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Na straży wschodniej flanki NATO
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO