moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

ORP „Błyskawica” z patronkami

Córki Cecylii i Edwarda Raczyńskich objęły honorowy patronat nad okrętem muzeum ORP „Błyskawica”. Uroczystość odbyła się w Gdyni i uświetniła święto marynarki wojennej. Kilkadziesiąt lat wcześniej matka nowych patronek została chrzestną niszczyciela, który w Polsce szybko zyskał status legendy.

Ostatnie miesiące ORP „Błyskawica” spędził w stoczni. Przeszedł tam gruntowny remont. Prace objęły między innymi renowację pokładów, zbiorników i głównego masztu. Najbardziej widoczną zmianą jest jednak nowe malowanie. Okręt przybrał kamuflaż z 1942 roku, kiedy to działał na Morzu Śródziemnym. W czwartek jednostka została przeholowana na miejsce stałego postoju przy gdyńskim skwerze Kościuszki. „Błyskawica” od lat nie porusza się już o własnych siłach. Aby się przemieścić, potrzebuje holowników.

Stoczniowcy sfinalizowali remont na kilka dni przed uroczystością przygotowywaną od miesięcy. W niedzielne popołudnie honorowy patronat nad okrętem objęły Viridianna Rey oraz Katarzyna Raczyńska, córki Edwarda Raczyńskiego, prezydenta RP na uchodźstwie, i Cecylii Raczyńskiej, która jeszcze przed II wojną światową została matką chrzestną jednostki. Do Gdyni przyjechała tylko pierwsza z nich. Druga ze względu na stan zdrowia była zmuszona zostać w Wielkiej Brytanii, gdzie mieszka. — Dla obojga rodziców służba Polsce była zaszczytnym obowiązkiem i pełnili ją z dumą – podkreślała Viridianna Rey. — Obejmujemy ten patronat z wdzięcznością i ze wzruszeniem – mówiła.

Podczas uroczystości odczytane zostały okolicznościowe listy od prezydenta Andrzeja Dudy i ministra obrony Mariusza Błaszczaka. „ORP „Błyskawica” to symbol męstwa, nieustępliwości i waleczności polskich marynarzy. To okręt-legenda, który od pierwszego do ostatniego dnia wojny służył w Marynarce Wojennej RP, przynosząc chwałę polskiemu orężu i dumę wszystkim Polakom” — zaznaczył minister. Dodał też, że oddanie jednostki pod honorowy patronat córkom Raczyńskich, to doskonała okazja, by przypomnieć zasługi ich rodu. „Dziękuję paniom Katarzynie Raczyńskiej i Viridiannie Rey za kultywowanie wspaniałych tradycji polskiego oręża oraz niezwykłej historii rodziny, z której się panie wywodzą” — podkreślił minister Błaszczak.

W podobnym tonie wypowiedział się kadm. Piotr Nieć z Inspektoratu Marynarki Wojennej. — My, marynarze, jesteśmy dumni z faktu, że w dziejach Polski, w najtrudniejszych jej momentach, nigdy nie zabrakło ludzi w marynarskich mundurach. Pamięć ich dokonań na przestrzeni ponadwiekowych dziejów zawsze będzie nas obligowała do godnego prezentowania biało-czerwonej bandery, dumy z noszenia marynarskiego munduru, dumy ze służby i pracy dla morskiego rodzaju sił zbrojnych oraz dumy z tradycji i naszej historii – mówił.

ORP „Błyskawica” to najstarszy na świecie niszczyciel. Pełni funkcję muzeum i jednocześnie okrętu reprezentacyjnego polskiej marynarki. Jednostka została zbudowana w Wielkiej Brytanii. Do służby weszła w listopadzie 1937 roku. Wzięła udział w licznych walkach II wojny światowej – o Norwegię, w ewakuacji Dunkierki, w bitwie o Atlantyk. Osłaniała lądowanie aliantów w Normandii. Po wojnie okręt wrócił do kraju. W czynnej służbie pozostawał do 1975 roku. Dziś formalnie przynależy do 3 Flotylli Okrętów w Gdyni. Obie nowe patronki „Błyskawicy” mają ponad 80 lat, a mimo to czynnie działają na rzecz promocji polskiej historii i kultury. Zasiadają we władzach Fundacji im. Raczyńskich przy Muzeum Narodowym w Poznaniu.

Tymczasem niedzielna uroczystość nie była jedyną, która towarzyszyła świętu marynarki wojennej. W Gdyni na okrętach podniesiona została wielka gala banderowa, a delegacje marynarzy złożyły kwiaty między innymi pod pomnikiem Polski Morskiej na skwerze Kościuszki. Dwa dni wcześniej w mieście odsłonięta została tablica upamiętniająca admirała floty Józefa Unruga, przedwojennego dowódcę floty, a we wrześniu 1939 roku dowódcę obrony wybrzeża.

Z kolei Świnoujście przy okazji święta gościło dwa okręty na co dzień stacjonujące w gdyńskim porcie wojennym – fregatę ORP „Gen. K. Pułaski” i niszczyciela min ORP „Kormoran”. Do służby został też włączony „Przemko” — ostatni z serii sześciu holowników, które w ostatnim czasie zasiliły polską marynarkę.

Święto marynarki wojennej od lat obchodzone jest w ostatnią niedzielę czerwca jako finał Święta Morza. Ono z kolei wywodzi się ze starych obrzędów kaszubskich. W kalendarzu pojawiło się w 1932 roku. Pierwsze uroczystości zorganizowane zostały w Gdyni z inicjatywy Andrzeja Wachowiaka, członka tamtejszego zarządu Ligi Morskiej i Kolonialnej.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: bsmt Michał Pietrzak, 8 FOW

dodaj komentarz

komentarze


Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
 
Zbrodnia made in ZSRS
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
V Korpus z nowym dowódcą
Rakiety dla Jastrzębi
Zmiany w dodatkach stażowych
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
NATO na północnym szlaku
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Święto wojskowego sportu
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Jeśli nie Jastrząb, to…
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Odstraszanie i obrona
25 lat w NATO – serwis specjalny
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojsko inwestuje w Limanowej
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Ocalały z transportu do Katynia
Głos z katyńskich mogił
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Szpej na miarę potrzeb
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Sprawa katyńska à la española
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Przygotowania czas zacząć
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Na straży wschodniej flanki NATO
Wojna w świętym mieście, epilog
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Prawda o zbrodni katyńskiej
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, część druga
Ogień w podziemiu
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Jak wyszkolić pilota F-16?
Kurs z dzwonem
Ramię w ramię z aliantami
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Optyka dla żołnierzy
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Mundury w linii... produkcyjnej
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO