moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Weterani, dziękujemy Wam za służbę!

Ilekroć udajecie się poza granice kraju, by służyć bardzo często w sytuacjach wojennych, reprezentujecie Rzeczypospolitą – mówił prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości Dnia Weterana Działań poza Granicami Państwa. – To właśnie udział w misjach buduje solidarność między państwami – przypominał minister obrony Mariusz Błaszczak. Weterani świętowali w tym roku w Krakowie.

Główne uroczystości Dnia Weterana Działań poza Granicami Państwa oraz Międzynarodowego Dnia Uczestników Misji Pokojowych ONZ, które przypadają 29 maja, odbyły się u krakowskich spadochroniarzy. W koszarach 16 Batalionu Powietrznodesantowego spotkali się weterani, żołnierze oraz funkcjonariusze innych służb. Gośćmi byli m.in. prezydent Andrzej Duda i gen. Rajmund T. Andrzejczak, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

 

Z okazji święta zwierzchnik sił zbrojnych odznaczył Orderami Krzyża Wojskowego dwóch oficerów Jednostki Wojskowej Komandosów. Za dowodzenie oraz wybitne czyny bojowe podczas działań przeciw aktom terroryzmu poza granicami państwa Krzyż Komandorski Orderu Krzyża Wojskowego nadał jednemu z poruczników. Natomiast kapitana z Lublińca prezydent odznaczył Krzyżem Kawalerskim Orderu Krzyża Wojskowego za wybitne czyny bojowe i osobiste męstwo. – Polscy żołnierze są wysyłani do różnych miejsc na świecie, właśnie tam, gdzie toczy się wojna. I czasem zdarza się, że w tych walkach uczestniczą. Zdarza się też, że dokonują wtedy czynów wyjątkowego bohaterstwa. I za to właśnie nadawane jest to wyjątkowe odznaczenie – dziękował żołnierzom prezydent Duda.

Zwierzchnik sił zbrojnych podkreślał, że nasze wojsko za granicą wystawia Polsce bardzo wysokie świadectwo. – Wszędzie, gdzie polscy żołnierze służyli lub służą, słyszę słowa podziękowania. To wasza wielka zasługa. Dziękuję za to z całego serca! – dodał prezydent. Jednocześnie zaznaczył: – Chcę także żebyście zanieśli te moje podziękowania do swoich domów. Bo nikt, kto tego nie przeżył, nie wie, co to znaczy czekać na powrót syna, brata ojca, mamy – mówił Andrzej Duda.

Za ofiarną służbę na misjach dziękował dziś wojsku także minister obrony Mariusz Błaszczak. – W Dniu Weterana pamiętamy o tych wszystkich żołnierzach, którzy poświęcili swoje zdrowie i życie w imię wolności naszego kraju, w imię bezpieczeństwa państw sojuszniczych. Jesteśmy wdzięczni za służbę żołnierzy Wojska Polskiego. To jest niezwykle ważne, by stanowili przykład i wzór do naśladowania dla młodych ludzi wstępujących w szeregi armii – powiedział szef MON-u, który złożył dziś kwiaty przed warszawskim Pomnikiem żołnierzy poległych w misjach i operacjach wojskowych poza granicami państwa. Mariusz Błaszczak podkreślał, że to właśnie udział w misjach buduje solidarność między państwami.

Dzień Weterana świętowany jest od 2012 roku. Uroczystości odbywały się już m.in. w Warszawie, Szczecinie, Wrocławiu i Giżycku. W tym roku po raz pierwszy weteranów gościł Kraków. – Bardzo się cieszę, że to właśnie krakowskim spadochroniarzom przypadł ten zaszczyt, ponieważ to właśnie spadochroniarzom powierzono w powojennej Polsce zadanie sformowania pierwszej polskiej jednostki specjalnej pokojowych sił ONZ. Jesienią 1973 roku wysłano ją do Egiptu – powiedział gen. bryg. Grzegorz Grodzki, dowódca 6 Brygady Powietrznodesantowej.

Przez prawie 68 lat ponad 120 tys. polskich żołnierzy i pracowników wojska wzięło udział w ponad 90 misjach i operacjach poza granicami państwa. Podczas działań poległo 120 polskich żołnierzy i pracowników wojska, a ponad 800 osób zostało rannych. Obecnie polscy żołnierze służą w Afganistanie, Kosowie, Bośni i Hercegowinie, Rumunii, Republice Środkowej Afryki, Kuwejcie, Iraku Turcji oraz na Łotwie.

Jacek Szustakowski

autor zdjęć: Marek Borawski/ KPRP, Maciej Nędzyński/ CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Szachownice nie dotarły nad Finlandię
 
They Will Check The Training Results in Combat
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
„Grand Quadriga ‘24”
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Zawsze gotowi do pomocy
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Na straży nieba
Piedimonte – samobójcza misja
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Bohater odtrącony
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Flota Bayraktarów w komplecie
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Cień atomowej zagłady
„Ryś” z laserem
Ostatnia droga Pileckiego
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Serwis K9 w Polsce
Wszystkie misje AWACS-a
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Układ nerwowy Mieczników
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Nowe zadania szefa SKW
Mobilne dowodzenie
Wojna w świętym mieście, epilog
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polki pobiegły po srebro!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Abramsy w pętli
Ameryka daje wsparcie
Po śladach polskich bohaterów
Nie szpital, a instytut
Polska wiktoria na Monte Cassino
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Pływacy i maratończycy na medal
Krwawa noc pośród puszczy
Broń Hitlera w rękach AK
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
NATO on Northern Track
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
By Polska była bezpieczna
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
„Pierwsza Drużyna” na start
Wioślarze i triatlonistka na podium
Śladami ojca

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO